Ce parere aveti?

detalii care conteaza
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Ce parere aveti?

Post by Sharpshooter » 18 Jun 2008, 23:18

Salut,
Despre arcurile din pozele urmatoare se spune ca sunt printre cele mai bune din lume . Design-ul neobisnuit si eficienta maxima vin sa intareasca cele spuse mai devreme . Fabricantul ofera posibilitatea de a alege in calitate de client esentele din care se va face arcul , forma manerului , ba chiar ofera posibilitatea de a personaliza fiecare arc in parte cu un mesaj ce va fi incrustat pe corpul arcului (de cele mai multe ori numele arcului sau numele proprietarului. De asemeni este firma ce garanteaza contra cost bineinteles realizarea acrului la taria specificata de client .(spre exemplu 52 livre exact nu 50 si nu 55 exact 52 sau exact cat doreste clientul. Fabricantul ofera posibilitatea de a opta pentru o anume coarda (bininteles fara a pune in pericol integritatea arcului) pentru o anumita lungime si o anumita intindere , astfel incat sa satisfaca cat mai bine nevoia clientului . Este primul fabricant de arcuri (peste care am dat eu ) care practic construieste arcul de la zero conform specificatiilor clientului , cata vreme clientul este dispus sa plateasca pretul, care intre noi fie vorba nu e mic .
Pe cand vom vedea arcuri facute de constructorii de pe acest forum care sa se asemene la design cu cele din pozele de mai jos? Mie mi-ar placea sa vad astfel de arcuri (bineinteles in limita a ceea ce se poate face la noi cu materialele si sculele noastre ) facute de membrii acestui forum .
Mai departe voi lasa imaginile sa vorbeasca , astept comentariile voastre cu conditia sa nu ne mutam la " divergente"

Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by eduardbilanin » 18 Jun 2008, 23:32

Aha........Black Widow(cred)!Nu ai gusturi rele deloc,da chiar deloc.Sper ca si buzunarul iti este pe masura gusturilor :lol:

cristi
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by cristi » 18 Jun 2008, 23:38

Parca sunt intoarse pe dos manerele, deci daca zici ca si costa mult nu mi-as lua asa, dar daca mi-ar fi daruit cre ca nu as refuza nici unu dinasta :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by akila » 19 Jun 2008, 00:22

Astfel de arcuri vor aparea in momentul in care din ce in ce mai multa lume va incepe sa fie interesata de acest sport, si cand din ce in ce mai multa lume va incepe sa cumpere, si cand va fi dispusa sa scoata si suma corespunzatoare din buzunar....pentru ca daca de ex. vrei sa-i vinzi cuiva un arc si ii spui ca il costa 100 de euro, si acestuia i se pare mult, atunci niciodata nu vor aparea astfel de arcuri la noi pe forum...aici e vorba de investitii...nu poti face un arc cum is astea , folosind un fierastrau pendular, o raspa, si un slefuitor cu banda....mie personal aceste arcuri mi se pare interesante,,,, am vazut si mai faine decat astea, si facute chiar de anonimi cum bine zicea Edi....dar pana si acei anonimi au acasa un banzic ca oamenii, si multe alte scule.....la aceste arcuri conteaza foarte mult tehnologia...adica materialele, si sculele, in primul rand...si pe urma cu ceva cunostinte de baza si cu ceva imaginatie, se pot face lucruri foarte frumoase....numai ca pe mine ma impresioneaza alte arcuri....am vazut pe forumul Primitive Archery, un arc facut de un tip de undeva din zona asta a Rusiei...nici nu are internet acasa, si a iesit arcul lunii octombrie sau noiembrie cred 2007.... este o bijuterie de arc...un arc laminat...miezul arcului compus din 4 fasii lipite intre ele si pozitionate vertical....iar peste acest miez un backing de bambus si burta arcului nu mai retin din ce era facuta....in compozitia miezului intrau mai multe esente, printre care si bambus...era ceva deosebit....o munca incredibila, ca sa realizezi asa ceva, iar design-ul era un reflex -deflex de toata frumusetea....cu niste linii superbe....nu mai vorbesc de finisaje...manerul imbracat in piele alba, si cu ceva ratan legat pe acolo, iar la capete niste overlays-uri de toata frumusetea....genul asta de arcuri ma impresioneaza pe mine...unde se vede mana de mester si talentul.....promit ca am sa caut acel arc si il postez aici...este absolut superb

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by akila » 19 Jun 2008, 00:29

Gata l-am gasit.....a iesit castigator in luna Octombrie anul trecut....cred ca am mai gresit eu ..la maner nu e piele....oricum nu mai conteaza...arcul in opinia mea este superb.... uitati aici link-ul...
http://www.primitivearcher.com/smf/inde ... 820.0.html
PS. scuze pentru ca ti-am invadat topicul cu acest arc, dar ma gandesc ca merita facuta o comparatie...sper sa va placa...daca adminii considera ca acest topic al meu trebuie mutat , ii rog sa-l mute unde cred ei de cuviinta....numai bine

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by eduardbilanin » 19 Jun 2008, 09:50

Akila stiu arcul,si este o bijuterie.Ai dreptate si stiam si eu lucrul asta........"anonimii",fac intr-adevar super-arcuri.Este la fel ca la masini sau motociclete cind faci custom.De ce sunt super-faine? Deoarece in ele iti pui sufletul,nefiind facute pe banda rulanta ,la numar.Oricum apropo de arcuri facute de "anonimi": au scos la niste tarii ce nu depasesc 60-70#,niste viteze incredibile (la o greutate standard a sagetii de 350 grains,bineinteles).
Oricum,si arcurile postate de Robin sunt undeva prin zona exceptionalului,atit ca materiale folosite cit si ca conditii de exploatare.De aia si costa enorm!

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Ce parere aveti?

Post by Sharpshooter » 19 Jun 2008, 11:26

eduardbilanin wrote: Oricum,si arcurile postate de Robin sunt undeva prin zona exceptionalului,atit ca materiale folosite cit si ca conditii de exploatare.De aia si costa enorm!
Ca o completare la cele de mai sus sunt un fel de Mercedes al arcurilor custom cu preturi ce pleaca de la aprox 950 de dolari,
Ceea ce mi-a placut nespus este forma oarecum neconventionala , iar la take down-uri faptul ca bratele vin prinse pe "burta arcului " , sa nu mai vorbin de materiale si aspect.
Ma bate gandul sa ma infig la un astfel de arc .... cu siguranta ar fi singurul din Roamania, si pun pariu ca nu as regreta banii dati , sa tragi cu un astfel de arc trebuie sa fie senzatie....si daca mai e facut si dupa indicatiile tale , croit pe masura ta eu zic ca mai bine nu se poate .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by viezure » 19 Jun 2008, 11:56

salut,

am vazut un astfel de arc la treaba pe un forum de vanatoare din SUA al carui membru sunt.
posesorul este un adevarat maestru iar arcul este superb ("pass throught" de la 50 yards la porc salbatic sau caprioara) si cu o precizie deosebita :)

numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by akila » 19 Jun 2008, 13:10

Da asa e...oricum eu daca ar fi sa aleg l-as alege pe ala care vi l-am aratat....apropo de costuri...stiti cat costa un asiatic facut cu corn si tendon...e mai mult de 1000 euro...iar un long bow facut din lemn de tisa, taiat de undeva de prin Italia...acolo creste cea mai calitativa tisa ...e tot pe undeva intre 800-1000 euro....v-am spus ca eu am o pasarica cu arcurile traditionale( adica facute numai din materiale traditionale :mrgreen: )...

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Ce parere aveti?

Post by Sharpshooter » 19 Jun 2008, 14:11

Poate nu iti fac .... Sa raman unicat in zona ... ce zici?
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply