long bow by razvan

Munca mea.......
Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: long bow by razvan

Post by Maryus » 06 Apr 2008, 09:31

salut ai grija cu degetul si please dami o poza cu rindeaua electrica

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: long bow by razvan

Post by akila » 06 Apr 2008, 22:51

salut Razvan ...aoleu tot rindea de aia ai si tu...parca e blestemata ..exact cu aia mi-am luat si eu juma de unghie anul trecut...si acuma ma doare locul respectiv...e jale de sensibillll....cat depsre numele topicului nu l-ai gresit deloc....flat bow-ul e si el tot long bow.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: long bow by razvan

Post by akila » 07 Apr 2008, 19:27

sal.. Florin...eu dau la raspa de mult asa ca.... :lol: ....glumesc nici eu nu as da la raspa pentru 50 ron....dar na...cand nu ai atelier unde sa lucrezi. iti spun eu ca raspa e sfanta......plus ca depinde si de lemn....mai sunt locuri unde lemnul are "vai" si "dealuri" si nu prea e indicat sa intri cu rindeaua in ele...dar daca vorbim de un lemn care e drept si nu are astfel de urcusuri si coborasuri pe el atunci cu siguranta rindeaua este de mare ajutor....te scuteste de ore bune de frecat....numai sa aveti grija sa nu faceti cum am facut eu si sa tineti arcul intr-o mana ci cu cealalta sa treceti cu rindeaua peste deget :lol: ...nu e prea placut va garantez....tot timpul fixati lemnul in ceva...2 scandurele care au o mica taietura in V ajuta foarte mult sa fixati lemnul si dati cu rindeaua pe el....asa ca grija mare....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: long bow by razvan

Post by Pisic » 08 Apr 2008, 14:29

Frumos,o sa iasa un arc fain,da am o sugestie :osul puteai sa il pui mai in capat si puteai sa ii dai o forma mai apropiata de cea finala inainte sa il lipesti pe arc,sa nu se dezlipeasca cand il prelucrezi.Spor la lucru.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: long bow by razvan

Post by akila » 12 Apr 2008, 23:37

Razvan cat ai acolo tata........mie imi par vreo 15 cm ....e prea mult reflex.... :shock:

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: long bow by razvan

Post by Pisic » 13 Apr 2008, 11:26

Lemnul de la nuca de cocos daca il slefuiesti il faci sa arate ca marmura,numai ca sa faci o piesa mai mare din asa ceva (un nock la arc de ex) trebuie sa lipesti mai multe bucati una peste alta si dupaia cu polizoru' ii dai ce forma vrei,cu pila merge greu.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: long bow by razvan

Post by akila » 14 Apr 2008, 01:45

Cauta ata de cusut la pielarie...este o ata groasa cam de 0,5....si punctul de rupere este la 7kg....firul asta este impletit....materialul ar fi poliester....dar e un pic mai grosut....cum am zis...0,5....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: long bow by razvan

Post by akila » 14 Apr 2008, 17:25

Imi pare rau sa-ti te dezamagesc dar ce ai facut tu acolo nu prea arata bine.....daca ai sa te uiti atent la topicul meu "arc cu tendon" vei vedea cum ar fi trebuit sa arate tendonul...ai lasat prea multa pielita de aia pe tendon....de aia ti-am zis ca trebui batut cu ciocanul, ca sa se mai cojeasca de camasa aia exterioara care e un pic mai tare.....
ala ce ai tu acolo nu e bine deloc....va sta ca naiba pe arc, iar coaja aia nu se inmoaie in apa, si e ca naiba crede-ma.....nici nu stiu cum sa faci cu tendonul ala....i-a bucata cu bucata asa, ca vad ca is destul de grosute unele, si incearca sa le bati usor asa cu ciocanul si sa mai iei de pe ele, coaja aia de deasuprea, si desfa-le in fire mai subtiri.....cam 3 mm maxim sa aiba..iar tendonul trebui lasat la aer sa se usuce pana devin putin transparent....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: long bow by razvan

Post by Pisic » 14 Apr 2008, 18:59

Daca ai avea un fel de pieptene de metal ti-ai usura treaba,geva in genul cum au maestrii aia din asia.Este pe youtube un film din doua parti >in care arata foarte fain cum se face cu tendonul samd.Acolo are un piaptan cu care tot piaptana tendonu ca sa stea fibrele drepte si ca sa desparta fibrale care inca mai is lipite intre ele.La minutu' 4 si ceva arata partea cu tendonu',aici ii filmu,sper ca iti ajuta http://youtube.com/watch?v=E3cjk3-AHcI .
Last edited by IT_support on 20 Jan 2013, 12:26, edited 1 time in total.
Reason: Am adaugat video-ul direct in player
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: long bow by razvan

Post by akila » 16 Apr 2008, 10:37

Era bine sa fi pus intai tendonul, si pe urma sa infasori acolo la maner cu tendon....ca oricum va trebui sa infasori tendonul care il lipesti pe arc, acolo in zona manerului cu cateva fire de tendon.....ca tendonul ai sa-l pui plecand de la mijloc spre capete, si acolo ai sa-l suprapui cam 5 cm...si trebuie pe urma infasurat cu cateva fire de tendon, asa ca era bine sa nu fi pus acum la maner tendon....dar de-acuma lasa ,,,merge si asa...oricum cand se intareste ai sa vezi ca se strange si nu o sa incurce....

Post Reply