Arc de corn

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34
Arc de corn

Post by Traianj » 10 Dec 2012, 08:39

Ma aflu la a doua tentativa de construire a unui arc de corn . Sper ca de data aceasta sa reusesc , iar reusita arcului va inchide gura detractorilor :d .
N am facut fotografii in etapele de lucru pe care le am parcurs deja , dar promit ca o sa recuperez in urmatoarele etape;( desigur, asta daca sunt interesati de cum decurge lucrul ) . Incepusem sa ma plictisesc a vorbi singur pe forumul meu , care intre timp s a transformat intr un jurnal personal .
Primul set de poze il postez pe la pranz , atunci cand voi avea lumina mai buna pentru fotografiat.

User avatar
cristiopris
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:26
Joined:07 May 2010, 20:19
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::cluj napoca
judet:cluj
Varsta:38

Re: Arc de corn

Post by cristiopris » 10 Dec 2012, 13:06

Mult succes!Ce tip de arc va fi, turcesc ,ca si celalalt? Asteptam si fotografiile.

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Arc de corn

Post by Traianj » 10 Dec 2012, 17:37

Va fi un arc crimeo- tatar .
Am ales acest model, pentru ca dupa ultimile mele cercetari :-b , facute in genealogia mea si chiar genetice , adica analizand grupa mea de sange ( B III) cred ca toata damblaua asta cu arcurile, mi se trage de la stramosii mei, tatarii .Acestia au tabarat in anul 1200 , exact pe locurile in care am copilarit eu, in Malut . Unde nu mai pun la socoteala si faptul ca am constat cu mandrie ,faptul ca sunt miop :-b , la fel ca verisorii mei din Asia 8->
Iata si primele imagini cu coarnele debitate si grovingurile ( canalele ) de pe ele . Chestia aia rosie, in care sta o pensula , este un baimaren pentru incalzit laptele in biberon; eu o folosesc pentru a incalzi la o temperatura controlata si uniforma cleiul de piele. ]
Image

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: Arc de corn

Post by ovidius » 10 Dec 2012, 20:18

salut, se stie ca sunt fan a acestor arcuri astep cu nerabdare detalii :>...

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Arc de corn

Post by Traianj » 12 Dec 2012, 08:04

Suprafata de imbinare dintre corn si inima arcului este de tipul concav- convexa . M am folosit de unealta din fotografie, pentru a sapa in corn partea concava; pentru lemn( adica in inima arcului )o sa folosesc cealalta parte( paralela), doar pentru controlul convexitatii, ea nefiind ascutita.
Image

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Arc de corn

Post by Traianj » 12 Dec 2012, 08:20

Am o inima din lemn de bambus in lucru . mi-a iesit bine , adica imbinarile "V" sunt corecte , siyahurile sunt bine aliniate( asta este o problema destul de delicata ) , insa nu sunt prea incantat sa o folosesc . Chiar daca pentru moment imi este solutia cea mai la indemana , cred ca o sa astept pana voi face o alta inima , care sa contina in totalitate materiale traditionale pentru tipul asta de arc.
Ieri mi-am facut rost de o posta din lemn de dud( fragar) de 120cm lungime, din care am sa croiesc siyahuri.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc de corn

Post by Dediu00ro » 16 Dec 2012, 01:51

Arata foarte bine fasiile de corn, si interesanta si scula folosita. Cred ca forma concav-convex scoate in evidenta mai mult cornul si o sa il forteze sa lucreze mai mult, dar daca forma nu e perfecta scade din stabilitatea bratelor.
Spor la treaba Traiane cred ca o sa iti iasa! Pentru inima nu mi-as face probleme din punct de vedere mecanic, bambus laminat nu cred ca o sa cedeze, dar intrebarea mai buna e care material va absorbi mai mult cleiul la inbinarile de la maner.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Arc de corn

Post by Traianj » 30 Jan 2013, 09:32

Dragi tovarasi arcasi si arcari, In mare , am terminat de cinstruit arcul de corn .

Nu am postat inca nimic despre el , mai mult din rusine pentru nerabdarea de care am dat dovada . In mod normal, fotografiile acestea era mai bine sa nu existe , pentru ca nu trebuia sa pun coarda pe arc, pana cand acesta nu era gata si complet uscat. Dar bantuit de temeri si de gandul esecului , am pus coarda pe arc , sa ma conving daca functioneaza.

Dupa primul strat de tendon, pus inainte de Craciun, de' abia am asteptat numai pana dupa Boboteaza , ca sa pun coarda pe el. Deci, fotografiile ce urmeaza , sunt facute atunci cand arcul avea pe spate un singur strat de tendon, si masura aproximativ 50 de livre.
Acum arcul are 4 strauri de tendon si trebuie sa astept cel putin pana in Aprilie. Eu sper, ca la intrunirea ce va avea loc la Somesul Rece , sa pot merge si trage cu arcul de corn.
De intins se indinde foarte fin si egal . In mod sigur trebuie sa i fac o alta coarda, una mai lunga cu 5 cm , dar dintr un material special pentru corzi. Coarda aceea din am facut o din niste sfoara te matase ( am impresia ca a fost recuperata din niste cauciucuri ) Sa nu uit, sa va dau un pont in legatura cu o coarda provizorie.

Image
Image
Image

Acesta este reflexul arcului, pe care l a avut cu un singur strat de tendon; acum reflexul este mai accentuat ,pentru ca am marit treptat reflexul, dupa fiecare strat de tendon ; urmatoarele trei straturi.
Image
Faptul ca am vazut, ca merge si l-am simtit ca suporta mai mult reflex, m a determinat sa l aduc la reflexul acesta.
Image

Ce nu mi place mie , este ca arcul are o greutate prea mare pentru forta lui. Cantareste cam 520 grame.cat poate sa mai scada? maxim 20 grame.... Este drept, ca din grija prea mare pentru a nu ceda la imbinarile "V" splice, am lasat suprafata de contact la lipituri , atat cat am putut de mult. Mai pot reduce putin si de la " tip" uri, ( capete) dar asta numai atunci cand ii stabilesc forta finala ; deocamdata i dau pace. Este destul de lung iar daca imbinam manerul cu un anumit reflex , atunci imi iesea un arc de tipul crimeo- tatar.In sensul asta am facut sin string bridge ( ? daca am scris bine) Acum imi pare rau, ca n am subtiat mai tare manerul si nu am luat in calcul grosimea tendonuli care se aplica pe maner.
Tot ca un regret, este faptul ca am gandit un brat cu 2 cm mai lung decat celalalt; Dar asta este insesizabil la o prima vedere , iar bratul lung vine sus. Am tinut sa am un arc precis , de aceea am fortat putin lungimea lui ; putea sa fie mai scurt cu 10 cm( in consecinta mai puternic , astfel incar cornul sa intre pe intreaga lungime a bratelor , pana la tip. Nu mi [pare rau ca l-am lasat la 3, 6 cm latime in brate, ii da stabilitate. Mai trebuia sa nu ma grabesc si sa pun doua siahuri facute din acelasi material. Le aveam , dar cand m am uitat dupa ele le am gasit desperecheate, astefel ca am folosit unul de dud si unul de artar( jos)

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arc de corn

Post by Mugurbb » 30 Jan 2013, 15:33

Daca vii la Somesu Rece facem o coarda potrivita pentru el ;)
Oricum felicitari si respect!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc de corn

Post by Dediu00ro » 30 Jan 2013, 15:33

Dupa cum ziceam jos palaria Traiane pentru reusita =D> !
Noi la intalnirea de la greaca am ajuns la o concluzie, din a doua ne iesa orice. Confirmi chestia astia prin abilitatea de a construit un arc compozit cu clei natural din a doua incercare nu multi au reusit.

Cat despre greutate cred ca mai merge scazuta, din capete si de la inbinarea de la capete unde au ramas umerii aia, aia ar putea sa dispara complet. Si daca mai pierzi 50-70 de grame dupa o finisare cred ca esti unde se afla majoritatea arcurilor compozite.
Siahurile de lemn diferit nu prea conteaza atat timp cat rezista si arcul e echilibrat ca greutate de la jumatatea lui. Adica cind il tii de la jumate sa stea in echilibru.
Cat despre faptul ca e putin asimetric eu raman la parerea ca e mai bine asa, in felul asta sageata pleaca exact de la jumatatea lui. Cum sunt construite toate modelele de arc de top din ziua de azi. Longbow cat si recurve sageata pleaca exact de la jumatea arcului, deci automat unu din brate e mai scurt.

Niste mici intrebari:
Ce lungime are?
Din ce este facut miezul?
Ce grosime a avut miezul?
Ce grosime a avut cornu ?
Ce grosime are bratul acuma?

Salut si din nou =D> Astept sa mai vad lucruri frumoase de la tine! Poate mai postezi niste icoane sa ne spalam si noi ochii :).
Show without showing what u know without knowing

Post Reply