Fac un arc???

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:
Fac un arc???

Post by zorchiy » 01 Aug 2013, 15:33

Salutare lume,
imi place sa lucrez cu lemnul si am ajuns acum sa imi doresc sa costruiesc un arc.
As avea nevoie de ajutor:- pentru ca e uscat in padure, merge un selfbow asa cum e(fara scoarta) sau sa sap din el vreo 2 ani (inele) e recomandat pe spate un intaritor (carpa de in, matase ...)
- m-as bucura sa stiu si ce soi de lem este, si-n functie de soi sa-mi recomandati flat sau profil D?
- orice sugestie e bine venita

multumesc anticipat

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 01 Aug 2013, 16:13

Image

Image

Image

Image

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 01 Aug 2013, 16:38

P.S.- pentru a umbla mai usor cu el (masina, apartament) am taiat lemnul la 1,40m, mi-as dori un maner cu suport pt sageata daca este loc sau credeti ca va trebuie sa renunt la un maner masiv pt o elasticitate mai buna? Nu vreau sa vanezi elefanti cu el, m-as bucura sa semene cu un arc si sa il pot folosi pt tragere la tinta in 10 15 m

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Fac un arc???

Post by domide » 01 Aug 2013, 23:44

Salut,

Primul sfat, hai la Cioclovina :))

Doi, lasa-mi pe privat nr. de telefon, poate ne vedem, si ne sfatuim.

Pacat ca ai taiat lemnul la 1,4m. Pentru primul arc, va fi greu sa-l faci asa de scurt, dar poate gasim o solutie: un arc imbinat la maner.

Nu stii ce soi este? eu nu imi dau seama, pare dens si drept la prima vedere.

Spor la lucru!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Fac un arc???

Post by domide » 02 Aug 2013, 00:01

zorchiy wrote:Salutare lume,
imi place sa lucrez cu lemnul si am ajuns acum sa imi doresc sa costruiesc un arc.
As avea nevoie de ajutor:- pentru ca e uscat in padure, merge un selfbow asa cum e(fara scoarta) sau sa sap din el vreo 2 ani (inele) e recomandat pe spate un intaritor (carpa de in, matase ...)
- m-as bucura sa stiu si ce soi de lem este, si-n functie de soi sa-mi recomandati flat sau profil D?
- orice sugestie e bine venita

multumesc anticipat

Revin:
1) mai spargi lemnul inca o data, sa ramana o piesa lata astfel incat sa poti trasa axul arcului si apoi profilul (pe latimea arcului)
2) trebuie sa dai jos cateva inele, sa ramana unul mai gros, si neaparat intreg. Folosesti o cutitoaie bine ascutita, incepi de la un capat si cu grija.....
3) cioplesti si din grosime, si aici incepe finetea. Iti faci un suport (tiller tree) pe care din timp in timp verifici cum se curbeaza bratele - sa fie egale. Initial, cu un capat in pamant incerci sa vezi cum si daca se indoaie, apoi pui o coarda mai lunga pe viitorul arc si folosesti suportul. Dupa ce ai pe spate un inel sanatos si intreg, nu te mai atingi de el, echilibrarea o faci doar de pe burta.

In functie de grosimea inelelor poti sa legi intre profil lat sau "D". Eu recomand profil lat...

Daca faci un arc imbinat la maner, nu mai poti face o fereastra propriu-zisa, ci doar un suport mic pentru sageata.... dar toate la timpul lor.

Inca o data, te invit sa ne auzim si iti povestesc pe viu.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Fac un arc???

Post by Dediu00ro » 02 Aug 2013, 10:09

Salutare si bine ai venit! Faina treaba dar e posibil sa fie ori plop negru ori tei ce ai tu acolo, sa taiat relativ usor? Ar fi bine sa vii la cioclovina sa discutam sa vezi pe viu toate tehnicile.
Un lemn de arc ar trebuii sa aive o lungime 2.3x lungimea de intindere a arcului ca o regula generala, mai incolo mai poti indoi aceasta regula.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Fac un arc???

Post by domide » 16 Aug 2013, 14:28

Am vazut arcul construit, nu stiu din ce esenta este, dar te felicit. Daca lemnul este gasit in padurea Bejan, acolo sunt minim 8 specii de stejar, posibil sa fie una din aceste specii. Ce am observat, ca desi un brat are un "hinge" mare, este foarte elastic. Celalalt brat este construit corect, se poate folosi ca model...

Sa stii ca nu multi pot sa faca "din prima" un arc asa de scurt. Cu siguranta, ai facut cateva greseli, dar pentru inceput este foarte bine. Poti sa te apuci de urmatorul, daca vrei la aceeasi lungime, sa tii cont de ceea ce au spus cei care au "criticat" lucrarea, nu te grabesti, si vei construi un arc mai mult mai bun. Atentie la echolibrare, profilul ales (modelul) este OK, varfurile subtiate, manerul mai scurt cu fade-uri mai lungi - fara fereastra (daca vrei poti imbraca manerul in piele si fixezi o bucatica de piele pentru sprijin de sageata), sa lucreze si din maner. Lemnul este permisiv iar tu ai mana buna. Daca vrei, am sa-ti fac si o coarda potrivita, sau daca preferi sa o faci "flemish" iti dau materialul.

Spor la lucru.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Fac un arc???

Post by Shirak » 16 Aug 2013, 21:56

zorchiy, pui te rog niste poze cu arcul?

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 21 Aug 2013, 16:27

astept salariul pt a putea intra in posesia unui cardreader si voi pune mai multe poze...sper nu mai tarziu de luni

User avatar
zorchiy
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:17
Joined:30 Jul 2013, 15:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::deva
judet:hunedoara
Varsta:32
Location:deva
Contact:

Re: Fac un arc???

Post by zorchiy » 27 Aug 2013, 20:34

Image

Image

Image

Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

va urma

Post Reply