takedown recurve din stejar

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 10 Apr 2008, 18:25

Am gasit niste stejar f frumos, niste stinghii de 1 cm grosime si 5 cm latime, vreau sa fac niste brate pt un maner de takedown recurve. Intrebarea mea este cum pot sa le intaresc, caci la 70-80cm le simt moi la indoire, le pot ranforsa cumva? Daca lipesc 2 spate in spate cu clei de oase nu vor fi probleme cind voi da forma bratelor cu heatgunul? V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu niste sfaturi. Minerul deja l-am trasat si ma apuc de el, va fi dintr-o birna de stejar dintr-un pod veche de aproape 100 ani. :)

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: takedown recurve din stejar

Post by Neacsu Ionut » 10 Apr 2008, 20:47

s-ar putea sa reziste mai bine daca il laminezi cu fibra de sticla,sau o alternativa "traditionala"este daca ii lipesti tendon sau in..
acuma io nu stiu foarte multe,ca-s mai nou pe aici,dar membrii cu "vechime"de pe forum pot sa-ti dea mai multe sfaturi....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: takedown recurve din stejar

Post by Pisic » 11 Apr 2008, 12:19

Pai poate sunt moi ca sunt verzi inca,daca sunt verzi trebuie sa le legi bine de ceva drept ca sa nu se curbeze cand se usuca,si la 1 cm grosime ii destul de bine,uita-te la tabelul acela cu dimensiunile arcului in functie de tarie si o sa vezi ca 1 cm ar fii cam la 16 kgf,dar daca nu te multumesti cu atat poti sa faci un backing cu in,matase,tendon sau fibra.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by eduardbilanin » 11 Apr 2008, 12:58

Stejarul este una dintre cele mai putin inspirate alegeri pentru a face un arc.Motivul: lucreaza toata viata si apar fisuri in fibra
Stejarul este bun pentru miner .Si......este bun sa-ti faci mina in constructia de arcuri caci este ieftin.In schimb este foarte neperformant.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by Greenarrow » 11 Apr 2008, 18:01

Din cate stiu eu prin Anglia se fac longbow-uri din stejar,deci o fi si lemnul asta bun la ceva

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by akila » 11 Apr 2008, 20:53

E asa si asa stejarul....e un lemn instabil....foarte sensibil al variatiile de temperatura....

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 17 Apr 2008, 10:07

m-am hotarit sa folosesc cele doua lame de stejar pt un longbow, si acum m-am apucat de doua takedown recurve pentru aia mici ai mei, unul are 3 si unul 5 ani, imediat ce ma prind cum e cu pozele pe site , postez si poze

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by cristian_iepure » 17 Apr 2008, 11:05

am aflat cum e cu pozele si am sa postez pt inceput schita cu recurve take down-urile pt copii

Image

si cam asta a iesit pina acum (doua minere, patru brate si numai o matrita ptr. aburirea lemnului)

Image

Image

Image

pentru mine vroiam sa fac tot un recurve takedown, dar pentru ca au picat bucatile astea lungi de stejar, am hotarit sa fac un longbow

Image

Image

si voi proceda cam asa:

Image

iar apoi la sfatul lui florin, voi taia bucata de stejar pt backing in doua si o voi urca peste miner, cum arata desenul din partea de jos a paginii, lipirea facindu-se cu clei de oase, cam in felul asta:

Image

vreau sa va multumesc pentru indrumarile de mai sus si va rog sa -mi dati un sfat cu privire la intercalarea unei bucati de plasa de fibra de sticla intre cele doua bucati de lemn, avind in vedere ca vreau sa fac lipirea cu clei de oase.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by akila » 17 Apr 2008, 16:11

Lemnul din poze are fibra fugita cam rau/....nu vreau sa fiu pocit la gura sau ceva, dar sa nu te miri daca o sa ti se rupa cand il indoi....exista si aceasta posibilitate....cand indoi ceva la abur, sau chiar si cu heat-gun-ul....una din conditii e ca fibra lemnului sa fie dreapta de la un capat la altul..daca nu , acolo unde iese din peisaj, se va desprinde in mod sigur....ma gandesc poate ar fi mai bine sa incerci un long bow simplu(Elb, sau un Flat bow)....pot si astea 2 sa fie laminate, si eventual un mic reflex in brate...dar cu design-ul ala s-ar putea sa se termine rau....acuma depinde si cat de sever vrei sa fie reflexul....

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: takedown recurve din stejar

Post by eduardbilanin » 17 Apr 2008, 17:00

Ascultati-l pe Akila,ca el este NENEA pe aici care face arcuri traditionale si stie ce vorbeste.In alta ordine de idei nu tot ce este lemn se preteaza la a face arcuri.Lemnul are si el un mestesug sa-l potrivesti pina ajunge un arc adevarat.Nu orice fibra este buna,si nu orice lemn ajunge un arc care sa traga,si sa nu se rupa.Si nu orice seamana cu un arc este un arc.
Daca tot va munciti si vad ca sunteti entuziasmati faceti rost de lemn compatibil cu un arc rezistent si durabil.Este drept ca se fac si arcuri din stejar........dar sunt naravase :P

Post Reply