short bow de la A la Z (sper...)

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
short bow de la A la Z (sper...)

Post by domide » 02 Oct 2018, 12:31

Salutare prieteni!

nu am mai postat de foarte mult timp, dar nici nu am mai construit ceva notabil. Am primit in primavara un bustean de salcam uscat in aer liber, si l-am crapat si pregatit pentru lucru. Acum a venit timpul sa-l incerc sa vad ce iese din el.
Am sa postez imagini di timpul lucrului, nu din acelea cu mine cum trag la rindea :), doar cu evolutia lemnului. Deocamdata nu este echilibrat definitiv, a iesit mai slab decat as fi dorit, dar asta este lemnul... lungime 58".
IMG_4824.jpg
IMG_4829.jpg
IMG_4833.jpg
IMG_4843.JPG
IMG_4850.JPG
IMG_4851.JPG
IMG_4857.jpg
IMG_4867.jpg
IMG_4855.jpg
IMG_4862.jpg
IMG_4863.jpg
Urmeaza coarda, echilibrarea finala, finisaje si pozele de rigoare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: short bow de la A la Z (sper...)

Post by domide » 03 Oct 2018, 20:29

Inca nu am facut coarda, dar am tras cateva sageti de proba. A iesit de 35lbs la 26". Va primi un baking din rawhide. Nu este echilibrat, o voi face dupa ce lipesc pielea. Din acest motiv (baking) am facut si un test de viteza, sa vad cum se comporta inainte si dupa.
Cu sageti de carbon 6.5gpi,varf 125gn, intindere la 26" viteze intre 135-145fps (minima 40 si 213 au fost eliminate :) )
Am inteles ca pielea nu va adauga putere arcului, dar macar sa fie sigur, pentru intinderi de 28, unde puterea va fi mai mare
Asa arata acum:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply