cupa litoralului

Cel mai bun sa castige!
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: cupa litoralului

Post by Neacsu Ionut » 31 May 2009, 13:24

Salut!

acum am ajuns si eu acasa....nu prea am mai avut ce sa fac pe acolo...eu am putut merge doar azi, dar deja erau sferturile de finala...deci 8 participanti, eu al 9-lea...in plus....asa ca am tras si eu pe langa ei pe acolo...a durat ceva pana m-am obisnuit cu distanta, care era oficial de 30 de metri....in realitate vreo 26....s-au tras 4 serii a cate trei sageti...punctajul din finala a fost: scorillo(eugen)-67p....tribunmarcus(mihai)66p....osmiu 57p....torlek 48p....cam asta a fost puncajul din cate imi amintesc, imi cer scuze pt eventualele greseli...restul au luat diplome de participare...cam asta ar fi...revin cu ceva poze mai pe seara...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Pandy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by Pandy » 31 May 2009, 22:23

Salut, vremea a fost buna, soare din plin. Voi posta si eu pozele ce le-am facut.

Pandy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by Pandy » 31 May 2009, 23:37

Salut.
Am revenit cu pozele facute de mine :)
http://picasaweb.google.com/tircuarcul/ ... 2931052009#
Cea mai reusita mi se pare cea cu varfurile sagetilor (cea mai clara). Astept pareri.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: cupa litoralului

Post by Neacsu Ionut » 01 Jun 2009, 10:04

Salut!

scuze pentru poze...am ceva probleme cu usb-ul si nu le-am putut descarca...sper sa reusesc pana la urma...nu stiu ce are :( ....ma rog, sa spun regulile concursului, asa cum le-am inteles eu...

in prima zi, sambata, au fost ''calificarile''.....nu stiu cate sageti s-au tras, si la ce distanta, dar stiu ca s-a facut un clasament...duminica...locul 1 intra in sferturi cu 8, 2 cu 7, 3 cu 6, 4 cu 5...........apoi ramaneau 4(semifinale).......si doi(finala)....despre cum s-a tras in finala am mai scris....

alte aspecte.....valoarea concurentilor destul de slaba dupa parerea mea....asa, finalistii la 26m trageau in cercurile albastru, rosu, galben....dar, desigur au mai fost si ratari...chiar pe langa tinta...sau in rama (multe)...in rest, ceilalti au dat multe pe langa, chiar foarte multe...de vina cred ca a fost distanta cam mare....ar fi trebuit 18m....mai mult nu...alta problema a fost soarele....care ne-a chinuit pe toata perioada concursului.....

eu m-am uitat si cu ce arcuri au tras fiecare....Eugen si Osmiu aveau arcuri coreene...mi s-au parut foarte faine...la o lungime de 120cm se intindeau 90cm...si erau foarte explozive...viteza foarte mare...ei doi foloseau tehinca asiatica, cu inel.....Mihai avea un arc foaaaarte mare din ulm (singurul concurent cu arc facut de el) ....si Torlek un recurve....restul sunt si pe forum la noi si ar putea zice fiecare cum a tras si cu ce....

acum ar mai fi ceva....pentru duminica se discuta despre un concurs ''OPEN'' la care s-ar fi tras cu orice arc si sageti....dar nu a fost asa....s-au pregatit 3 arcuri olimpice....si aveai voie sa tragi numai cu alea....pe de alta parte nu stiu cat de corect ar fi fost sa concuram alaturi de olimpici...dar era oricum o sansa....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by cristian_iepure » 01 Jun 2009, 11:40

noi am sosit acolo in jur de ora 9 dimineata, o parte din sageti le-am terminat in parcare (taiat la dimensiune, montat varfuri etc) apoi am mers pe teren si am inceput sa tragem de incalzire, pentru a ne obisnui cu distanta, la 30m. Dupa citeva serii de sageti, impreuna cu ceilalti participanti am ridicat plasa de protectie in spatele tintelor, sagetile trase pe linga tinte fiind mai usor de recuperat.

In cadrul concursului am tras la 30m 2 runde a cite 12 serii a cite 3 sageti. A inceput pe la prinz, cind soarele incepuse sa fie o problema..(nu ca a doua zi cind s-au tras doar 3 runde x 3 sageti si s-a terminat repede ...:) ) Lumea cam molesita, dar cu chef de tras, ne cautam sagetile unii altora dupa serii pentru a putea ajunge mai repede la linia de tragere sa tragem din nou.

Neacsu Ionut wrote:lte aspecte.....valoarea concurentilor destul de slaba dupa parerea mea....asa, finalistii la 26m trageau in cercurile albastru, rosu, galben....dar, desigur au mai fost si ratari...chiar pe langa tinta...sau in rama (multe)...in rest, ceilalti au dat multe pe langa, chiar foarte multe...de vina cred ca a fost distanta cam mare....ar fi trebuit 18m....mai mult nu...
valoarea concurentilor a fost una nu iesita din comun, cei patru "fruntasi" au fost ca de obicei, Eugen, Mihai, Iulian si Dragos, restul incercind sa faca tot ce au putut mai bine - Sorin, Razvan, Tibi-Cristian, si mai pe la urma eu. Comentariul lui Ionut imi pare un pic malitios, probabil e primul concurs la care participa, cam peste tot se mai si rateaza, parerea mea (de aceea se monteaza plase chiar si la olimpici :- ) ). Iar treaba cu tintele care ar fi fost mai bine sa fie la 18 metri nu cred ca-i ok, 30m nu e distanta foarte mare daca, zic eu, obisnuiesti sa tragi cu arcul undeva pe afara, nu in casa. Oricum s-au folosit tinte de 80cm, asa ca distanta era adecvata.

Multumiri D-lui Doru Danilet pentru faptul ca desi nu am fost afiliati niciunui club sau federatii, majoritatea dintre noi am fost primiti sa tragem, sa fim cazati la un loc cu olimpicii, etc (unul dintre participanti a venit acolo anuntindu-si prezenta la ora 8 in seara precedenta concursului si a tras cu un arc de la noi si cu sageti facute tot de noi in noaptea dinaintea concursului, dar nu au fost nici un fel de probleme, i s-a permis sa traga). Multumiri de asemenea lui Eugen pentru ca a motivat pe toata lumea sa vina acolo, si s-a ocupat de detalii. In tot ce a fost cu noi acolo eu nu am vazut decit bunavointa, prietenie si, cu cine era cazul, rabdare... ^:)^

voi reveni cu ceva fotografii

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: cupa litoralului

Post by Neacsu Ionut » 01 Jun 2009, 12:52

cristian, nu am vrut sa supar pe nimeni, si nimeni nu vreau sa se simta jignit...oricum, trebuie sa recunoastem ca am dat si pe langa....daca deranjeaza faptul ca vorbesc despre altii, nu o sa o mai fac....eu, de ce sa nu recunosc...eram obisnuit cu 18-20m...la inceput toate sagetile mele mergeau pe sub tinta....apoi am ridicat mai sus tirul...si mergeau cat de cat ok...de obicei una aiurea si doua bine....acum nu mai conteaza...morala e sa ma antrenez si pentru distante mai mari...si sa ma abtin in a mai face comentarii despre cat de bine trageau sau nu trageau altii....scuze inca o data daca am jignit pe cineva...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by akila » 01 Jun 2009, 18:59

Salut....cel mai important e ca au fost concurenti..cei mai multi de pana acuma...pacat ca nu am putut veni, din motive financiare.....asta e...nu se poate tot timpul.....in rest ce sa va zic...26 de metri e o distanta mai mult decat acceptabila...faptul ca s-a tras pe tinta de 80cm, se poate considera un lux... :d ...in mod normal la 30m se trage pe tinta de 60cm... iar la 18m se trage pe tinta de 40cm....eu unu asa trag la club.....in felul asta te concentrezi mai bine si iti maresti preformantele...ma bucur inca odata ca a crescut nr. participantilor...este cel mai importasnt lucru...sa inteleg ca la 18m nu s-a tras deloc..??

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by akila » 01 Jun 2009, 23:45

Ca sa faci performante la traditional....trebuie sa tragi cu acelasi arc, sagetile trebuie sa fie foarte atent selectionate, si trebuie sa tragi zilnic....asta ar fi cheia succesului....e foarte greu sa ajungi sa tragi precum cei de la olimpic.....dar va pot spune din proprie experienta, ca se poate face punctaj foarte bun si la traditional, respectand ce am spus mai sus...ahhh..si inca ceva... tragerea instinctiva nu prea duce la imbunatatirea performantelor ....cam asta ar fi teoria...in rest multa munca, si antrenament zilnic... eu va felicit inca odata ca v-ati dus si ca v-ati dus in numar mai mare .....e foarte important...indiferent de punctajul facut, sau ca mai ratati si panoul din cand in cand..asta e egal cu 0....important e ca v-ati dus...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by cristian_iepure » 02 Jun 2009, 04:21


Miles Romanus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cupa litoralului

Post by Miles Romanus » 04 Jun 2009, 16:04

Salut
De cateva zile tot ma tin sa adaug si eu o impresie si o poza legat de concursul de la Eforie si mereu ma iau cu altceva. Dar se pare ca in cele din urma am reusit:). Legat de concurs si de modul de desfasurare nu voi mai insista, colegii ce au scris anterior mie au oferit suficiente detalii si nu as vrea sa ma repet. Evenimentul in sine mi s-a parut deosebit si am incercat sa-l savurez atat cat am putut. Atmosfera relaxanta si prieteneasca, vreme buna, multa bunavointa si intelegere. De tras am tras cu un recurve take down de 30# si desi am avut probabil cel mai slab punctaj ma consider cel mai castigat dintre toti. Am avut ce invata, am acumulat inca o experienta folositoare si nu in ultimul rand am vazut si eu ce inseamna un concurs de tir cu arcul, atat pt olimpici si compounderi cat si pentru traditionalisti. Legat de distanta , ce pot spune, mie unul mi s-a parut ok, desi nu prea am tras la viata mea,inainte de acest concurs mai facusem doar vreo doua iesiri . E adevarat, nu toate au nimerit in plin, nici nu ma asteptam, dar asta nu inseamna ca doream eu sa le trimit pe jos sau prin cadrul de lemn. A fost un prilej sa realizez de unde plec, (nu pot spune ca eram la un anume nivel, sunt ultra incepator) si sa constientizez ca pentru a obtine rezultate este nevoie de practica multa si constanta( regula valabila de altfel in orice profesie nu doar in cazul tirului cu arcul). Acum insa, voi profita de vremea buna si timpul liber pentru a exersa cat de mult se poate; nu neaparat pentru un eventual concurs ci pur si simplu pentru placerea de a trage bine. Sunt constient insa ca va fi un drum lung dar nu imposibil. Cam asta ar fi, legat de calitatea arcasilor participanti, nu vreau sa starnesc nici o polemica inutila, Cristi a fost concis si a pus punctul pe "i", susbsriu parerii sale. Putina moderatie nu stica niciodata.
Acum voi pune si niste poze, sunt cam mici ce-i drept da nu stiu cum de am reusit "performanta".
http://s622.photobucket.com/albums/tt306/MilesRomanus/
Revin in curand cu un montaj foto legat de acest eveniment. Pana atunci va salut si va urez toate cele bune. Pe curand.

Post Reply