Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Cel mai bun sa castige!
Locked
Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 23 Aug 2008, 17:44

Poate ca ai dreptate, Ciprian.Da' m-am infuriat nitel ca ala de tipa mai tare e tocmai unul care a avut ocazia sa se convinga singur care e situatia reala in momentul asta. Si situatia e ca cei de la federatie sunt dispusi sa inchida ochii la multe.cand vor fi suficienti traditionalisti, probabil ca va fi cu totul altceva.Si pana atunci mai vedem si noi ce si cum.Macar de ne-am aduna constant atat de multi incat sa avem de unde face categorii in categorie.Pentru ca atunci cand vur veni 50 de insi la traditional, fiti siguri ca se va pune si dinamometrul pe arc.PAna atunci, insa, Eugen vafi la fel de bine primit si cu arcul de la Aninoassa, si cu unul mai molcutz.Cat despre votul legat de cum aplicam azi regulamentul...Nu va zic toata povestea, dar, pe scurt, nu mai departe de azi, dupa votul popular trebuia sa fiu inchis, laminat, lapidat, terminat.Noroc ca politia nu aplica legea dupa votul poporului.Asa ca amenda au incasat-o pietonii care se plimbau pe mijlocul drumului.Weekend racoros cu soare va doresc la toti.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 23 Aug 2008, 17:47

Horia frate, eu nu am acuzat pe nimeni din federatie de lipsa de flexibilitate.
Dar nu mi se pare normal sa se puna acea regula in discutie, asa cum nu mi se pare normal ca atunci cand regula este pusa sa o incalcam.
La ce drak am mai pus-o atunci?

Sincer sa fiu am venit la concursul ala cu inma oarecum indoita, cu un sentiment de incertitudine, stiam ca exista o limita de tarie si ma gandeam ca exista posibilitatea sa nu ma primeasca. Prin bunavointa d-lor de la federatie am fost acceptat.

Ajung acum la esenta problemei.
Punem reguli pentru o noua sectie la FRTA, numai pt. ca la prima sau a doua participare sa le incalcam.
Nu este evident ca regula este o aiureala?

Problema unei regului imposibile este ca lasa loc de arbitrar. Adica cel care vegheaza la respectarea acelei regului, de vreme ce regula nu poate fi respectata de nimeni, se poate apuca sa sanctioneze pe cine vrea, dupa bunul lui plac.

Ce-ar fi daca am introduce urmatoarea regula:
”Art.xxx La concursurile din proba de arc traditional pot participanumai arcasii cu barba, palarie alba si care obligatoriu trebuie sa semene putin cu Robin Hood” (fara aluzie la robinhooddetimisoara, dar cu aluzie evidenta la ... ghici cine? hahaha)

Evident ca atunci, prin generozitatea celor de la federatie ar putea participa si fara barba, tinand cont ca sunt mai nebarbieriti un pic, cu sapca in loc de palarie, si chiar unii care seamana mai mult cu calul lui Robin Hood decat cu robin, eci hai, merge.

Insa flexibilitatea celor care accepta incalcarea regulii , pe langa faptul ca in principiu nu este un lucru pozitiv, nu are nici o legatura si nu constituie un argument pentru a justifica absurditatea regulii in sine, si sper ca am clarificat acum situatia.

Asadar, foarte bine ca dl.Robu m-a acceptat la concurs. Dar asta este un argument tocmai pentru a scoate regula aiuritoare, care este evident ca nu poate fi respectata, si nu pentru mentinerea ei.

Akila, sincer imi pare rau ca te-ai enervat, sincer nici nu mi te pot imagina nervos, hahaha, esti de un calm admirabil.
Stiu ca m-au primit, stiu ca pot declara alta tarie la arc, stiu ca nu au cum sa-l verifice, stiu ca exista portite pentru a participa impotriva unei interdictii.
Dar nu este normal sa fie asa. Nu vreau sa mint, nu vreau sa spun ca trag cu 60 cand eu trag cu 85.

Sa va mai spun ceva. Ca sportiv de performanta am vazut multe ocoliri si incalcari ale regulilor de catre sportivii mai descurcareti, si care pana la urma ajungeau sa ii dea la o parte pe altii mai merituosi.
De mai multe ori am luptat la finala pe tara cu sportivi pe care i-am invins la zona si care nu aveau dreptul sa mai participe la finala. De multe ori am luptat cu sportivi care erau mai grei decat limita categoriei, pe principiul „hai domle sa-l lasam si pa baiatul asta, ca e baiat bun si e pacat”, dar baiatul bun vine odihnit si hranit si invinge pe unul care a facut slabire fo saptamana ca sa intre in categorie.

Eu vreau ca regulile sa fie logice, sa fie de bun simt, si sa fie respectate.
Avem norocul sa putem sa participam la elaborarea lor, as vrea un pic mai multa seriozitate, mai multa gandire logica si mai putine argumente sentimentale.

Pentru ca peste doi ani cand sper ca vom participa treizeci de traditionalisti la Cupa Romaniei, vreau sa nu fie discutii cum ca de ce a fost primit x in concurs fara barba, fara palarie alba si cu mutra aia de normand sadea!

Horia, prin eliminarea mea argintul ala s-ar cuveni de drept lui Bogdan, doar el a fost pe 3, iar arcul lui are 57 de livre.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Pentru cine e din bucuresti1

Post by dady » 24 Aug 2008, 23:12

ce e cel mai nasol e ca dupa o intalnire(Aninoasa) care a parut ceva foarte frumos pt fiecare acum apar tot felul de discutii, foarte urat, daca aveti ceva unu cu altu de ce nu ati zis de la inceput, nu sa va laudati unu pe altu ca pe cel mai bun prieten si apoi sa scoateti vorbe sau sa acuzati. Despre intalnirea de la Mures de 1 Mai nu am auzit vorbe urate, cel putin eu nu am citit nimic negativ despre singura intalnire la care am luat parte si ii consider pe toti cei cu care am dat mana acolo amici, nu am sa reprosez niciunuia nimic, poate altii au alte pareri. Dar dupa ce se zice ca fiecare a meritat locul pe care l-a luat, ca ce oameni de seama e fiecare in ochii celorlalti samd... sa se ajunga la incalcari de regulamente, schimbare de locuri.... urat, treaba voastra da nu mi se pare corect fata de ceilalti.

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 24 Aug 2008, 23:17

Da' nici el nu e membru al vreunui club.Si cu asta eu am pus punct.E evident ca in cazul tau morala e buna doar pentru catei.Nu e nici logic nici moral sa pui sa concureze prastia si tunul, pe pricipiul ca amandoua aruca ceva.Asa cum un mare aparator al moralei , eticii si legalitatii cum te proclami, ar fi trebuit sa refuze participarea oficiala si omologarea punctajului.tu nu faci altceva decat sa sustii legiferarea compromisului.Un ins din Federatie s-a apucat sa nasca un regulament pentru traditional.Bun, prost, nu conteaza.La ora asta problema se pune cam asa: avem un regulament pe care daca il aplicam in litera lui, ramanem fara concurenti.Hai sa-l lasam mai moale, si pana se mai strang posibili competitori, acceptam compromisuri.Asa, in treacat fie spus, au existat pe vremuri si reglementari legate de tinuta.Si unii le mai resapecta si azi.In Marea Britanie nu intri pe teren la un concurs de arc traditional altfel decat in alb.Si tot in treacat: Dureaza maximum 15 secunde sa-ti masoare taria arcului.Si se va face si asta atunci cand se va considera necesar.Sau atunci cand ar exista o contestatie.La Aninoasa n-a existat niciuna.Dar nici vreun protest demn al vreunuia care, neinteresat de hartiute si zdranganele, nu vrea sa fie primit prin bunavointa organizatorilor, care, iubitor de adevar fiind, nu vrea...Asa de simpatic esti cand discuti pe alte subiecte, Eugen.Si asa de bine documentat alteori.Aluziile ieftine legate de infatisare, lipsa lor totala de legatura cu logica discutiei...Stii ceva?Am coborat prea mult, iar tu n-o sa intelegi niciodata asta.Si sa revenim.Modificarile de re4gulament nu se vor face de azi pe maine.Si in niciun caz nu se vor face daca nu e pentru cine.Daca va asteptati ca Solca sa inoarca lumea pe dos, va inselati.Dar daca nu vor fi destui care sa determine primul pas, Solca nu va exista.Si, la fel, nu va exista nici daca se strang 10-15 insi care vor striga ca ori se face ca ei, ori nu se mai face.Noapte buna.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pentru cine e din bucuresti

Post by akila » 24 Aug 2008, 23:31

Pai tocmai asta e....ca nimeni nu a avut nimic cu nimeni....si ne-am inteles super bine.....dar chestia e ca trebuie sa fim atenti ce scoatem pe gura uneori....eu nu am avut nimic importiva sa se traga cu arcuri tari, cu sageti de aluminiu, cu ce s-a vrut...chiar nimic impotriva...dincontra...am vorbit cu organizatorii, sa fie totul ok.....si asa a si fost.....dar ma deranjeaza afirmatia lui Horia....care vine acuma si zice ca oricum am incalcat toti regulamentul...pai iti dai seama ca imi ies din pepeni....tare de tot.....oricum ii conider pe toti cei cu care am tras prieteni, si m-am simtit excelent la aninoasa.....si m-as bucura daca ar putea veni si la Solca...

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 25 Aug 2008, 09:47

Se pare ca problema in discutie incepe sa se uite, pe principiul ca „daca nu esti de acord cu mine ma supar pe tine”


Horia, conflictul dintre starea de fapt si starea de drept, pe care se pare ca l-ai sesizat bine este exact asa cum ai spus:
La ora asta problema se pune cam asa: avem un regulament pe care daca il aplicam in litera lui, ramanem fara concurenti.
Insa solutia propusa de tine este cam aiuritoare:
Hai sa-l lasam mai moale, si pana se mai strang posibili competitori, acceptam compromisuri.
Spunem si mie te rog, cum e cu compromisurile astea? Daca s-a acceptat la Aninoasa, trebuie sa facem compromisuri si de aici incolo sau cum?
Adica in loc sa incercam sa facem un regulament bun, nu sa-l inventam, sa-l adoptat pe cel FITA de pilda, asa cum am tot argumentat pana acum, tu spui ca mai bine stam cu un regulament prost si facem compromisuri? Si de ce? Pai nu stim, ca nu ne-ai spus.

Nu stiu ce anume sentimente iti intuneca ratiunea, mi s-a parut ca esti genul de om care gandeste atunci cand te-am cunoscut.

Nu stiu cum de nu observi ca in toata discutia asta nu ai reusit sa vii cu un singur argument logic in sustinerea afirmatiilor tale. Ca nu poti compara tunul cu prasita?
Sau ca trasul cu arcul este o chestie de finete versus forta, ca si cum s-ar exclude reciproc....
E prea tarziu ca sa-ti explic acum de ce comparatiile tale sunt fie superficiale, fie facute cu rea credinta.Alege varianta care iti convine.
Stii ceva?Am coborat prea mult, iar tu n-o sa intelegi niciodata asta.
Aste e genul de argument pe care il aduci tu atunci cand sustii „pana in panzele albe” sa nu fie admise arcurile tari.

Doar atat poti? Cam repede lasi uneltele ratiunii ca sa te repezi cu jigniri.

Inca ceva. sa stii ca eu sunt de acord ca la probele de traditional concurentii sa participe in haine de culoare alba. Ar fi frumos, concurentii trebuie sa se distinga cumva de ceilalti privitori, pana la urma arcasul este un tip disciplinat, trebuie sa-si asume un anume comportament si o anume tinuta, sunt cu totul de acord pentru o regula ca asta, e bine ca ai adus-o in discutie, si este in topic.

Acum sa revin la subiectul discutiei.
Principala problema este regulamentul, in intregime nu numai taria arcurilor.

Problema secundara este daca este necesar si daca se justifica introducerea unei limitari a tariei arcului.
In regulamentul international aceasta limitare exista numai la compounduri.

Daca ai vreun argument pro sau contra, un argument rational, expune-l. Dar nu mai veni cu chestii de genul „asa vreau eu”. Stiu deja asta.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by eduardbilanin » 25 Aug 2008, 10:25

Regulamentul asta e cacao cu lapte ca sa nu spun altfel.Pai daca io vreau sa trag cu arcul meu de 130# unde as putea sa concurez.........de exemplu pe aici prin tara?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 25 Aug 2008, 10:47

deci Florin din cate vad a pus X pentru forta maxima a arcului la barbati, eu presupun pt a se discuta aici care va fi valoarea lui X. Si nu inteleg dece faci din start regulamentul de cacao cat timp inca nu te impiedica sa iti folosesti arcul de 130# in concurs. Normal as fi crezut ca vei veni cu argumente pentru nelimitarea fortei, dar asa nu cred ca se va ajunge la vreun consens. Hadeti macar acuma sa incercam sa facem un regulament care sa permita cat mai multora dintre noi sa poata participa, eu tot sper sa nu se strice mana asta de oameni, si asta depinde numai de noi...

ps am postat fara sa vad ca intre timp postase si Florin...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 25 Aug 2008, 11:52

Salut...asa cum am mai zis-o ..sunt total de acord cu ce ai propus tu florin.....mai trebuie mentionat si de sageti, sa fie din lemn, si ma rog aceesorii.....am inteles ca e o problema la cei cu tehnica asiatica, ca se considera acel inel a fi nu stiu ce release....deci sa li se considere tot accesoriu, si sa ii lase sa traga la traditional...iar cu forta arcului...ma gandesc ca daca la barbati nu e restrictie, ar trebui nici la femei si copii sa nu fie restrictie...asta e....vrea amazoanca sa traga cu 100lbs,,, sa traga frate,,,,nu ma deranjeaza deloc... sanatate la toti

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 25 Aug 2008, 13:09

No......gata...liber la artileria grea.... :d ...acuma nu mai aveti motive sa nu veniti.... :d

Locked