Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Cel mai bun sa castige!
Locked
Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 25 Aug 2008, 16:01

Si am zis ca tac...DA' nu ma pot abtine.Ba da ma abtin.Il las sa priceapa singur care e diferenta intre argument si rautate ieftina( sau cea intre tarie si finete, si intre barba si obraz ras), sau sa nu mai priceapa niciodata..Pana la urma Akila are dreptate.LA ora asta nu-i motiv sa fie singur la Solca.Si, daca mai ewrea nevoie de inca o confirmare...Chelsea nu participa la Solca la nicio categorieAsa incat nu mai e nicio sansa, ca in cazul unei modificari de ultim moment, sa pot ajunge.Bafta multa celor ce vor fi.
Si sa nu uit, Eugen.Daca te cauta careva de la TVR Craiova sa le vorbesti despre tirul cu arcul, sa stii ca de la mine ti se trage.Daca in alte privinte am niste indoieli, pe linia asta n-am niciuna.Si n-am amestecat niciodata latura personala cu cea profesionala.Numai bine.

Nottingham
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by Nottingham » 25 Aug 2008, 16:06

La capitolul constructie arc, personal n-am obiectii.Si as zice ca la ora asta, atata timp cat nu exista masa de selectie, sa poata concura toate la un loc.MAcar de s-ar urni odata zisa divizie de arc traditional!

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by eduardbilanin » 25 Aug 2008, 18:22

Domnule Dady.Nu intelesesem ce inseamna x.Acum am inteles.Pentru mine un x este un x si atit.Sa revenim la oile noastre.Eu consider ca taria arcului nu conteaza prea mult .Cine este meserias trage si cu 40# si nimereste ce vrea muschiul lui.Foloseste sageti mai usoare si cu asta basta.In ceea ce priveste forma arcului iarasi nu am nici o obiectie.Insa cred ca daca tot facem regulamentul asta maleabil sa se dea voie si cu fereastra de tragere.Eu personal nu am asemenea arc(cu fereastra)dar nu as avea nimic impotriva daca as fi invins de orice fel de arc.Cine e bun e bun si atit.
PS .Nu inteleg inversunare domnului Nottingham.De ce nu i-a spus ce a avut de spus la concurs lui Scorillo?.Este mai usor asa?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 25 Aug 2008, 18:46

Edi...nu trebuie sa le amestecam.....arcurile cu fereastra is cu totul altceva....cu chestia asta eu unu nu sunt de acord...traditional trebuie sa fie traditional....asta e clar....sa tragem cat mai aproape de cum se tragea acuma sute de ani...pe atunci nu stiu ca arcurile sa aiba fereastra.....era doar arcasul, o bucata de lemn, si sageata..mai simplu de atat nici ca se poate...asta e traditional....haideti sa nu le complicam, doar pentru ca unii din pacate au in momentul de fata arcuri care nu sunt, sau nu vor fi conforme cu regulamentul....asta e...traditional....cu sageata pe pumn, sau pe un reazem....reazem care poate fi de fapt o fereastra de tragere, dar sa nu fie centrata....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 25 Aug 2008, 21:12

As fi vrut sa aud si parerea celor de la Timisoara in legatura cu fereastra de tragere.

Pt ca discutiile sa nu se imprastie pe detalii nesemnnificative, cred ca ar fi mai bine sa dicutam principiile regulamentului si nu neaparat pe articole.

Am avea cam asa:

I. Arcul
1. Forma: longbow, asiatic cu recurve static, recurve modern.
2.Materiale: selfbow, laminat din lemn, laminat fibre sintetice, daca este permis takedown sau numai o bucata (sunt arcuri traditionale take down cu imbinare in zona manerului care nu vad de ce nu ar fi acceptate).
3.Maner: eu cred ca am putea accepta orice fel de maner, chiar si manerul pistol modern.
4.Fereastra de tragere: daca sunt permise ferestrele de targere, daca sunt permise ferestrele centrate, care ar fi distanta minima intre marginea interioara a ferestrei si planul de simetrie.
5.Coarda: o singura bucata, cu bucle la capat prinse de nocuri.Matisajul sa nu se termine in dreptul ochiului (sa zicem 6 cm deasupra nocului?).
Ideea ar fi ca pe coarda sa nu existe nici un semn sau marcaj care sa poata fi folosit ca si reper de ochire. Sunt permise doua amortizoare de vibratii pe coarda.
7. Accesorii: nici unul (e vorba numai de cele care ajuta ochirea sau stabilizarea arcului sau amortizsarea socurilor).

Nu are rost sa punem restrictii la dimensiuni sau tarie.

II.Sageata
1.Sunt admise numai sageti de lemn sau bambus, cu penaj natural.
2.Sunt admise nocuri de plastic.
3. sunt admise numai varfuri cu sectiune circulara si varf ascutit (field point).
4.Grosimea maxima a sagetii 10 mm.
5.Grosimea maxima a varfului 11 mm.
6. Sunt permise sageti in forma de fus.
7.Pe sageti obligatoriu va fi scris numele sau initialele numelui arcasului.

III.Echipament de protectie
1.Pt armare: tab, manusa, inele
2.Bt brat: aparatoare antebrat, manusa y, aparatoare piept.
3. Nu sunt permise dispozitive de release mecanice, cu bucla, sau alte modele.

IV.Alte echipamente:
1.Tolba traditionala arc.
2.Tolba traditionala sageti.
3.Echipament sportiv de culoare alba (pot fi inscriptionate clubul, numele arcasului, simboluri traditionale)
4.Sapca sau palarie de soare de culoare alba.
5. Suport arc.

V Probe
1.Outdoor: 36 sageti 50 metri , tinta 80 cm (sau 120cm?), 72 sageti 30 metri, tinta 80 cm, 36 sageti 18 metri tinta 60 cm.
2.Indoor: habar n-am, poate propune cineva cu experienta la indoor
3. Field: putem adopta sistemul de field FRTA sau putem face propuneri pt distane speficice noua, adica mai mici, si tinte mai mari.

VI. Punctare, stabilirea clasamentelor, contestatii, etc.
Aici deasemenea sunt deja reguli pe care le putem adopta ad literam.


Foarte probabil sa fi uitat lucruri importante.

Ideea ar fi sa discutam pe principiile de baza, apoi redactarea o face o singura persoana, eventual proiectul final poate fi discutat inca o data si abia apoi discutat cu cei de la federatie.

Ne pierdem timpul si energia aiurea discutand pe formulari.

Mai constructiv fratilor.


Comentariile si propunerile ar fi bine ca in principiu sa fie argumentate. Si va rog pe toti cei de aici sa va abtineti de la orice comentariu malitios sau aluzie personala sau mai ales jigniri.
Stiti ca mie imi cam place sa polemizez si cu atat mai mult vreau sa luati in serios rugamintea asta, miza este mai importanta decat ambitiile personale ale oricaruia dintre noi.

Arcul este un sport regesc. Sa ne purtam ca atare, cu noblete.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 25 Aug 2008, 22:04

La "alte echipamente"....tolba traditionala....ar trebui mentionat ce inseamna tolba traditionala...eu de ex. prefer o tolba de sold, in care am 3 tuburi, si in felul asta stau sagetile mai bine si nu se ating penele intre ele...asa ca la tolbe, nu ar trebui obligatoriu sa fie de o anumita forma....fiecare cu ce are....
Iar la echipament sportiv de culoare alba.....propun sa nu fie neaparat de culoare alba....ci doar echipament de tip sportiv....adica adecvat....ca sa dau un ex....nu cu maieuri , ci cu tricou, ceva de genu asta....dar nu neaparat sa fie alb....
LA PROBE....
OUTDOOR...distanta aia de 50m mi se pare foarte mare....( asta e doar parerea mea)...dar daca e sa fie...tinta trebuie sa aiba 120cm diametru....
pentru distanta de 30m...tinta de 80cm
pentru distanta de 18m...propun sa fie tinta de 60cm si nu de 40cm, care este foarte mica....\
Aici ar mai fi o problema....ca daca la un concurs se trag la toate cele 3 distante, atunci e cam greu....pentru ca in mod normal, se trage la 2 distante, cate 2 runde de fiecare distanta....adica 4 runde in total....daca am avea 3 distante, atunci ar insemna 6 runde in total, si nu stiu daca fizic e posibil acest lucru.....si ma refer aici la timp, si la organizare....la Aninoasa au vrut sa na lase sa tragem doar cate o runda pentru fiecare distanta, din lipsa de timp,....am vorbit noi cu arbitrii si am mai tras inca 2 runde, de capul nostru...asa ca 3 distante mi se pare prea mult...iar ca sa tragi la 50m....chiar si cu un arc puternic, e foarte greu sa nimeresti ceva....iar cei care folosesc arcuri mai puternice sunt chiar foarte putini....cand ma refer sa nimeresti ceva.. ma gandesc sa se faca totusi un punctaj ceva, cat de cat....ca asa daca tragi numai in cercurile de 2, sau de 3 puncte....sincer nu nici o smecherie....mai bine tragi la 30m si psihologic te simti si bine cand mai nimeresti si in galben, din cand in cand... :d
INDOOR...aici cred ca s-ar putea face o exceptie, si s-ar putea trage pe acele miezuri de tinta de 40cm, suprapuse....( 3 tinte una deasupra celeilalte)....fiind vorba de o incapere inchisa, si mai ales de distanta fixa, aici cred ca se poate trage la acele tinte....nu mai ai vant care sa deranjeze, etc...
La proba de field nu cred ca avem cum sa schimbam ceva,si ar mai trebui sa luam in considerare faptul, ca atata timp cat nu se prezinta un nr. foarte mare de arcasi de traditional la aceste competitii, organizatorii nu prea au cum sa ne faca noua trasee diferite, sau panouri cu tinte diferite fata de cele ale olimpicilor.....unde e de tras la tinta fixa da....acolo e mai simplu....ne pun ce tinta vrem si am rezolvat-o....la field nu e asa de simplu...asa ca dupa parerea mea , ar trebui sa tragem la fel ca cei de la olimpic....nu e nici un bai....regulile sunt la fel pentru toti, nu e nimeni avantajat, sau dezavantajat....
Punctarea si alte treburi de genul asta , cred ca pot fi ca la arcul olimpic....nu cunosc perfect sistemul lor de departajare, dar cred ca il putem adopta foarte bine...in felul asta nici arbitrii nu mai trebuie sa invete alte reguli sa zic asa....sau alt sistem...mergem pe ceva care exista deja...
Cam atat am avut de zis.....numai bine
P.s....am uitat sa spun la probe....la fiecare distanta de aia, sa se traga 12 serii a cate 3 sageti pe serie.....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by akila » 26 Aug 2008, 11:40

Cred ca am mai zis intr-un topic de-al meu....ca inelele folosite la tehina asiatica sa fie acceptate, asa ca aici nu va fi o problema cred...ca nu e logic....sa accepti un arc asiatic si sa nu accepti inelul cu care trage arcasul...asta e rezolvata....
Ce nu mi se pare mie in regula e treaba aia cu sagetile....acuma ca se permite orice tarie a arcului am inteles-o...dar treaba cu sagetile nu o inteleg...ca asa vii cu un arc de 100lbs si vii cu o sageata cu diametru de 13mm si nu prea e corect...pana la urma aceste cocnursuri sunt de target shooting corect..?? asa ca nu prea e corect sa vii cu ditamai sagetile si sa faci gauri de 15mm diametru in tinta....vreau sa va spun ca o sageata de-a mea de 8mm diametru,daca intra putin oblic in tinta, face gaura de 10-11mm lejer....asa ca sagetile in opinia mea trebuiesc limitate....iar trestia nu e lemn....nici bambusul nu prea e...dar cum zicea si florin e la limita...sageti de 10mm diametru si cu varf de 11mm e super ok.....astfel de sageti daca sunt atent selectionate, merg si la arcuri puternice....poate nu de 120lbs...dar....totusi....e concurs de target shooting repet....in concluzie nu sunt de acord nu sagetile mai mari de 10 mm diametru....probabil ca va trebui sa supunem la vot pana la urma...sau nu stiu...minoritatea va trebui sa se supuna majoritatii.....
P.S.////cred ca ar trebui sa ii contactam si pe cei de la Oradea, sa vedem ce au si eu de zis....ca acolo sunt foarte multi arcasi de traditional legitimati...si ar fi bine sa participe si ei la discutii....

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by scorillo » 26 Aug 2008, 18:16

Pai eu cred ca ar trebui sa fie acceptat un arc ca al tau daca prin modificarea ferestrei nu mai trage centrat.

Nu am nimic impotriva nici daca vine unul cu un olimpic, dezbracat de toate accesoriile si cu fereastra modificata,adica fara suport de sageata mecanic si necentrat.

Despre trestie... eu nu as interzice in mod expres trestia, adic aeste un material natural, iar buthanezii de pilda folosesc sageti facute dintr-un soi de trestie. Altminteri ar fi si greu sa traga la 150 de metri cum trag ei cu longbowuri simple de bambus.

Eu am muncit destul de mult ca s afac niste sageti din trestie. Este extrem de greu de lucrat, iar sagetile, contrar parerii ce pare unanima aici, sunt foarte solide si rigide. Sunt si destul de elastice, asa ca sansele sa se rupa in arc sunt foarte reduse, iar intr-un arc de tarie mica e aproape imposibil.

In momentul asta am 3 sageti de tresite de 28 inci si cu varf blunt cu care trag la tara in tinte diverse (bolovani cu forme mai ciudate, frunze, hartii etc, ce gasesc in cale), am incercat mult sa rup una si n-am reusit. Ciudat e ca nici sa pierd una n-am reusit. Am tras mai demult dupa o cotofana si am pierdut sageata, insa am gasit-o dupa vreo doua zile.

Daca vrea cineva sa munceasca o vara intreaga si sa faca 10 sageti de trestie suficient de bune ca sa se riste la un concurs, io zic ca ar trebui sa fie premiat si nu sa ii fie interzisa participarea.

In principiu as vrea ca regulamentul sa interzica cat mai multe accesorii moderne si sa fie cat mai permisiv in materie de materiale traditionale.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by cristiflorin » 27 Aug 2008, 11:09

Eu sustin admiterea ferestrelor centrate, (si interzicerea termopanelor ;) ) atit timp cit nu exista categoria hunting recurve separat.

Daca se face categorie separata, atunci ar trebui admise si sageti de Al, fiindca la vinatoare se folosesc. Nu neg ca sprijin si sustin legalizarea vanatorii cu arcul.

Nu mi se pare nici normal sa modifici un arc ca sa nu mai traga pe centru, mie asta imi suna cam ceva de genu sa dai cu ciocanu in teava pustii ca sa bata la stinga, ca asa e traditional. Daca asa e arcul, cred ca asa trebuie sa ramina, fiindca asa a fost proiectat.

(Sunt curios daca in mod traditional cineva masura spinul sagetilor si le cintarea la balanta. vorbeste unul care nu o face)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Regulament de tir cu arcul. Propuneri Dezbateri.

Post by dady » 27 Aug 2008, 12:32

pai asta sustin si eu, sa fie acceptati toti care nu se inscriu la olimpic si compound pina se vor face categoriile care separa longbow, asiatic, bare-bow.... pt ca daca facem d-acuma categoriile vor fi max 2 la o categorie. Acuma depinde cat de mult conteaza pt majoritatea podiumu sau cu cine concureaza sau doar participarea si intalnirea cu alti arcasi. Stiu ca multi vor spune ca de ce sa particip eu cu arc traditional, adica sipca+ata si altu vine cu fibra sau laminate, cu fereastra, carboane... asta e si le dau si intrun fel dreptate, adica fiecare are dreptu la o opinie, dar eu cred ca primordiar e sa punem pe picioare sectiunea de traditional, sa se adune membrii si apoi sa se faca, categorii si poate un regulament pt fiecare in parte, si acolo poti impune sa ai sau nu ferestre, sa ai sau nu sageti de trestie sau de carbon... deocamdata sa facem un regulament sa ne cuprinda pe toti, pt ca dupa cum ati vazut in toate posturile fiecare incearca sa faca ceva sa fie si arcu lui acceptat, si daca tot sunt atatia doritori de ce sa nu profitam?
si eu am un recurve take-down care presupun ca s-ar incadra mai bine la bare-bow, dar pina va aparea si aceasta categorie poate as vrea sa particip si eu :|

Locked