Un nou concurs 2009

Aici se pun arcurile pt concurs...
Locked
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Un nou concurs 2009

Post by ------ » 22 Mar 2009, 12:06

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata autorul propune concursul pentru anul 2009.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Un nou concurs 2009

Post by Pisic » 22 Mar 2009, 13:53

un concurs in care sa fie arcuri de lemn (laminat,selfbow....),si daca is participanti se poate unu pt arcurile care contin fibra de sticla (fasii,sau turnate),nu mi se pare corect ca laminatele cu fibra sa participe la aceiasi categorie cu lemnele,pt ca alea cu fibra pot avea forme mult mai frumoase ca un selfbow,in plus poti face si un asiatic cu fibra,etc etc,si nici nu prea se potrivesc,alea de lemn is mai ,,primitive'' fibrele is mai high tech...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Un nou concurs 2009

Post by Andrey » 22 Mar 2009, 18:31

Am vrut sa propun mai demult dar daca ese topic scriu aici. Ar fi fain sa facem concurs tombola cum a fost pe paleoplanet. Doar mai restrans la noi in Romania, in care se inscrie cine vrea si in final tot toata lumea (participanta) primeste un arc prin extragere de la alt cineva :d ma gandesc ca ar fi mai motivant.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Un nou concurs 2009

Post by florinarnaut » 22 Mar 2009, 19:38

Salut!
Propunere: Sa nu fie ingradita participarea la acest concurs in functie de tipul sau modelul arcului ci "la liber alese"(munca,pricepere,timp,pasiune ,roni etc. este un necesar pt orce tip de arc). In felul acesta vom vedea mai multe arcuri in acest concurs.
Motivatie: Un arc bine executat- indiferent de categorie - se va bucura de aprecierea "juriului" si va aspira la unul din locurile fruntase.
Rezultat posibil :Mai multi participanti , mai multe arcuri in concurs!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Un nou concurs 2009

Post by Pisic » 22 Mar 2009, 23:10

cine crezi ca ar castiga daca dady ar participa cu un arc deala smecher laminat cu fibra :)) ?(da,felicitari lui,face niste arcuri super,la cat mai multe!),chiar daca arcurile ar avea toate finish de mobila,tiller bun etc etc,tot nu il poti compara cu un laminat,asta daca nu e asiatic,sau horsebow din corn si tendon,atunci da,as fi de acord sa participe si laminatele cu fibra,daca nu,concursu e ca si castigat de laminat,ca si cum ai vrea concurs intre ferrari si trabant....oare cine castiga?

daca se strang mai multi la fibre,se poate face concurs,daca is numa 2 (unu din ei fiind florin),as zice ca nu merge,asta daca nu vrea florin sa dea premiul sau ce o fi celuilalt (daca castiga ala,florin pierde degeaba,daca castiga florin isi da premiul lui,sau cum? )

parerea mea....sa vedem ce mai zic si ceilalti
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Un nou concurs 2009

Post by dady » 23 Mar 2009, 10:16

se inscrie cine vrea si in final tot toata lumea (participanta) primeste un arc prin extragere de la alt cineva
eu la asa ceva nu particip clar, eu pun suflet in ce fac si cu atat mai mult in ce fac pt mine si nu as vrea sa primesc un arc facut de altcineva.

mersi Pisic pt apreciere dar sunt f multi aici care fac arcuri f frumoase, si din ce in ce mai multi.

referitor la concurs...propun ca durata ori sa fie de genu a 5-6 luni sau hai sa zicem 4 luni si impartim anu in 3 sau sa fie o luna si se face concurs cu arcurile facute cu o luna in urma si se desemneaza castigatorul lunii (asta doar in cazul in care sunt cel putin 2 concurenti) si titlu de castigator se pune langa avatar, si poate fac eu ceva iconuri dragute pt castigatori si eventual la 6 luni sau la sfarsitu anului se face un concurs cu castigatorul anului dintre toti castigatorii. si astea fara premii, parerea mea, eventual la castigatorul anului.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Un nou concurs 2009

Post by Pisic » 23 Mar 2009, 18:39

daca fac un arc din fasii de 3-4 mm de ceva,si cu bambus pe spate,lipit cu clei de peste,ala unde intra?,sau un boardbow cu bambus...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by cristian_iepure » 24 Mar 2009, 05:24

intra la arcuri de lemn, nu contine rasina sintetica sau fibra de sticla, carbon etc

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by viezure » 24 Mar 2009, 18:43

Salut,

Idea recompensei (asa cum a mai facut-o Florin) este gandita bine ptr ca incurajeaza arcasii noi mai putin "potenti" financiar sa construiasca arcuri ptr a avea access la unele lucruri ce nu le sunt accesibile altfel.Nu valoarea economica conteaza ci utilitatea (ex bobina de Dacron e.t.c) care de si nu este extrem de scumpa poate aduce o valoare extrem de mare unui incepator.
Eu nu stiu si nici nu am timp sa incerc sa concurez asa ca vorbesc ipotetic si nu ma supar dc ma ignoarti :) oricum stiti voi muult mai bine ca mine ce si cum cu constructia si concursurile ;)

Numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs 2009

Post by akila » 31 Mar 2009, 11:57

cristian_iepure wrote:intra la arcuri de lemn, nu contine rasina sintetica sau fibra de sticla, carbon etc

Intra la laminate Cristian....arc laminat nu inseamna ca trebuie sa fie facut cu rasini, figbra de sticla , etc....arcul meu din bambus care a iesit pe primul loc anul trecut pe Primitive Archery a participat la arcuri laminate....si e facut oar din bambus si lipit cu clei de oase....sa nu le incurcam....tot ce este facut din fasii de lemn lipite intre ele, sau arc care are drept backing fasie de lemn, este arc laminat....Daca arcul este din lemn in totalitate si are backing tendon, in, piele, etc....atunci intra la un loc cu self-bow-urile....adica arcuri simple....
Si eu cred ca trebuie sa existe 2 sectiuni.....arcuri laminate, si arcuri simple......se poate face foarte bine si un arc simplu, si sa fie in intregime din fibra de sticla....e tot un arc simplu....sau un self-bow. iar la laminate cum am mai spus....poti face un laminat folosind si fasii de fibra de sticla cu lemn, sau poti face un laminat folosind doar fasii de lemn, sau bambus, etc...

Locked