Salutari de la Craiova

Membrii forumului...
Post Reply
khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului
Salutari de la Craiova

Post by khyushu75 » 03 Jun 2008, 21:24

Salut,
Cred ca este cazul sa ma prezint si eu. Asa ca:

Numele meu este Dica Eduard si sunt inginer de aviatie specializat in aerodinamica. Sunt din Craiova si am 32 de ani iar ca pasiuni, in afara de sotie, sunt aeromodelismul si tot ceea ce tine de arcuri. Ca realizari deosebite pana acum: 2 sabii katana si un arc recurve calculat pt. 50lbs. Cu arcul trebuie sa recunosc ca m-au ajutat colegii de la FEA cu o analiza pt. ca eu nu am facut altceva decat sa fac designul pt. el.
In rest ma bucur ca in sfarsit am gasit si pe altii cu aceiasi pasiune ca a mea si abia astept sa ne cunoastem. :mrgreen:
Numai bine

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Salutari de la Craiova

Post by edwaits » 03 Jun 2008, 22:05

ooooooooooooooo
salutare
numele meu e tot[h] eduard si am 33 de ani.............si sper sa primesc ceva sfaturi legate de aeromodelism [muncesc de zor la niste boomeranguri da nu-mi prea iese airfoilul]...........poate ai o sursa buna de placaj 5-6 mm si 10-12 straturi [daca da ..........trimite te rog un PM]
kazuki tomokawa

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by eduardbilanin » 03 Jun 2008, 22:48

O poza cu recurve-ul ar fi binevenita.Bine ai venit printre noi.

khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by khyushu75 » 04 Jun 2008, 00:29

Salut,
Multumesc pt. primire.
edwaits: daca imi spui de care boomerang vrei sa faci (cu doua brate sau cu patru brate) s-ar putea sa gasesc ceva placaj pt. tine. Si daca imi mai spui ce vrei sa faci cu el (la ce vrei sa il folosesti) atunci s-ar putea sa iti dau alta idee care merge mai bine pt. boomerang (ma refer la material).
eduardbilanin: deocamdata arcul il am la tara. Cum ajung acolo (cred ca weekendul acesta) o sa fac ceva poze si o sa le pun aici.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by Maryus » 05 Jun 2008, 08:36

Salut bine ai venit printre noi! si eu sunt pasionat de aerobodelism...dar pana acum am facut daor un planor:(( caci nu am pesele encesare pentru una vion cu motor electric...

khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by khyushu75 » 05 Jun 2008, 11:42

Salut,
Iata si cateva poze din aeromodelism. Asta este avionul la care lucrez acum. Ca dimensiuni: se vede intr-o poza in fundal sotia (asta ca sa va faceti idee despre dimensiunea lui). In curand (cum ajung la tara) o sa pun poze si cu arcul meu.
Numai bine
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Salutari de la Craiova

Post by Pisic » 05 Jun 2008, 12:04

fain avionasul,cred ca ii rezistent,din balsa l-ai construit,nu?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by khyushu75 » 06 Jun 2008, 00:09

Salut
torlek: :lol: m-ai prins. Este o replica dupa cessna (putin modificat) dar este cessna.
pisic: structura este din placaj+baghete de fag acoperit cu balsa. Despre rezistenta nu stiu ce sa zic. Ultimul cu care am dat intr-un copac nu a fost prea rezistent :mrgreen: . Faza nasoala a fost ca era singurul copac de pe acolo. Dupa aia m-am pus cu arcul pe el.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by Maryus » 06 Jun 2008, 10:27

Eu am mai vazut aeromodele cu motortermic...si nu mirosea deloc a benzina...pe langa ele...e adevarat ca e mai costisitor...si mai periculos....dar nu consuma mult conbustibil...

PS: un motor termic poate sa mearga si cu metanol...nu enaparat numai benzina

khyushu75
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Salutari de la Craiova

Post by khyushu75 » 06 Jun 2008, 11:02

Salut
O sa folosesc un mtor termic in doi timpi de 2.5 cc care merge cu metanol+ulei de ricin. E mai puternic ca unul electric.

Post Reply