short-bow

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
short-bow

Post by Neacsu Ionut » 23 Apr 2008, 00:45

salut
as fi vrut sa va arat aceste arcuri cand le-as fi terminat,dar dupa cum am promis o sa vi le arat acuma,ca sa dovedesc ca nu am stat degeaba,punand intrebari "inutile"...

am gasit niste lemne de corn si sanger puse la uscat vara trecuta,din pacate ff scurte(90 cm)
asadar, am trecut la treaba si iata ce a iesit:
Image
sunt 5 shorturi in diferite stadii de lucru,in zilele urmatoare poate postez si un ghid de constructie...

mi-am facut un dispozitiv de tillering,asa,la dimensiuni mai mici,pe care sa lucrez arcurile astea...
Image

acest arc nu a avut noduri si am incercat sa se incordeze ca un holmy(cu capetele rigide)
Image
nu m-am atins de spate si i-am lasat bakingul cu coaja(care se tinea foarte bine)am luat doar de pe burta cu cutitul...
Image
asa arata cu coarda:
Image
acest arc imi place cel mai mult dintre toate,dupa cum se vede in poza urmatoare,dezcordat are 5cm reflex:Image
am facut si 6 sageti asa,mai micutze pt el:
Image


al doilea arc(asta a avut un brat cu noduri)
Image
dupa cum se vede si in poza, bratul din dreapta avea multe noduri,asa ca l-am subtiat pana s-a arcuit frumos
mai am de lucrat la bratul din stanga(trebuie subtiat la capat,dar mai ales la mijloc)

am mai facut unul asimetric(un brat mai scurt si unul mai lung)
primul de sus,cel fara coarda
Image

unul l-am stricat incercand sa-i aplatizez si spatele(al doilea de sus)Image

si mai am un lemn care il pastrez ca sa va arat mai amanuntit "procesul de fabricatie...(primul de sus)Image
arcurile mai trebuie finisate si o sa le invelesc in piele, atunci o sa mai revin cu poze...

sper ca v-am convins ca nu am stat degeaba... :roll:
Ionut :P
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: short-bow

Post by akila » 23 Apr 2008, 02:31

salut....vezi ca la toate care le-ai facut, nu e bun tillering-ul....se indoaie prea mult la fades, si mai deloc la mijlco si spre varf....e la limita sa se rupa toate....mai ia material de lsa mijlocul bratelor, pana scapi de indoitura aia urata (brusca) se vede de la o posta....se indoaie prea mult chiar de lamga maner....mai ia material de la nijlocul bratelor...ca un sfat pe viitor....intotdeauna sa incepi cu tillering-ul de la jumatatea bratelor, si nu te atingi de zona de langa maner si de langa varf, decat spre final.....pe tru de ex. asa cum e arcul ala al tau, trebuie sa iei matrial la greu de pe brate ca sa repari hinge-ul ala....indoitura aia brusca....daca era alt lemn s-ar fi rupt cu siguranta.....deci atentie mare...intotdeauna incepi de la mijloc ...lucrezi usor, pana se curbeaza pe toata lungimea bratul...la lemnele astea asa de scurte ar fi trebuit sa mergi pe un arc care sa se indoaie prin maner.....cand lemnul e scurt, trebuie sa faci in asa fel sa folosesti o suprafata de lucru cat mai mare....sa ai cat mai mult lemn, care sa lucreze....sa fie minimalizat pe cat posibil stresul care intervina in astfel de situatii....nu stiu daca ai scris, sau poate nu am vazut eu, latimea lemnelor ....vad ca ai luat doar de pe burta material....ai mai putea sa iei sidin lateral...mai ales la ala cu indoitura aia urata....tillering-ul se mai poate face si din laterla nu doar din grosime...spor la treaba....is bune pentru exersat lemnele astea incearca sa le faci cat mai bine, ca asa inveti....nu te uita la ele ca la niste rebuturi, sau ca nu ai ce face din ele.....vreau sa-ti zic ca daca ai lipi niste syiah-uri la lemnele astea , ai ptea face niste recurve-uri statice foarte faine.......cu un full draw cam de 60 de cm...in mod sigur...dar e mai complicat un pic....ma gandesc ca ai putea sa mai iei din maner, si sa le modifici ...sa fie niste mini long bow-ri....cu full draw mic.....dar e bine ca poti capata experienta cu ele....asa ca trateaza-le cu seriozitate, si mai ales cu dragoste....din orice bucata de lemn se poate face ceva....mai ales ca e lemn de corn, fata de care am un respect deosebit...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: short-bow

Post by eduardbilanin » 23 Apr 2008, 09:15

Asa vezi......asta inteleg eu prin a fi un membru al forumului.Iti propui sa faci ceva ,incerci, postezi pe forum si apoi intrebi ce si cum.Ca in cazul asta ,concret.Te-ai apucat sa faci un arc ,ai facut o greseala de incepator,si Akila a sarit sa te ajute.Acum ramine sa iti duci la capat proiectul in urma sfaturilor lui Akila ,sa il termini si apoi te poti apuca de altceva.Si tot asa.In felul asta inveti si tu ce si cum, iar ceilalti membrii ,prin sfaturile lor contribuie la construirea forumului propriu zis,si cei ce nu inteleg ceva invata din topicurile respective.Simplu si la obiect.Fara palavrageli inutile.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: short-bow

Post by Neacsu Ionut » 23 Apr 2008, 13:26

ok,am inteles,deci mai trebuie subtiat spre capete....lemnele au 1,5cm latime,stiu,e foarte putin,dar asta e :cry: ....de asta nu am vrut sa iau din latime

as incerca sa le pun si syahuri...macar la doua
2 intrebari:
daca lemnul e asa de ingust cum sa fac V-ul unde se lipeste syahul ?
syahurile se pot lipi si cu altceva inafara de clei de oase ?

o sa revin cu poze pe masura ce lucrez...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: short-bow

Post by eduardbilanin » 23 Apr 2008, 13:30

Se pare ca esti pe drumul cel bun.......cel putin pe forumul asta.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: short-bow

Post by Greenarrow » 23 Apr 2008, 13:45

Salut,si eu sunt tot de parere cu Akila in legatura cu arcuirea bratelor,dar personal imi place ce ai facut pana acum si daca o sa faci si corecturile pe care ti le-a spus Akila o sa iasa super faine.Termina ce ai inceput ca esti pe drumul ce-l bun.Bafta

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: short-bow

Post by akila » 23 Apr 2008, 15:24

Salut...doar atat au latime...hmmm ...e cam aiurea....nu prea ai ce syiah-uri sa-i lipesti....da esti sigur ca doar atat au latime...atentie latime nu grosime.....mie mi se par ca is mai late ...cel putin asa pare in poze....pentru a lipi syiah-urile poti sa folosesti orice adeziv bun...da sa fie bun....rasina epoxidica daca vrei, aracetul nu cred ca ar tine....ma refer la un arc mai tare...20kg in sus....mai sunt tot felul de adezivi pentru lemn,,,,am gasit la praktiker un adeziv poliuretanic care lipeste super fain....in 4 ore se intareste bine.....si are si proprietati de umplere a golurilor.....imbinarea poate sa fie asa mai neglijenta sa zic, ca el umple spatiile ...deci lucreaza la mijlocul bratelor, si un pic spre varf, pana scapi de indoitura aia urata....si pe urma vino chiar langa maner si i-a si de acolo material....si ca sa nu iri prea mult dintr-un loc....mazgaleste cu creionul lemnul pe burta unde rtebuie sa iei material, si pe urma cu o raspa sau smirghel, i-a material pana stergi creionul, in felul asta iei putin cate putin....si ai oarecum un control....stii cum e..daca e de luat material, se poate lua usor,,,dar de pus la loc...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: short-bow

Post by Neacsu Ionut » 23 Apr 2008, 15:46

sigur lemnul are 1,5...din pacate :cry:

imi pare rau,dar doar lemnele astea le mai aveam... :cry:

arcurile au sub 10kg...asa aproximez....
nu ar merge syahu-l pus altfel(fara V)?...cumva lipit pe spate...si matisat cu ceva ca sa tina...

am inceput sa iau cu smirghel mai aspru,diseara pun poze... :P
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: short-bow

Post by akila » 23 Apr 2008, 16:10

Bine ca ai intrebat,,,,se poate pune si altfel...numai ca trebuie sa gasesc ca nu stiu cum sa-ti desenez...tre sa gasesc undeva sa-ti iti arat...oricum se poate face asa...se indoaie putin bucata de lemn pentru syiah....cum am facut eu la arcul meu asiatic din bambus....si partea aia a syiah-ului, care ar trebui sa o tai in V, nu o mai tai in V, si i se face dedesubt o taietura pe lungimea lui, si i se laca la aproape de lucul de unde se indoaie un prag asa, si se pune pe spatele arcului pur si simplu si se lipeste si pe urma se matiseaza locul...am sa caut sa-ti arat..ai putea sa cauti si tu pe google....bate acolo syiah joint....si vezi ce gasesti...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: short-bow

Post by Neacsu Ionut » 23 Apr 2008, 16:29

syahurile le pot face din brad?poate ca tine bradu pt ca arcurile nu is tari...

si se indoiesc la abur,pe forma?

unde gasiti voi in pentru baking ?
ca ma gandesc ca i-ar prinde bine un baking ,arcul fiind scurt ,plus syahurile rigide,cre ca ar trebui intararit putin...lungimea activa a bratelor fiind mica...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply