Recurve laminat

Arcuri in curs de construire....
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: Recurve laminat

Post by domide » 03 Jul 2013, 18:31

DA, se lucreaza.... tot pe balcon? :d

Daca esti multumit de munca ta, este cel mai important.

Nu te felicit prea tare pentru arc (desi o meriti din plin), ci mai mult pentru rabdarea de a face matrita si cutia... Eu m-am apucat de ele in martie, si inca zac imprastiate prin atelier :(

Spor si asteptam poze cu arcul incordat.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 04 Jul 2013, 01:01

Traianj wrote:Intotdeauna ma bucur sa vad ca se munceste la arcuri. Cum spunea un prieten : ''Satisfactia este de doua ori mai mare , atunci cand tragi cu arcul facut de tine.''
Felicitari si la mai multe!
Zicea bine prietenul tau! :)
Multumesc, la fel si tie!
domide wrote:DA, se lucreaza.... tot pe balcon? :)

Daca esti multumit de munca ta, este cel mai important.

Nu te felicit prea tare pentru arc (desi o meriti din plin), ci mai mult pentru rabdarea de a face matrita si cutia... Eu m-am apucat de ele in martie, si inca zac imprastiate prin atelier

Spor si asteptam poze cu arcul incordat.

Toate cele bune!
Pe balcon se lucreaza dupa ce s-a laminat in atelierul fratelui de la tara :) Adica decupat, echilibrat, slefuit, finisat si... nu m-am putut abtine sa nu trag o sageata din bucatarie in tinta de pe balcon.

Despre matrita... cel de al doilea arc vizibil in ultima fotografie e laminat prin presare cu ajutorul a 20 de menghine, deoarece varianta cu furtun nu a functionat la mine.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 04 Jul 2013, 01:57

Cam asta e ce am putut face cu primul meu recurve!
Maine finisare si... gata, trecem la urmatorul!
Image

Greywolf
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recurve laminat

Post by Greywolf » 04 Jul 2013, 18:06

Un arc foarte reusit, sa-l folosesti sanatos.

Sa inteleg ca ai folosit pentru lame patru fasii de lemn si doua de fibra la exterior?
E o problema daca pentru un arc mai slab (pentru un copil) se folosesc doua fasii de lemn si trei straturi de fibra (unul intre fasii si doua la exterior)?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 05 Jul 2013, 09:48

Greywolf wrote:Un arc foarte reusit, sa-l folosesti sanatos.

Sa inteleg ca ai folosit pentru lame patru fasii de lemn si doua de fibra la exterior?
E o problema daca pentru un arc mai slab (pentru un copil) se folosesc doua fasii de lemn si trei straturi de fibra (unul intre fasii si doua la exterior)?
Cred ca e de vina formularea mea. Cele 4 lame de frasin au avut lungimea de 90 cm si am unit 2 cate 2, deci am folosit, practic, 2 de fibra si doua de lemn la lungimea de 180 cm.

Parerea mea este ca daca folosesti 3 fasii de fibra nu va iesi un arc pentru un copil.
Depinde ce forta are copilul, totusi, deci ce forta urmaresti la arc. Dar pur orientativ, pentru designul pe care l-am folosit eu, la latimea de 45 mm iti recomand doua fasii de fibra de 1 mm (0.04 inch), o fasie de lemn paralela de 1.5 mm la 180 cm si doua fasii de lemn de grosime 2mm la un cap si 1 mm la celalalt, de 90 cm, pe care le imbini la capatul gros.

Va iesi un arc de aprox. 25-30 lbs.

Greywolf
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recurve laminat

Post by Greywolf » 05 Jul 2013, 17:07

Multumesc pentru raspuns.

Intentionez sa utilizez fasii de fibra de sticla care sunt folosite la armarea placilor de rigips (doar cu scopul de a preveni fisurarea lemnului) pentru un arc cu doua fasii de lemn laminate (o combinatie de frasin si ulm) pe un maner din salcam.
Arcul e pentru fiul meu (nu cred ca duce mai mult de 20#) sa vad daca-l prinde microbul, sa ca sa-mi fac mana pentru unul asemenator cu al tau.

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Recurve laminat

Post by KMLeon » 06 Jul 2013, 13:52

Greywolf, nu iti recomand fasia de fibra de sticla pentru rigips in confectionarea unui arc, fie el si pt. un copil. Daca lemnul se fisureaza, oricat de compact ar fi fasia lipita cu adeziv, aceasta va fisura urgent. E material slab in benzile alea..... nu merita osteneala decat daca vrei sa experimentezi. Lucrez frecvent cu asa ceva si, dupa parerea ma, chiar nu e rezistenta si o sa fii dezamagit. Daca insa o sa incerci, posteaza, te rog ,rezultatul fiindca sunt curios daca la arcuri banda asta face o exceptie.

Greywolf
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Recurve laminat

Post by Greywolf » 06 Jul 2013, 23:52

Multumesc pentru sfat si avertizare.
Va fi clar un experiment, am plecat de la ideea ca unele arcuri erau infasurate in matase sau alte tesaturi iar fibra aia ar trebuie sa fie mai rezistenta in combinatie cu adezivul.
Voi posta rezultatul.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 08 Jul 2013, 01:42

In 2006, cand nu visam sa pot cumpara din Romania fibra de sticla speciala pentru arcuri, am facut primul meu arc din lemn de salcam. Toate lucrurile citite pana atunci m-au determinat sa caut un material pentru "baking" si n-am gasit altceva mai aproape decat plasa din fibra de sticla de care vorbesti. A iesit un arc de aprox 30 lbs, de-a lungul anilor a prins un set urias, aracetul in care am incorporat cele 3 straturi de fibra de sticla a crapat in multe locuri, insa dupa mii de sageti trase, e functional si astazi.
Bineinteles ca nu mai recomand acum aceasta plasa, insa un arc de 20 lbs il poti face linistit chiar si fara baking, cu conditia sa respecti regulile de constructie.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 08 Jul 2013, 11:16

Ieri am testat arcul.
Primele sageti au mers grupat, insa la aprox. 10-15 cm dreapta fata de centru (am tras de la 18 m). Aspect pozitiv, tinand cont ca am taiat fereastra un pic mai adanca fata de centrul fizic al arcului, in ideea de a avea spatiu pentru reglaj, tinand cont ca urma sa-i pun si piele pe portiunea de contact cu sageata.
Dupa adaugarea unei bucati de piele de 3 mm deviatia spre dreapta s-a redus cam la jumatate, iar dupa ce-a de a doua bucata a disparut complet.

Singurul set de sageti care zboara perfect din arcul acesta sunt ultimele pe care le-am construit.
Image

In plus, e pentru prima data cand sagetile mele de carbon Geologic 500 zboara rezonabil.

Pentru mine, totusi, acest arc recunosc ca este prea puternic. Dupa 2 seturi de sageti consecutive... am inceput sa trag aiurea.
Asa a dorit, insa, proprietarul lui, iar cel pe care l-am laminat deja se doreste la fel.
Dupa ce le termin, o sa fac si pentru mine unul, dar va fi la 50# @ 28", nu 60#.

Nu l-am finisat, deoarece am tinut sa il testez inainte de a face acest lucru, pentru a vedea daca mai este nevoie de retusuri, dar nu mi-am uitat promisiunea de a posta fotografii la sfarsit.

Daca sunt intrebari legate de constructia acestui arc, voi fi bucuros sa raspund.

Post Reply