Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Anunturi legate de sanatatea forumului
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by Sharpshooter » 18 Feb 2009, 16:24

Raspuns la ultimele 3 replici.

Niciunul nu a pus corect problema , ca sa ucizi un om trebuie sa nimeresti.... noi toti practicam trasul la tinta , si daca ti-e greu sa nimeresti de la 30 de pasi o tinta fixa de 70 cm sa zic asa (in centru care se considera zona vitala ) cum ai putea sa nimeresti un om care are ca suprafata expusa (depinde cum sta , poate sta in dunga sau poate se misca ) mai putin decat suprafata tintei si care are zona vitala sensibil mai mica decat tinta .
Alt aspect este ca ai o singura sansa ... nu ai timp sa reancarci si sa tragi a doua sageta " tinta" o sa dispara rapid din raza de eficienta a arcului....
Si nu in ultimul rand dragii mei colegi de arc... GUNS DONT KILL PEOPLE , PEOPLE KILL PEOPLE , sau armele nu omoara oameni , oamenii omoara oameni.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by Mugurbb » 18 Feb 2009, 22:36

http://www.youtube.com/watch?v=03y2BarH ... re=related
1 yard = 0.9144 meters

Poate e trucat, nu stiu ca n-am tras cu asa ceva. Dar daca e adevarat, n-ar trebui ca in viitoarea probabila reglementare legislativa sa fie stipulat ca arcurile de tipul X si sageti cu virfuri de tipul Y, sunt mai periculoase decit ce vreau eu sa cioplesc?
Silence is golden and Duct Tape is silver.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by andreih » 19 Feb 2009, 11:25

GUNS DONT KILL PEOPLE , PEOPLE KILL PEOPLE
Mi se pare cel mai bine spus....

Si partea cu sageata. Cu un varf pentru tinta pericolul e infim... Daca pui un broadhead e cu totul altceva.. O lege din Anglia medievala prevedea ca cine e gasit cu varf pentru vanatoare pe domeniile regelui sa fie spanzurat de primul copac cu coarda de la arc :) Varf la sageata broadhead... Ca sa elimine braconajul la cerbii si caprioarele regelui...

Dupa legea in forma actuala daca eu sunt la padure intr-un loc izolat cu fiul meu si tragem in niste cartoane cu varf de tir si vine garcea are tot sprijinul legal sa-mi faca dosar penal...
Si cel mai mult ma irita ca nu pot sa intru in legalitate (cu arcurile facute de mine din lemn) dupa legea asta stramba (sa am acea adeverinta sau cum io mai fi zicand) decat daca imi cumpar arc de fibra de la producator cu serie, bla bla...
Ce e cel mai ciudat, ca daca as fi nebun as putea sa imi cumpar un compound legal, cu toate actele si sa imi pun sageti broadhead si sa trag in stanga si in dreapta sa ranesc pe oricine e in raza mea de actiune. Dupa ce am ranit x oameni sau mai rau, cu toata legalitatea, pot sa ma aresteze ca raul e deja facut... nu? care e prevenirea si protectia?

cine vrea sa faca rau sa raneasca oameni, jafuri, crime, ce sa mai spun FIX cu arcul o sa le faca. Si sa fie legea cea mai aspra si restrictiva daca cineva va vrea sa faca rau folosind chiar un arc n-o sa se impiedice in niste paragrafe :)

Parerea mea e formata de mult... legea e pentru oamenii cinstiti si incuietorile la fel... si paradoxul cel mai mare... pt. unul ca noi se va aplica legea in forma maxima... pe cei care omoara oameni cu pistolul nici macar nu-s in stare sa-i prinda sa le aplice legea... sau pt. infractiuni economice... un amarat care fura si el un kil de struguri primeste ani de inchisoare, unu' care fura miliarde e bine mersi....

in alte tari n-au nici o treaba sa faca cate arcuri vor sa traga cu ele, da' no, noi suntem mai catolici decat papa, facand o societate aseptica, de oameni docili, disciplinati, robotizati o sa mearga treaba struna... pentru ei.. oricum noi cu ei, ei tot cu
ei... incolonati spre victoria finala, in mars triumfator, ce arcuri le trebe si la astia ma? nu le ajunge fotbalul si berea in fata tembelizorului? nu e destul circ? lasa ca le scoatem noi arcurile din cap...

da, am fost in Bulgaria de 2 ori deja.. mi-am facut acolo un "bundlle bow" ca am zis ca nu risc sa imi duc nici macar o creanga de alun uscata si indoita ca daca se aplica legea ad literam (desi am incercat sa obtin hartia aia penibila) pot sa imi petrec concediul la racoare... ca numa' traficant de arme n-am fost.. inca :)

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by raduL_tfh » 22 Feb 2009, 16:48

semnat... cu speranta ca lucrurile se vor schimba in bine, si ca oamenii "retardati" mintal care ne conduc vor face CEVA in vederea schimbarii acestei legi care nu face altceva decat sa alunge oamenii din fata acestui sport care la noi deja se practica FOARTE PUTIN in comparatie cu alte tari... :(

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by andreih » 23 Feb 2009, 00:09

:)
in lege e precizat ca si pentru armele de panoplie ai nevoie de hartie de la politie :)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by dady » 23 Feb 2009, 22:54

ce bine ar fi sa depinda numai de voi, sau cel putin si de voi... dar sunt multi altii care fac legea si nu au nici o tamgenta cu subiectul :(

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by kosmin » 24 Feb 2009, 22:51

Poate dacă la politicieni le "pică" o reclamaţie la Haga sau pe unde are Europa parlamentu? Parcă unu din scopurile UE a fost "civilizarea sălbaticilor de români", mare lucru nu am văzut până acum. Când a venit Brigitte Bardot şi a făcut gălăgie pentru protecţia javrelor, au fost luate măsuri şi acum nu mai are nimeni voie să-i lovească. Cineva trebuie să facă şi pt noi gălăgie.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2009, 17:29

Are cineva cunostinta daca a avut vreun efect petitia asta si daca da care este mersul ? pe cine ar trebui sa impresioneze si unde ar trebui sa ajunga petitia , si cine o va face cunoscuta sau pur si simplu ne-am strigat frustrarea si nemultumirea pe un site si atat? Care este finalitatea acestei petitii? eu stiu care este rostul ei dar ar oare efectul scontat? de unde aflam asta ?
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by eduardbilanin » 28 Feb 2009, 10:01

Finalitatea acestei petitii este cam aceesi cu finalitatea protestelor pentru taxa auto.Cu cit sunt mai multe voci care striga pentru a obtine ceva cu atit mai mult se va ingradi acel drept(ca asa e la noi).Eu unul imi voi trece arcul compound pe permisul de arma,caci asa am fost indrumat cind am fost la politie(mi-a spus tipul respectiv ca se va schimba legislatia in sensul de a fi nevoiti sa trecem arcurile de tir pe permisul de port arma),nu l-am crezut dar acum vad ca toate lucrurile se orienteaza in sensul asta.Voi fi primul detinator de arc pe permisul de port arma din tara.Trist dar adevarat!!!!!!!!!!

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Petitie online arc - echipament sportiv nu arma!

Post by baloghbela00_HD » 04 Mar 2009, 22:07

SUNT NOU IN ACEASTA BRANSA , DAR SUNT PASIONAT DE TIRUL CU ARCUL DE MIC COPIL(eram infractor conform legii)este un sport relaxant si nobil. salutare :-ss
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Post Reply