crosa t/d

Arcuri in curs de construire....
Post Reply
mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33
crosa t/d

Post by mariusz » 16 Oct 2013, 21:51

crosa este din lemn de stejar, pentru moment bratele nu merita postate!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: crosa t/d

Post by Mugurbb » 17 Oct 2013, 12:17

Interesant! Ce model ai folosit? Un alt arc sau o matrita?
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: crosa t/d

Post by florinarnaut » 17 Oct 2013, 19:52

Salut,
la prima vedere am crezut ca e laminata crosa dar nu ,e doar pictata in stil laminat...
La capitolul indemanare si rabdare e ok nu arata rau doar ca...nu stiu ...vom vedea.
Lungimea suprafetei de asezare brate, de regula e minim 80 mm, distanta dintre surubul de fixare si stiftul de centrare trebuie sa fie maximul pe care-l permite.
Daca ai fixat stiftul inseamna ca ai si bratele gata...daca nu, atunci va fi greu sa gauresti bratele dupa crosa , in general e invers- crosa se gaureste dupa brate.
Un lucru important este ca finisarea crosei se face dupa fixarea si alinierea bratelor.
Fagul nu e cea mai buna alegere dar poate cu niste brate de 25 - 35lbs nu vor fi probleme iar observatiile facute de mine nu vor mai conta :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: crosa t/d

Post by mariusz » 18 Oct 2013, 00:16

Mugurbb wrote:Interesant! Ce model ai folosit? Un alt arc sau o matrita?
asa a iesit la cand am terminat, e facut la ochi
am trasat intai talpile pentru brate si apoi am inceput sa slefuiesc fara sa stiu exact forma finala.

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: crosa t/d

Post by mariusz » 18 Oct 2013, 00:26

florinarnaut wrote:Salut,
la prima vedere am crezut ca e laminata crosa dar nu ,e doar pictata in stil laminat...
La capitolul indemanare si rabdare e ok nu arata rau doar ca...nu stiu ...vom vedea.
Lungimea suprafetei de asezare brate, de regula e minim 80 mm, distanta dintre surubul de fixare si stiftul de centrare trebuie sa fie maximul pe care-l permite.
Daca ai fixat stiftul inseamna ca ai si bratele gata...daca nu, atunci va fi greu sa gauresti bratele dupa crosa , in general e invers- crosa se gaureste dupa brate.
Un lucru important este ca finisarea crosei se face dupa fixarea si alinierea bratelor.
Fagul nu e cea mai buna alegere dar poate cu niste brate de 25 - 35lbs nu vor fi probleme iar observatiile facute de mine nu vor mai conta :)

Bafta!
asa este,
rezista lejer pana la 25lbs(verificat), lungimea suprafetei de asezare si distanta dintre surub si stift sunt mai mari decat la o crosa cumparata
are si brate bar sunt din niste sipci laminate pe care eu doar le-am dat un pic de forma.
multumesc pentru comentariu!

Post Reply