Stiva de lemn de frasin

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:
Stiva de lemn de frasin

Post by candavaly » 23 May 2008, 22:47

Buna arcasii mei
Am sa va arat ceva.
Din toamna trecuta am la uscat 2 butuci de frasin taiati in scandura de 50 mm.
Toata scandura e pusa la sipca, cumpana, dreapta
e pusa in garajul tatalui meu si deabia asteapta sa fie transformata in arcuri :))
am sa va arat niste poze
Specific ca un butuc avea 1800 mm si celalalt avea 2100mm
Deabia am facut rost de pozele astea si de asta vi le arat asa tarziu

P.S. O sa vedeti alte lucruri deasupra stivei... nu le luati in seama..... :P
Tin sa amintesc ca am obtinut acest lemn cu ajutorul tatalui :P :P


Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by candavaly on 23 May 2008, 23:59, edited 1 time in total.
Die with your boots on ! ! !

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stiva de lemn de frasin

Post by Greenarrow » 23 May 2008, 23:59

CU cat vinzi o bucata din aceea ce frasin? :mrgreen: m-ar interesa si pe mine una:P

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stiva de lemn de frasin

Post by Maryus » 24 May 2008, 08:16

Esti norocos...eu am munti de lemn....da de lemn de stejar :( vezi caci scandurile nu prea au fibra dreapta...sar putea sa ai nevoie de baking la urmataorele arcuri...si eu aveam fibra oblica la scandura mea de paltin

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stiva de lemn de frasin

Post by akila » 24 May 2008, 11:47

Parerea mea e ca ai gresit taind lemnul asa la circular sau la ce l-ai taiat.....am mai spus-o si o sa o mai spun in continuare....eu sunt adeptul mersului pe fibra....asta e....se poate face treaba asta cu taiatul la circular,. in momentul in care esti sigur ca lemnul pe care il tai astfel este drept si nu este rasucit....pentru ca daca nu e drept atunci apar violari de fibra....din poze nu se vede prea grozav...dar ai acolo cateva bucati care au fibra fugita........si pe urma mai e o tehnica si la taiatul asta la circular....ca nu se taie lemnul asa oricum....din poze nu imi pot da seama....dar e exact de ce ti-am zis eu tie pe mail....de desenul ala cel mai indicat B parca.....asa trebuie taiat lemnul la circular....cand te uiti la capatul lemnului, inelele sa fie orizontal....se poate si vertical dar cel mai bine e sa le vezi orizontal......asta e parerea mea :lol: ...cand despici un bustean, exista intr-adevar o pierdere mai mare de material, dar macar ai siguranta ca stii ce e acolo in lemnul respectiv, si stii ce ai de facut cu bucata respectiva, si stii ce design poti sa aplici pentru bucata respectiva si tot asa.....eu unu asa lucrez, si mi se pare cel mai bine....circularul il poti folosi dupa ce ai despicat lemnul, sau poti folosi un banzic bun daca ai, ca dupa ce ai despicat vezi daca fibra e dreapta sau nu si e altceva...in concluzie ...merge circularul daca lemnul e drept si nu e rasucit, iar daca e stramb sau rasucit, despicati lemnul ca e mai bine asa

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Stiva de lemn de frasin

Post by anasazzy » 24 May 2008, 14:17

multa munca ai de acum incolo pina le vezi arcuri :mrgreen: si cred ca esti norocos, foarte norocos, chiar daca ai muncit ca un sclav sa le obtii ...........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Stiva de lemn de frasin

Post by falco » 27 Aug 2008, 17:13

are mare dreptate akila
:-b

Post Reply