shafturi molid

Munca mea...
Post Reply
porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63
shafturi molid

Post by porolissum » 16 Feb 2017, 19:12

Ce parere aveti despre shafturile din molid? Care sunt diferentele de calitate fata de cele din cedru? Care sunt cele mai optime solutii pentru conservarea si impermeabilizarea sagetii din lemn? Baitz, lac, ceara de albine, altele? Multumesc.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: shafturi molid

Post by domide » 20 Feb 2017, 14:37

Molid... te referi la ceea ce creste in Romania? Diferente sunt mai multe, dar cred ca ar trebui sa cauti avantajele esentelor de lemn pentru sageti.

Trebuie sa cauti lemn cu fibra dreapta, si cat mai dens. Este pe piata un molid de export (spruce) care este ok si destul de rezistent. Nici cedrul nu este foarte rezistent, dar are avantajul, ca shaft-urile pe care le gasesti gata facute, te scutesc de multa munca (si la molid deasemenea depinde de furnizor). Cedrul se zice ca "zboara" mai bine, dar nu stiu o explicatie, si nici nu este o regula. Cedrul este mai stabil, nu se deformeaza, si este mai usor de indreptat.

Cat despre protectie, orice varianta ai la indemana, si in functie de cum vrei sa arate sageata. Difera si metodele de aplicare. Oricum, daca baitul nu contine si lac, trebuie aplicat ulterior ca protectie la umezeala. Si ceara este ok, dar mai greu de aplicat si in timp trebuie reaplicata. Lacurile trebuie alese, a.i sa nu se lipeasca sageata in tinta (in cazul arcurlor cu viteza mare). Se pot folosi lacuri pe baza de apa, spray, nitrolac, poliuretanice.... de care vrei.

Daca ai timp si materiale, si lucrezi pentru tine, cel mai bine este sa experimentezi cu cat mai multe variante si alegi ce iti convine.

Spor la lucru!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: shafturi molid

Post by porolissum » 20 Feb 2017, 17:14

Multumesc mult, exact asta vroiam sa stiu. Nu e vorba de molidul romanesc ci despre molidul german (spruce). Da, am si timp, imi iau si materialele de pe site-uri si le asamblez eu doar pentru mine. Prima incercare am facut-o cu schimbatul penelor pe niste sageti de cedru si mi-a iesit f. bine, asa ca o sa ma apuc sa fac sagetile cu totul ca iese muuult mai ieftin. Multumesc inca o data.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: shafturi molid

Post by domide » 20 Feb 2017, 21:47

Daca iti procuri spruce, il poti sorta un set (6/12 buc.) dupa spin si greutate, apoi daca nu esti multumit de sortare, poti sa te joci si sa le slefuiesti a.i. sa le aduci pe toate la o greutate si un spin cat mai apropiat. poti sa le slefuiesti "fusiform" sau "conic" (tapered), recomandat toate din set pe acelasi tipic.

Eu am facut tapered (spre varf au diametrul initial si sunt subtiate spre nock) cu un mecanism foarte simplu, dar trebuie multa atentie. Pe o placa de pal am fixat doua rigle paralele, mai scurte decat shaftul. Una este fixa, cealalta mobila. Distanta intre ele este de diametrul shaftului plus hartia abraziva prinsa pe rigle. Shaftul este rotit la viteza potrivita cu o masina de gaurit intre riglele initial reglate sa fie paralele apoi, dupa cum este nevoie le strang la un capat. Cu miscari inaine si inapoi, slefuiesc pana ajunge la capat, fara sa fortez. Repet operatiunea pana ajung la valorile spin/greutate cat mai apropiate de ceea ce doresc. Trebuie rabdare si atentie, deoarece hartia abraziva se colmateaza si se "lipeste" pe shaft, caz in care acesta se poate rupe.

Pentru lacuit, iti poti face un tub in care pui lacul, faci un "capac" dintr-un cauciuc cu o gaura prin care va intra shaftul.

pentru toate cele de mai sus sunt tutoriale pe YT, numai sa cauti :)...


Spor!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: shafturi molid

Post by porolissum » 21 Feb 2017, 08:35

Multumesc, dar deja m-ai bagat in meseria adevarata si deocamdata, pana mai prind ceva experienta, cu siguranta n-o sa risc o conicizare. Slefuire la spin si greutate da, insa shafturile o sa-mi vina pe spin si lungime si probabil doar mici ajustari va trebui sa le fac. E prima incarcare asa ca s-o luam mai domol. Lac am procurat de la un amic, producator de mobilier, un lac "de exterior" (asa il stiu eu), cu ala am dat si sagetile pe care le am in prezent si rezista f bine, a patruns lemnul, nu se scorojeste si nu se lipeste in panoul tintei. Dupa cum am zis, prima incercare va fi doar o asamblare din bucati de-a gata cu eventuale mici ajustari. Respect. ^:)^

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: shafturi molid

Post by domide » 21 Feb 2017, 18:16

Stii cum se spune: pofta vine mancand.... Dupa jocul cu asamblarea, poate vine si cheful de mesterit :)

Si la asamblare trebuie putina munca. Daca tot te apuci de un lucru, la gata sa fie si functional sa si arate bine. Nu stiu cata experienta ai pana acum, dar poate este de ajutor si celorlalti cu mai putina experienta:

1) La lemn, trebuie verificat spinul si lipit (sau taiat) nock-ul perpendicular pe fibra, pana conducatoare paralela cu fibra.
2) Daca faci selfnock, recomandat a fi intarit si matisat cu fir subtire sintetic sau de matase (tendon...) Pentru sagetile traditionale. o intaritura cu corn sau o esenta mai tare de culoare inchisa la nock, sporeste rezistenta si aspectul are de castigat.
3) Daca folosesti sagetile la un arc fara fereastra este recomandat sa matisezi farful penelor tot cu un fir subtire. Nu strica si daca arcul are fereastra sau suport. o picatura se adeziv si pe capatul penelor (spre nock) le face mai rezistente. Am vazut multe pene dezlipite.
4) Despre greutatea varfului sunt multe discutii. Daca ai nevoie de sageti usoare si tragi la distante mari, poti folosi vf. mai usoare, in schimb daca doresti o stabilizare mai rapida a sagetii se recomanda vf. mai grele (vezi discutiile despre FOC).
5) Sagetile pot sa fie personalizate sau nu prin cresting. Acesta poate sa fie elaborat sau cat mai simplu - la traditional, cu self nock (parerea mea) poate sa lipseasca.


Spor la lucru, asteptam imagini cu rezultatul
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

porolissum
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:33
Joined:22 Jul 2016, 20:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:63

Re: shafturi molid

Post by porolissum » 21 Feb 2017, 18:48

Daca nu-s facute cu totul de mine n-o sa ma laud cu ele, iar conditii de cioplit-strunjit-slefuit nu am (lucrez pe balcon cand ma lasa vremea, iar spatiul nu-i f. generos). Sfaturile imi prind bine insa, pt. ca asta inseamna mai putine sageti ratate. Eu sper sa nu ratez niciuna pt. ca in timp am mai reparat sageti deteriorate, am modificat shafturi, am inlocuit componente, insa n-am facut pana acum cap-coada. In capatul penelor eu pun un inel de leucoplast subtire si f aderent peste care aplic lacul si astfel aproape ca face corp-comun cu shaftul. Rezista si protejeaza pana incomparabil mai bine decat orice matisaj din atza sau inel din plastic.
Sa auzim de bine.

Post Reply