Bine v-am gasit

Membrii forumului...
Post Reply
vetka
Membru al forumului
Membru al forumului
Bine v-am gasit

Post by vetka » 19 Apr 2008, 12:45

Ma bucur ca exista aceasta comunitate si ca am dat de ea...

...cam cu o luna in urma am fost intr-un team building la Moeciu si am ajuns si la cetatea Rasnov unde am tras cu arcul sub impresia amintirilor din copilarie cand eram un arcas bun (asa tin eu minte :lol: ). Se pare ca imbatrandind nu mai sunt bun de nimic :cry: , ca arcas doar :mrgreen: . M-am incapatanat sa schimb lucrurile si, inainte de toate, mi-am cumparat un recurve (maner din aliaj de magneziu si brate din fibra de sticla cu inaltime de 60 inch ( 152,4 cm), taria de intindere 40 lbs ( 18,1 kg) si lungimea de intindere 28 inch ( 71,12 cm)), tolba, sageti, tinta, manusa cu trei degete. Mandru nevoie mare de achizitii am distrus vreo 20 de sageti (ma ustura si acum la punga :evil: ) incercand sa le infing in tinta pe care am agatat-o de o placa de OSB. O parte au nimerit tinta, dar fara exceptie si cele care au nimerit, dar si cele care au lovit doar placa de OSB de 15 mm s-au indoit, rupt, distrus - sageti de aluminiu. Deci placa respectiva a devenit o alta investitie ce a luat drumul gunoiului. De atunci stau cu arcul in portbagaj sperand sa apuc sa-l folosesc. Aici va cer ajutorul - vreau sa stiu unde pot trage cu el in Bucuresti in week-end, caci nu am cand in timpul saptamanii.
In plus mai vreau sa cumpar sageti de aluminiu (incerc sa fiu constant) la un pret mai mic decat cel de 19 RON bucata cat dau acum pe ele si un arrow rests launchers - lansator de sageti, am cumparat arcul fara el :cry: .

Inca odata ma bucur ca v-am gasit si sper sa nu fi fost offtopic.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by Maryus » 19 Apr 2008, 20:23

:lol: mi-e mila de placa de OSB :lol: am glumit...da ...foarte rau ca nu te-ai gandit ca ...daca ti-ai pierdut indemanarea sa fi pus tinta pe vreo placa de lemn improvizata...sau poliester...dar in fine...multa bafta la recarpit pungulita;sper sa iit fie invatare de minte :lol:

PS: nu e offtopic :P

vetka
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by vetka » 19 Apr 2008, 22:06

Pai taman asta voiam sa fie rolul ei, nu credeam ca e asa de dura placa aia afurisita, oricum nici nu am apucat sa ajung bine in apartament si, cand m-am uitat pe geam, placa deja disparuse :shock: ... Nu incetez sa ma mir si acuma de unde atata viteza si forta pe bucuresteanul de Titan cand eu unul abia am tarat-o si am cam 106 kg (drept ca nu doar muschi :mrgreen: )

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by Greenarrow » 20 Apr 2008, 00:25

Salutare,vad din ce in ce mai multi arcasi din bucuresti pe forum ceea ce e bucurator.Multa bafta in acest hobby

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Post by Neacsu Ionut » 20 Apr 2008, 00:37

salut si bine ai venit p-aci...

in spatele tintei poti poti pune niste covoare mai vechi,eu am incercat cu arc de 51 si merge, deci cu 40# n-ai griji

ai putea folosi si sageti din lemn....care sunt mai ieftine,si pe care ti le poti face si singur...

vetka
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by vetka » 20 Apr 2008, 07:37

Doua probleme in a face sagetile - coabitanta si timpul.
Am stat cam toata noaptea uitandu-ma la munca (expusa pe forum) a celor care mesteresc acasa arcuri si sageti (jos palaria pentru ei, bravo, felicitari pentru toti) si tare mi-as dori sa le merg pe urme mai ales ca-mi place sa modelez lemnul dar chiar nu am cand - de la 8 la 20 zi de zi sunt la job, ramane sfarsitul de saptamana cand tre' sa ma ocup de lucrurile domestice si daca am un strop de timp liber prefer sa folosesc arcul... si ajung la intrebarea de inceput - unde insa :?:

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Bine v-am gasit

Post by Neacsu Ionut » 20 Apr 2008, 10:13

Ai putea vorbi cu arcasii din bucuresti sa iesiti undeva pe camp,departe de priviri curioase...ca vad ca sunteti multi in bucuresi...puteti sa organizati ceva...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by cristian_iepure » 20 Apr 2008, 10:30

Bine ai venit, ma bucur ca sintem tot mai multi din bucuresti care impartim pasiunea cu arcurile. Tir cu arcul in Bucuresti poti face pe stadionul Olympia, vb cu d-na Adriana Hoppe 0722473051, servus

vetka
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by vetka » 20 Apr 2008, 18:23

Saru' mana boeru'!! Se cheama ca sunt dator ;-)

P.S.

Fiindca nu e construit de mine si nu am cum sa-l postez la arcuri facute de membri, dar ma mandresc cu el - iata-l pe Vetka (ceea ce inseamna "creanga" in limba rusa desi e o chinezarie din magneziu si fibra de sticla :mrgreen: ).
Image

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bine v-am gasit

Post by Maryus » 21 Apr 2008, 16:06

Tradu-mi please ce scrie la semnatura ta
PS: pt admin..nut e superi ca am facut offtopic nu?please!

Post Reply