Zona de stepă

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului
Zona de stepă

Post by kosmin » 31 Oct 2008, 10:55

Cum nu toată lumea locuieşte în Ardeal sau în vest, consider că este necesară cunoaşterea supravieţuirii şi în această zonă. Nu am vrut să scriu pe celălalt subiect despre supravieţuire deoarece acolo se discută doar despre zonele împădurite.

Ce este stepa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Stepa

Aflarea punctelor cardinale: după ceas, şi după stele. În prima imagine se înparte unghiul în două pt. a afla sudul. Sper să se vadă imaginile.
PA280055.JPG
PA280056.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by kosmin on 31 Oct 2008, 12:07, edited 1 time in total.

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by kosmin » 31 Oct 2008, 11:06

Aprecierea distanţei după obiecte ce pot fi văzute.

case izolate - 5km
geamurile de la clădiri 900m
copaci izolaţi 3km
trunchiuri de copaci 900m
nodurile mari de la copaci 600m
crengile copacilor 400m
frunzele copacilor 200m
stâlpii de teleggraf 1km
puşca-mitralieră 300m (faci stânga împrejur şi fugi)
sârmă ghimpată pe pari (ţăruşi) 200m
conturul general al unui om care se deplasează 1km
mişcarea braţelor sau picioarelor omului 700m
ovalul feţei omului 300m
detalii de înbrăcăminte 200m
nasturii de pe înbrăcăminte 150m

sper să fie de folos cuiva

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Zona de stepă

Post by Sharpshooter » 31 Oct 2008, 15:52

Cand oi vedea tu nasturii de la 150 m si frunzele de la 300 m .... probabil ca io o sa trag cu prastia peste ecuator... Acum cu toata seriozitatea bune reperele , si ideea in sine dar eu zic ca poate doar cu binoclu sa poti vedea ce zici tu acolo . Oricum am inteles ideea si nu e rea de loc sa te orientezi dupa obiecte . Avantajul este ca zona de stepa sau campie e mai dens populata , si e imposibil sa nu intalnesti ceva satuc sau macar un drum care sa te scoata din impas in cazul in care te-ai ratacit . Supravietuirea este relativ mai usoara in zonele astea ca gasesti culturi , porumb sau legume sau pomi fructiferi , este o treaba relativa totusi , daca te pierzi in Baragan poti merge 3 zile fara sa intalnesti picior de om ...
In situatiile astea un mobil te scoate din impas , acoperire este practic peste tot.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by testokick » 31 Oct 2008, 16:43

Robinhooddetimisoara wrote:daca te pierzi in Baragan poti merge 3 zile fara sa intalnesti picior de om ...
Aoleooooo! =)) =)) La noi nu e Mongolia sau China. 3 zile x 5km/ora = 180 km Mai oameni buni credeti voi ca Baraganul e Australia? De la Ploiesti la Giurgiu sunt cam tot atatia kilometrii si sincer sa fiu, sunt mai multe localitati decat campii.
Oricum...aia cu nasturii e mortala. =))

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Zona de stepă

Post by dady » 31 Oct 2008, 17:13

pai poti merge in cerc, si dupa 3 zile te opreste un picior de om si iti zice sa schimbi sensu ;))

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Zona de stepă

Post by Sharpshooter » 31 Oct 2008, 17:42

testokick wrote: 3 zile x 5km/ora = 180 km
Daca tu parcurgi pe jos 180 km in 3 zile , eu personal ma angajez sa iti platesc un concediu de o saptamana in Alpi. Sa mergi 60 km pe zi?
3 zile la rand? 2 saptamani iti platesc ... tu ai calculat ca respectivul merge 12 ore non stop cu viteza constanta de 5 km /h si face asta 3 zile ca un robot , in conditiile in care nu are mancare si nici apa ca doar supravietuieste nu? si nici nu i se rup bocancii , si nici la buda nu se duce si nici bataturi nu are ...
Buuun acum revin la topic , ai dreptate ca nu prea sunt zone asa mari salbatice la campie adica fara urma de civilizatie , si eu sunt de acord cu tine , insa cu atat mai mult vi sa intaresti ce am spus mai devreme ca e mai usor sa supravietuiesti la campie (stepa ) decat in zona de munte .. Practic in max 2 zile ar trebui sa ajungi la ceva civilizatie (daca nu esti ghinionist sa te invarti in cerc cum zice Daddy).
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Zona de stepă

Post by Sharpshooter » 31 Oct 2008, 18:08

Nu voi mai tulbura topicul cu alte interventii vreu doar sa spun ca la 60 m nu se vad sagetile in tinta adica nu vezi unde ai tras , si nu e doar parerea mea , am observat la concursul de la Solca ca ma intrebau ceilalti tragatori unde au tras ... (eu stateam mai aproape undeva la 35 dar in afara liniei de tragere ) si ma intrebau baietii ca nu vedeau , si eu le ziceam dreapta sus sau stanga jos sau in fine unde trasesera , si ei faceau ajustari si urmatoarele sageti mergeu mai bine . Ideea este ca daca nu vezi la 60 de m penele galbene fosforescent de la sageti , dupa ce ai avut posibilitatea sa urmaresti si traiectoria sagetii cum sa vezi la 150 m un nasture? Eu port ochelari deci ma exclud dar ceilalti vedeau perfect si trageau perfect dar pur si simplu nu vedeau unde trageau , adica dupa ce se apropiau de tinta vedeau cum au tras. Am simtit nevoia sa explic pe ce imi bazez observatia de mai devreme . O sageata e mult mai mare decat un nasture .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by testokick » 31 Oct 2008, 19:11

Ce mai buna metoda de semnalizare pe timp de zi este oglinda. Se poate vedea pana la 5 mile. Deci partea cu reflexia luminii de pe nasture este aproape plauzibila. Putem sa despicam firu-n patru si sa spunem ca nasturele nu este perfect plan si nu este din geam si strat reflectorizant pe spate..dar deja o dam in balarii. In conditii propice, da poate fi folosita metoda scrisa mai sus.
Cat despre distanta, istoria spune ca in desertul Sahara in timpul celui de-al doilea razboi mondial 7 persoane au mers in 5 zile 75 mile la temperaturi de peste 50 grade...
Offtopic
As in supravietuire a fost in tip japonez tot in timpul celui de-al doilea razboi mondial, care a stat ascuns de fortele inamice timp de 30 ani ! Nu credea ca razboi s-a terminat si tot ramanea ascuns si nu s-a predat pana nu i-a ordonat fostul sau comandant.. Ala supravietuitor ! :-ss

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by cristian_iepure » 31 Oct 2008, 19:48

probabil is ceva nasturi de la vreo manta militara de parada....de stralucesc asa...

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by testokick » 31 Oct 2008, 20:05

cristian_iepure wrote:probabil is ceva nasturi de la vreo manta militara de parada....de stralucesc asa...
=))

Post Reply