niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 00:10

-as vrea sa-mi fac un arc mai scurt,vad ca in general lumea isi face long-bowuri.de ce ?

-un long-bow este mai usor de facut decat un asiatic ? (eu cand zic asiatic ma refer la arcurile alea cu care mongolii au facut cel mai mare imperiu din istorie,cred ca li se mai zice si flat-bow)

-eu nu sunt prea inalt(1,72)si nu cred ca pot sa trag cu un long-bow de 1,80-2m.se pot face si long-bowuri mai scurte ? (short-bow cred ca ar trebui sa le zica :mrgreen: )

-un arc asiatic trebuie tendonat ? nu am inteles cum vine treaba asta cu tendoanele.Cum adica preiau tensiunea ,ca doar par niste ate ?

- intre long-bow si flat-bow exista diferente de putere?oricum mie nu-mi trebuie un arc mai tare de 50#.

-care este mai precis,e adevarata treaba ca un arc mai lung e mai precis decat unul scurt?



astept raspunsuri si pareri...........
multumesc pentru timpul acordat...........

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Greenarrow » 23 Mar 2008, 01:39

Din cate stiu eu frasinul nu e chiar esenta inferioara,este foarte bun pentru flat bow-uri,iar longbow-urile englezesti intr-adevar cele mai bune sunt din tisa(care din pacate e planata protejata pentru ca in evul mediu a fost taiata special pentru longbow-uri pana a ajuns foarte rara),dar se pare ca mai nou se fac longbow-uri traditionale din alte materiale laminate precum ash(frasin),lemonwood(lamai-cred :mrgreen: ),hickory,osage orange,maple si chiar si bambus.Unele din aceste esente se folosesc pt backing(spate) de ex bambusul si maple sau hickory,unele se folosesc pt miez adica frasin, osage orange, lemonwood iar pentru bally(burta arcului) se folosesc esente bune in compresie cum ar fi lemonwood,yew si chiar si osage orange.....din cate am mai vazut pe unele situri se folosesc si unele esente exotice de prin america de sud.Bine acum mai exista si alt tip de longbow care are o forma plata si e laminat cu fibra de sticla si pe fata si pe spate...tipul asta de arc am vazut intr-un magazin din bucuresti(care din pacate era si singurul cu asa ceva si s-a desfiintat).

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 02:07

totusi lemnele astea exotice si arcurile compozite sunt tare departe de mine

imi dau seama ca mi-ar trebui ceva mai simplu(ca sa nu ma dau cu capul de pereti daca se rupe,crapa,etc)

m-am intersat si eu de tisa.......e rara.........stiu una subtire in fata la consiliul judetean constanta.....si una tare mare si batrana la cluj,la catedrala sf.mihail ,in centru , de cate ori trec pe acolo asa ma uit la ea.........

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Greenarrow » 23 Mar 2008, 02:16

Ionut, eu sunt de parere ca ai putea sa incerci totusi cu lemn de frasin(eu pe asta il prefer pentru ca se gaseste destul de usor) sau pana la uram cu ce lemn iti cade in mana.....si oricum daca se va rupe tot o sa-ti para rau...crede-ma stiu.Oricum important e sa te straduiesti sa nu se rupa ;).

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 02:29

aaaaaaaaaa.........m-am prins ce e flat-bowul,eu de fapt stiam despre el,e arcul folosit de indieni(am citit cartile lui karl may:winnetou,comoara din lacul de argint si celelale,am vazut si filmele,mi-au placut foarte mult)

inainte cand ziceam flat-bow ma gandeam la acelea,nu stiu cum sa le zic,cu care au venit migratorii.

daca ar putea cineva sa-mi faca o clasificare clara a tipurilor de arcuri,ca e cam varza in cap la mine(flat-bow e si migratorul si amerindianul ?)

si arcurile migratoare trebuie sa fie neaparat compozite?
nu pot fi self-bow(dintr-o bucata)?
sau din mijloc+2parti asa mai drepte spre capete?

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 02:34

acuma am vazut mesajul tau,greenarrow ,da ai avea idee pe unde a-si gasi frasin in constanta sau cluj?

nu va suparati ca pun asa de multe intrebari ,da chiar n-am pe cine intreba lucrurile astea decat pe voi,sper sa nu fiu enervant..........

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by akila » 23 Mar 2008, 02:36

Ti-au raspuns forte bine baietii la intrebarea ta....IN loc de long-bow s-ar putea sa mai intalnesti denumirea de ELB(adica english long bow) acetse arcuri erau la fel de lungi cat era si arcasul si se indoaiau si prin maner, arcul la full draw avand forma unui arc de cerc sau forma literei D,,li se mai spune si D bow..asta e un arc care a mai ingust putin si e aproape la fel de gros pe cat e de lat....pentru razboi arcasii foloseau tarii destul de mari..vorbim aici de arcuri de 50-60-70kg forta....singurul lemn care suporta cel mai bine design-ul acestui arc este tisa...din tisa se pot face arcuri care sa atinga fortele de care vorbeam mai sus....in zilele noastre mesterii fac astfel de arcuri si din frasin. ulm, si alte esente...numai ca nu atat de puternice...frasinul cica ar erzista pana pe la 130#...ulmul e chiar mai bun...acuma despre flat bow in mare asa....gasisem la un moment dat avantaje si dezavantaje..nu poti sa spui ca un flat -bow e mai bun decat un ELB sau invers...fiecare arc are particularitatile lui...de ex. se stie ca ELB-urile au hand-shock...ceea ce le face sa nu fie prea confortabile la tras, pe cand flat-bow-ul nu are acest impediment...ca si construit..un flat bow este mult mai usor de facut decat un ELB, si tot asa...e mult de vorbit pe tema asta...poti si tu sa cauti pe net si ai sa gesesti mult mai multe informatii....De ce ziceai tu ca un arc lung e mai precis decat unul scurt asta cam asa e...un arc lung e mai iertator decat unul scurt...legat de tendon...trebuie doar sa te gandesti ca la corpul tau putin si ai sa intelegi imediat de ce sunt atat de bune tendoanele...in primul rand sunt foarte elastice, si sunt foarte rezistente, dupa ce usuci un tendon poti sa tragi cu ce vrei tu de el ca nu il rupi nici in vecii vecilor...eu cand desfac tendoanele in fire fire....trag cu amandoua mainile si nu reusesc sa le desfac de multe ori..mai apuc si cu patentul cateodata ca iti rupi mainile daca te ambitionezi prea tare...tendonul ajuta lemnul sa-si depaseasca limitele...un arc scurt doar din lemn ai putea sa-l intinzi in siguranta vreo 60 de cm sa zic..iar daca ii pui tendon poti sa-l intinzi si pana la 75 cm ceea ce e destul de mult..imagineaza-ti un arc de 160 cm lungime, intins pana la 75 de cm..fara tendon nu ai nici o sansa....nu ai nevoie de lemne exotice ca sa-ti faci un arc...cauta frasin, stejar,ulm, lemn de corn, sanger, liliac, alun,artar, salcam,dud,(astea 2 is esente cu inima..se foloseste doar inima la facut arcuri)...si mai sunt ...nu-mi vin acu in minte...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 03:09

multumesc pentru explicatii :P

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by akila » 23 Mar 2008, 11:30

Salut...uite un link aici unde i sa gasesti o lista cu dierite tipuri de arcuri si cateva explicatii la fiecare dintre ele..in mare asa...
http://www.krackow.com/html/default_bows.html

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Maryus » 23 Mar 2008, 13:10

nu prea vad bine taote arcurile akila

Post Reply