Prin Anglia

Tir cu arcul la padure...
Post Reply
User avatar
Arpyka78
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:01 Aug 2010, 00:08
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Ombersley UK
judet:Covasna
Varsta:33
Contact:
Prin Anglia

Post by Arpyka78 » 30 Aug 2012, 21:24

Si prin padure, prima noastra intalnire ca arcasii englezi, in recunostere. Tintele sunt puse pe distante intre 25-46 yarzi, sunt si cateva in jur de 10-12 yarzi, si regula de field este: prima sageta de la marcajul rosu, punctul vital 20 puncte( la unele tinte un bonus de 4 puncte daca esta nimerit din prima sageata, da numai mijlocul), ranirea 16 puncte, daca ai dat miss te muti mai in fata la marcajul alb, aici punctul vital 14 puncte, restul in animal 10 puncte, daca si de data asta nu ai nimerit te miti la semnul albastru, de aici punctajul 8 respectiv 4 puncte. Si desigur cu piciorul din fata trebuie sa atingi tarusul, si nu cu piciorul din spate si faci un spagat, cum am vazut in campionatul 3d la noi :d
Si cateva poze:
Image

Image

Image

Image

Image

http://s1186.photobucket.com/albums/z36 ... %20erdobe/

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Prin Anglia

Post by domide » 30 Aug 2012, 22:32

Am vaut bine? Suportul tintelor este din carton "laminat"?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Arpyka78
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:01 Aug 2010, 00:08
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Ombersley UK
judet:Covasna
Varsta:33
Contact:

Re: Prin Anglia

Post by Arpyka78 » 31 Aug 2012, 11:53

Salut!
@Florin, scuze, de mult n-am mai pus poze , de acum in colo asa vafi :') Da exact la technica asta ma gindeam :d
@Domide, tintele sunt lipite pe carton ondulat, dar asta este pusa pe o tinta un fel de polifoam de 3-4 mm stratificat, prins in cadru de scandura si strins cu ceva, data viitora fac o poza.

Numai bina Arpyka!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Prin Anglia

Post by domide » 31 Aug 2012, 17:26

Mitule, pe tine te punem sa tragi din stand in maini :))

Scuze pentru offtopic!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: Prin Anglia

Post by KMLeon » 31 Aug 2012, 19:08

La urmatorul concurs mie sa-mi puneti si doua scaune la dispozitie ,sa fie pozitia mai dificila =))
Maestro, musai sa specifici daca-i vorba de doua scaune de-astea normale, de lemn sau vorbeai in sens medical fiindca daca-i vorba de scaune de-alea de le cer pe la analize.... cred ca ar fi cam problematic..... =)) =)) .

User avatar
Arpyka78
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:01 Aug 2010, 00:08
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Ombersley UK
judet:Covasna
Varsta:33
Contact:

Re: Prin Anglia

Post by Arpyka78 » 31 Aug 2012, 20:58

Da da, poate scaune directoriale cu roti,si daca ai noroc tinta este in vale te mai dici spre tinta citvapasi. Aici neau specificat ca in concursurile oficiale chiar daca nu atingi marcajul esti descalificat, si sunt cateva tinta ca trebuie sa te apleci ori la stinga ori la drapta sa ai cale libera spre tinta. Chiar daca nu e concurs doar antrenament merita sa tragi tot timpul ca la concurs sa nu ai suprize-surprize. :*

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Prin Anglia

Post by deceneus » 01 Sep 2012, 20:30

:) treaba cu tarusul nu e chiar asa cum pare, regulamentul spune ca tarusul trebuie atins dar poate fi atins cu orice parte a corpului si regulamentar este si daca esti in fata tarusului sau in spatele lui. Poti sa stai si intins pe burta daca vrei dar sa atingi tarusul cu ceva.
Astazi am auzit ca s-ar fi schimbat recent regulamentul,dar pana nu citesc eu cu ochii mei nu garantez, si ca tarusul nu mai e musai sa fie atins,se poate trage din spatele lui sau din lateral (poti sa te muti chiar si 5 metri in stanga sau dreapta tarusului pentru a trage).
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply