Baking

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Baking

Post by Maryus » 25 Apr 2008, 20:14

Postati aici va rog frumos ce materiale folositi voi pentru baking...si cu ce le lipiti...ar fid e folos si niste poze daca se poate

PS: am si eu o intrebare...la baking fot sa infasor in jurul arcului niste bucati de material? sau numa pe spate trebuioe sa le pun?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Baking

Post by Pisic » 25 Apr 2008, 21:31

Pai poti sa infasori,da nu o sa rezolvi nimica cu asta,uite aci,spre ex infasori matase,tu poti sa alungesti (latesti) pe latime un fir de matase(suna cam naspa cu alungirea pe latime,da nu stiu cum sa zic mai bine) ?nu cred,da sa il alungesti pe lungime poti,backingul cam asta face,backingul ii un material bun in alungire,care se pune la acrurile din lemn slab la alungire.Fibrele materialului de backing tre sa fie paralele cu fibrele arcului.Cand infasori ata,o infasori la noduri,crapaturi,etc,unde exista riscul de rupere.Exista multe materiale pt backing:fibra de sticla sau carbon,matase,in,canepa,tendon,lemn bun ii alungire.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Baking

Post by Pisic » 19 Jul 2008, 10:39

Aia de la polu nord fac backing cu funii,arata cam nashpa,dar merge. Se mai poate face backing super tare cu piele de sarpe.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Baking

Post by anasazzy » 20 Jul 2008, 21:29

pisic pielea de sarpe este mai mult un finis pus peste baking cu in , tendon, piele ne tabacita, care asigura cu adevarat rezistenta la elongatie. pielea de sarpe este subtire si frumoasa dar nu rezista cine stie ce ca baking cel putin asa se intelegea din posturile de pe paleo planet.asa am facut baking cu in la arcul meu:Image
    Image
      Image
        Image
          Image
            Image
            in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

            Post Reply