Ochire cu recurve

Gap, instinctiv...
User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia
Re: Ochire cu recurve

Post by carcalete » 26 Apr 2011, 11:56

Nu am dat important acestui aspect, dar l-am observat. Fotografiate din laterala sagetile arata mai paralele. Cand trag cu manusa sau cand pozitia maini stangi nu e corecta, mai merge cate una mai ciudat. Cand trag cu tab, sagetile danseaza in aer, nu nimeresc nimic, nu-l pot folosi!
Ieri am fost foarte incantat cand am tras instinctiv dupa un bidon de 2 l la vre-o 17m, din doua pozitii, cu doua sageti, si fiecare au gaurit bidonul in centru, spre uimirea mea si a asistentei (prietenilor). Pentru un arcas vechi poate nu e cine stie ce , dar pentru mine care sunt novice e incurajant.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Ochire cu recurve

Post by Dediu00ro » 26 Apr 2011, 12:46

Probabil sunt sagetile spinate diferit..... dar nu este o mare paguba. Eu de abia acuma am reusit sa imi cumpar un set de sageti spinate perfect pentru arcurile mele.
http://www.eastonarchery.com/pdf/09-hunt-sel-chart.pdf
http://www.eastonarchery.com/pdf/09-tar ... -chart.pdf
Daca vrei sa iti cumperi un set de aluminiu/carbon te uiti prima data pe charturile astea. Vezi ca sagetile au un anumit spin la o anumita lungime.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ochire cu recurve

Post by florinarnaut » 26 Apr 2011, 22:27

carcalete wrote:Nu am dat important acestui aspect, dar l-am observat.
E important ca sagetili sa fie infipte drept pe directia de tragere, .. nimanui nu-i iese din prima..se fac diverse teste..
..sageata : spin corect ,se probeaza varfuri de gramaje diferite pt greutati de shafturi diferite,lungime corecta shaft , penele potrivite si modul de lipire,..
...arc : brace height-ul e foarte iportant( 2 mm afecteza substantil precizia), la eliberarea sagetii nock point-ul de pe coarda descrie in plan orizontal o sinusoida(neregulata) care pleaca din zero se termina de preferabil in zero .Cind se intimpla acest lucru arcul trage in liniste.
..In cazul tau nu e devina spinul,spinul mare trimite sageata in stinga iar cel mic in dreapta..cred ca trebuie intervenit la eliberarea sagetii si la ajustarea brace height-ului.
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply