Incepator

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Incepator

Post by Maryus » 15 Mar 2008, 22:01

Buna ziua tuturor.Sunt Marius din bacau si am doar 14 ani.De cand eram mic imi doream un arc.Ma duceam la bunici si rupeam cate ocreanga de la copaci si(nestiind ca sageata este aruncata in fata de elasticitatea lemnului...)legam o bucata de elastic si faceam niste sageti din lemn :lol: mai mult de 10 cm nu zburau inainte. :lol: .Acum vreu sa imi fac un arc profesionist si sa trag la tinte...m-am uitat prin Ghidurile de constructie dar...sa zicem ca eu nu am capacitatea de a intelege asa de bine.Pentru inceput vreau sa imi aratati niste poze si niste caracteristici ale tipurilor de arcuri sa stiu care mi se potriveste mai bine si pe care sa il fac.Eu nu prea sunt artist la facut arcuri :cry: ...dar vreau sa imif ac eu unul singur.Datimi niste sfaturi plz :|

Valabil si pentru sageti

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 02:39

re m-am hotarat vreau sa imi fac un long blow din stejar...the problem is ca nu prea am inteles bine din ghidurile de pe forum cum trasez liniile si ce grosime si latime trebe sa aiba arcul

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by gabriel » 16 Mar 2008, 07:07

Maryus wrote:re m-am hotarat vreau sa imi fac un long blow din stejar...
Problema e ca stejarul nu prea e bun de arc, decit poate la miner.
Lemnul trebuie sa fie uscat ,daca vrei iti dau niste link uri despre cum se usuca.
Oricum, pentru inceput as incerca ceva mai comun si usor, din alun,din salcim...daruscat.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 09:24

ok ms mult de sfat dami link-urile alea te rog caci nu stiu daca bunica are lemn uscat la ea

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by akila » 16 Mar 2008, 12:03

Stejarul este chiar bun pentru arc....de altfel daca o sa te uiti la lista aia care am facut-o noi cu lemne bune pentru arc o sa mai gasesti acolo si alte esente care is foarte bune....indiferent de ce lemn folosesti , el trebuie sa fie uscat si incearca pentru inceput sa nu aiba noduri, si sa fie drept....nu ca nu s-ar putea face arc dintr-un lemn cu noduri sau care e mai stramb, dar nu ai tu inca experienta sa lucrezi cu astfel de lemn.Singura problema cu lemnul de stejar este ca nu e la fel de stabil ca alte esente...stejarul este un lemn care lucreaza toata viata, s i care este influentat mai tot timpul de schimbarile climatice, dar asta nu inseamna ca nu este bun de facut arc din el....salcamul spre exemplu, nu este un lemn pentru incepatori...pentru ca la salcam se foloseste doar inima lemnului, ceea ce inseamna ca ar trebui sa inlaturi cu cutitoaia inelele alea de culoare mai deschisa si sa ajungi la inima, lucru deloc usor de facut, si mai sunt si probleme legate de proprietatile salcamului, acesta fiin un lemn slab in compresie, si daca nu esti atent la tillering si nu ies bratele arcului echilibrate perfect, risti sa iti apara niste fisuri de compresie pe burta arcului de toata frumusetea..in cocluzie , daca ai stejar, care stii ca e uscat, foloseste-l cu incredere....cel mai usor pentru tine ar fi daca ai gasi o bucata de lemn de 4cm pe 4cm, si lunga de 180 cm si sa faci arc din ea ...e mult mai usor pentru inceput...numai sa te uiti la fibra si sa fie cat mai dreapta....se vede in lateral cand te uiti....vezi poate gasesti pe la magazinele astea de parchet cum ziceau baietii...o bucata de stejar .....daca nu incearca pe la atelierele astea particulare, poate iti da cineva o bucata de frasin, sau stejar..nu te baga deocamdata la salcam, sau la arc facut din bustean ...e un pic mai greu....cat depsre liniile alea de care ziceai tu ca nu ai inteles , e foarte simplu....trasezi pe lungimea lemnului o linie care o sa fie axa arcului, acea axa tre sa fie trasata pe mjlocul lemnului, pe urma afli centrul lemnului si trasezi o linie perpendicular pe axa, si infunctie de acea linie care reprezinta centrul arcului, le trasezi de o parte si de alta pe celelalte, din 101mm in 101 mm, si le numerotezi..1..2..3..etc, si dupa ce ai trasat aceste linii te apuci si masori latimea dupa tabelul care il gasesti pe forum, si dupa ce greutate ai vrea sa aiba arcul la final(ai acolo in tabel pentru 20 de kg, 30 kg)...cel mi bine ar fi pentru inceput sa-l faci pe ala de 20 kg..... te pui pe masurat cu rigla, si la fiecare linie, masori conform tabelului faci semn si la urma unesti toate punctele si o sai conturul arcului.Acelasi l ucru se face si la grosimea arcului...se masoara de pe spatele arcului spre burta arcului, si se dau semne si la urma le unesti...ai la arcuri construite de membri ...un topic care suna cam asa..."cum mi-am confectionat un arc lung" si ai sa gasesti acolo toate indicatiile de care ai nevoie si poze....dupa ce ai taiat profilul arcului, incepe distractia....te pui pe slefuit toate marginile arcului, pe urma iti faci un sistem de asta cu scripete, ca sa lucrezi arcul putin cate putin...vezi sa nu incordezi arcul din prima dupa ce i-ai dat forma....lemnul la momentul acela e doar o bucata de lemn ..nu e inca arc...arc devine dupa ce il lucrezi pe si dupa ce il inveti cum sa se indoaie, si dupa ce tragi cu el cateva serii de sageti...MAi intai gaseste lemnul pune o poza cu el si te indrumam pas cu pas....

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 14:12

ok ms am gasit o bucata de lemn nush ce lemn e dar nua re noduri si fibra este dreapta il astept pe tata sa imi zica dinc e e si daca este uscat..n-am aaprat foto sa va fac fotografii sry
Ink o problema:1.Dinc e trebuie construita coarda?Datimi niste nume de materiale bune.pot folosi o Sfoara?mai subtire oleak?
2.Cand intind coarda pe sistemyul ala de scripeti ca sa e rotunjeasca arcul...cat de tare intind coarda?pe zi ce trece(am observat din fotografiile tale akila) arcul se rotunjeste...mai cobor cu unu-doi scripeti in jos coarda sau o las la feld e intinsa?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by akila » 16 Mar 2008, 15:35

Marius ia-o usurel tata... :lol: ...ti-am zis...nu incerca sa afli prea multe din prima ca o sa te zapacesti....mai intai trebuie sa dai niste semne pe batul ala pe care o sa montezi scripetele si suportul pe care sa stea arcul ...semnele poti sa le dai cam din 2,5 cm in 2,5...pentru ca in mod normal la arcuri se lucreaza in inchi...1"-25,40 mm...adica rotunjijt 2,5cm...si dai semne pana ajungi la vreo 75 cm...pe urma cand te apuci de lucrat arcul pe "tillering tree" ( asa se cheama dispozitivul acela cu scripete), se foloseste o coarda putin mai lunga la inceput si se incordeaza arcul cam vreo 15 cm pentru inceput...ar fi bine sa ai si un cantar care sa reziste pana pe la 30 kg...coarda respectiva ar trebui sa o gasesti pe la praktiker, si sa intrebi care e punctul ei de rupere....eu folosesc o coarda care se rupe la 70 kg...ar trebui sa fie suficient pentru inceput....asta e coarda care o pun pe arc da?? care nu e nici foarte groasa..are cam 3 mm grosime...ca sa nu sara de pe nok-urile arcului....de aceasta coarda va trebui sa atasezi cu o carabina ceva, sau cu ce vrei tu coarda care va trece pe sub scripete si de care vei trage tu arcul...aceasta coarda poate sa fie si coarda de aia de alpinism sau ce vrei tu...numai sa tina si sa fie mai grosuta, sa nu se roada prea repede ....ca va trece pe un scripete si trebuie sa fie mai rezistenta....deci sa reluam..pentru inceput se intinde arcul putin...cam 15 cm ..sa vezi asa cam cum e sa iti faci o idee si mai ale aici se vede si cate kg are arcul.....sa iti dau un ex...daca tu vrei sa faci un arc de 20 kg si la 15 de coarda intinsa el deja iti arata pe cantar 20 kg..atunci nu ai voie sa intinzi arcul mai departe pana ce nu inlaturi materialde pe ambele brate in mod egal, ca sa-i mai scazi putin din tarie....la tine nu va fi cazul.....ca daca respecti masuratorile din tabel, arcul va fi aroape gata...deci daca la 15 cm bratele arata a fi echilibrate, poti intinde arcul la 17,5 cm ..adica pana la urmatoarea gradatie de pe batul de tillering....si urmaresti sa fie echilibrate bine...daca nu ...se inlatura lemn de unde arata a fi mai teapan bratul respectiv..pentru asta poti folosi smirghel mediu, raspa, rascheta....dupa ce ai inlaturat putin lemn....se pune arcul iarasi pe dispozitiv, si se intinde la aceeasi gradatie si incordezi arcul de vreo 50 de ori pana ce se invata cu miscarea si vezi cum arata..daca mai trebuie lucrat ..te duci si mai freci la el putin si vii iarasi si vezi cum arata si iarasi lucrezi lemnul de 30-40 de ori...nu se pleaca la urmatoarea gradatie pana arcul nu arata bine la gradatia la care esti...si dupa fiecare frecare a lemnului, cand te intorci la dispozitiv, trebuie lucrat lemnul de 30-40 de ori...poate pare exagerat, dar asta e de fapt cel mai greu cand faci un arc....aici se vede priceperea mesterului...ca asa oricine poate taia un bat la anumite dimensiuni...lemnul se lucreaza asa de mult pentru a memora miscarea, si pentru a-l invata usor sa se indoaie....daca il incordezi din prima la full draw..ai toate sansele sa explodeze, sau in cel mai bun caz va avea un set (string folow) de toata frumusetea, lucru care ii va reduce din performante...ar fi o idee buna ca inainte de tillering, sa-i bagi si putin relfex lemnului, folosind un heat-gun...vezi la ghid de constructie de la bustean la arc cu pasi mici..am acolo un arc facut din salcam si acolo am explicat cum e cu folositul heat-gun-ului.Is multe informatii acuma pentru tine la inceput..de asta am zis..sa o luma usurel..apuca-te de arc...deseneaza-l, daca nu intelegi ceva intreaba, pe urma taie-l..ai grija cu ce il tai...ca fierastraiele astea pendulare taie putin oblic de obicei...mai ales in lemn de esenta tare...si trebuie sa vezi pe ceva la inceput cum iese lama pe partea cealaltasi sa tii cont de treaba asta..ca pe urma iese arcul aiurea...deasupra iese bine iar dedesubt iese mai ingust daca scula nu a taiat perfect....si o luam usor...si e important sa pui poze ca sa te putem ajuta...asa din gura e greu...trebuie sa vedem ce ai facut...si trebuie sa ai rabdare...e foarte important...am avut arcuri care le-am rezolvat in 2 ore sa zic la tillering...si am avut arcuri care mi-au luat si 2 zile sa le dau de cap....daca te grabesti la tillering...strici toata munca....fa-ti dispozitivul ala cu scripetese poate prinde si pe un perete ceva din lemn..ideea e sa ai ceva ancorat bine pe care o sa stea arcul si jos sa prinzi un scripete..care tre sa fie si ala bine ancorat....daca faci asta in casa..ar fi bine ca arcul cand il pui pe suportul respectiv, sa-l mai prinzi cu ceva..in caz ca se rupe sa nu sara in toate directiile...eu am folosit o fasie de camera de masina, lata de vreo 3 cm si cand pun arcul pe suport, guma aia vine peste maner si se prinde sub suport intr-un cui..in felul asta daca arcul se rupe nu sare de pe dispozitiv....si cam asta ar fi...si pe urma dai semnele alea cumva..ca sa nu mazgalesti direct pe perete, poti lipi o bucata de carotn pe perete mai intai sau ce vrei tu....trebuie sa fii inventiv in meseria asta :lol: ....si trebuie sa mai citesti si tu pe alte forumuri, sa te inspiri.....eu asa am invatat....am citit zile in sir...pe forumuri din afara, asta dupa ce l-am stresat pe Florin vreo 2 saptamani ....pana ce mi-am facut primul arc.....el fiind mentorul meu ca sa zic asa :lol: ....vezi ca pentru coarda aia pe care o sa o pui pe arc trebuie sa inveti sa faci nod de arcas....cauta pe google boyers knot.. si ai sa-l gasesti pe imagini....am mai citit acuma ultimul tau replay...deci arcul nu ramane asa incordat zile in sir, si mai vii la el si il mai intinzi putin si il mai lasi asa vreo 2 zile si pana ajungi la full draw.....arcul il intinzi la gradatia reaspectiva, te uiti la el 3 secunde si gata il eliberezi usor inapoi....iar cand il lucrezi de 40 de ori...il intinzi pur si simplu pana la gradatie, si il lasi in jos pe liber ca sa zic asa...si faci chestia asta de 40 de ori...ca si cum ai trage cu el....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by akila » 16 Mar 2008, 15:46

Era sa uit ceva important....pentru ca sa desenezi liniile alea perpendiculare pe axa...sa folosesti un vinclu neaparat...sper ca stii ce e ala...e scula aia in forma de L...ala te ajuta sa trasezi liniile drept...in cazul in care lemnul pe care il folosesti are muchiile drepte..daca nu poti sa rogi pe cineva sa ti-l ia la un circular si sa fie muchiile drepte...ca daca nu, iese aiurea....daca nu is drepte liniile alea , iese gresit arcul...iar de pa spate spre burta cand trasezi, tot asa trebuie vinclu....e 4 Ron un vinclu asa ca merita....

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 20:12

Stiu ce e ala vinclu...si ca sa trasez axa arcului paralela cu muchiile are tata o scula din italia cu un fir dat cu creta si ciupesc de el si lasa o dara pe el...aku m-am prins.aflu centrul arcului si trag o linie perpendiculara cu axa si din 2,5 cm in 2,5 cm si in stanga si in dreapta mai trag cate o linie tot perpendiculara cu axa.la coarda o sa folosesc o sfoara ... si imi voi face chestia aia gradata. maien dupa scoala.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator

Post by akila » 16 Mar 2008, 22:29

Stai putin....din 2,5 in 2,5 cm trasezi la scula aia de tillering....la arc trasezi o linie la centru perpendicular pe axa arcului...si pe urma de la centru inspre dreapta si spre stanga trasezi din 101mm in 101 mm(adica 10cm si 1mm) ...ar trebui sa ai vreo 8 linii din 101mm in 101mm iar a 9-a si a10-a sunt mai apropiate...un arc ar trebui sa aiba cam 175 cm lungime.....deci ai grija ce trasezi....e buna sfoara aia cu creta....numai sa ai grija sa ramana pe urma...o poti ingrosa putin cu un creion...nu trasa cu pix sau carioca...traseaza cu un creion bine ascutit ca sa nu trebuiasca sa freci la urma prea mult sa stergi liniile de pe spatele arcului...cu cat freci mai mult cu atat va scadea forta arcului la final....de aceea traseaza cu un creion ascutit si nu apasa foarte tare....

Post Reply