Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

Scut-replica medievala...

Arbalete, scuturi, coifuri...

Scut-replica medievala...

Mesajde VictorM » 06 Ian 2012, 18:15

Daca e medieval medieval sa fie :D

Am si eu cateva replici medievale(unele utilizate in show-urile medievale) la care am lucrat cat timp am facut parte din ordin.

Acest scut este battle ready si si-a incasat multe lovituri zdravene.din pacate nu mai are curbura tipica(care oricum nu o facusem destul de proeminenta)..:
scutBR06_resize.jpg

scutBR05_resize.JPG

scutBR04_resize.JPG

scutBR02_resize.jpg

scutBR01_resize.JPG

Aici ar mai fi 2 scuturi doar din tabla de 3 dar care si ele si-au facut treaba in "lupta":
P5240005_resize.jpg

P5260010_resize.JPG

Si unul de panoplie(mic dar din tabla zdravana) decorat frumos ;) :
scut min pan 01_resize.jpg

O pereche de pumnari(manecari)- apara f bine antebratul(si ei utilizati in "batalii") dar si completeaza tinuta medievala:
pumanr2x_resize.jpg

punarfata_spate_resize.jpg

Ar mai fi de postat si o replica dupa o spada de o mana(e buna la antremant si de panoplie) si un pumnal(doar lama din pacate) tot de panoplie dar cu aspect invechit :D

Legat de scuturi pot zice ca am facut cateva dar cel mai zdravan este primul.

Astept cu nerabdare critici si remarci :d
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Scut-replica medievala...

Mesajde VictorM » 06 Ian 2012, 18:23

Se pare ca pot sa postez in continuare si pozele cu spada si cu pumnalul fara sa deschid alt subiect

Deci, spada e facuta dintr'o bucata de platbanda si pentru prima tentativa cred ca a iesit destul de bine(respecta caracteristiciile uneia "adevarate": lungime,masa, model dar si centrul de greutate-foarte important pt manuirea ei):
P6050025_resize.JPG

P6050029_resize.JPG

Si punalul "invechit":
GEDC0599_resize.JPG

GEDC0600_resize.JPG

Cine stie..daca voi avea timp si inspiratie poate voi face si un helm si altele dar mai degraba m-as apuca de facut arcuri :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde VictorM » 06 Ian 2012, 19:09

Multzam de incurajare:D

Daca as putea m-as apuca acum de arcuri dar trebuie timp si resurese.... nici acum n-am reusit sa termini 5 sageti de care m-am apucat asta-vara.. inca astept niste varfuri..
Legat de arcuri..chiar azi m-a intrebat un prieten daca pot sa-i fac unu din schiuri...se poate? daca se poate ma gandesc ca ar iesi ceva in genul take-down.... :-??
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde VictorM » 06 Ian 2012, 21:04

Multzam de thred ;) chiar cautam ceva de genu ..Oricum..primul arc pe care vreau sa-l construiesc va fi probabil un selfbow:D
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Un Om » 07 Mai 2016, 15:54

De vanzare vreun scut sau spada?
Un Om
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Am un arc: da