Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Tir cu arcul la padure...
Post Reply

Credeti ca ar trebui sa mai stea printre noi Paulush?

da
15
50%
nu
15
50%
 
Total votes: 30

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by Sharpshooter » 25 Apr 2009, 17:26

Intr-un final am reusit sa termin amenajarea unui poligon unde sa pot trage de cate ori vreau in deplina siguranta . Este pe proprietate privata , am acceptul proprietarului am aproximativ 40 m la dispozitie , si din cand in cand amicul meu care detine terenul tunde iarba cu un tractoras special .
Prima data am facut o tinta mai mare aproximativ 90 de cm pentru ca am de gand sa trag si de la distanta cu grosime de 20 de cm , din mai multe fasii de hidroizolatie similara cu prima tinta dar mai mare . Mi-a dat prin cap sa strang tinta cu o chinga cu cricket , si am cumparat 2 chingi si am strans tinta , dupa cateva zile am mai stans-o din nou si tot asa pana am ajuns sa fac bataturi la mana cu care trag sagetile din tinta .
Image
Image
Image
Image
Din niste lemne pe care le-am gasit "prin curte" am facut un trepied la care am atasat 2 console metalice de la practiker pe care sa stra tinta
Image
Am cumparat teava metalica patrata de 2 grosimi diferite 2 bucati de 1 m mai groase le-am batut in pamant cam 60cm si in aceste 2 bucati am infipt alte 2 bucati de 3 m lungime , pe cei 2 stalpi mi-am pus plasa
Image
O poza cu o sageata oprita in plasa
Image
Cateva poze de ansamblu :
Image
Image
Image
Image
Image
Este ultimul meu post pe acest forum , de acum incolo am sa ma multumesc sa citesc din cand in cand , si voi mai raspunde la mesaje private , intrucat acest forum este unul dedicat constructiei de arcuri si eu nu construiesc arcuri prezenta mea e inutila , intrucat am construit poligonul si poate va fi inspiratie pentru altii m-am gandit sa impartasesc cu cei prezenti si interesati , daca adminii considera util acest post il pot muta la accesorii pentru ca pana la urma absolut tot ce apare in poze e considerat accesoriu , tinta , plasa , trepied etc.
Sper ca umila mea contributie la completarea informatiilor existente pe acest forum sa foloseasca cuiva , si urez tuturor bulls eye si cat mai multe sageti in tinta
NU UITATI CA FINALITATEA CONSTRUCTIEI UNUI ARC ESTE FOLOSIREA LUI multi dintre voi stau zile in sir raschetand in bat , din care sa faca arc , si cand e gata trag de 2-3 ori si de rupe dupa care o ia de la capat cu raschetatul, in felul asta eu consider ca pierdeti esenta si anume trasul cu arcul ca sport sau pentru divertisment . Tot o parere personala este ca pe langa costurile mari si eforturile si investitia in diverse scule, timpul pierdut , randamentul si performanta arcului facut acasa nu se compara cu randamentul si performanta arcului facut de fabrica , acelasi lucru fiind valabil si pentru sageti . Totusi eu nu inteleg care e logica sa-ti faci spre exemplu varfuri din teava si bara filetata polizata si taiata cu flexul , cand pe piata un varf este cativa banuti si mai ai si avantajul ca sunt toate la aceeasi greutate si dimensiune , exemplul se poate extinde la toata gama de accesorii si chiar si la arcul propriu zis .... dar poate unora le place sa mestereasca si nu au ce face pe acasa...
Nu vreau ca parerea mea proprie si personala expusa mai sus sa genereze polemici , din respect fata de dreptul fiecaruia la opinie , mi-ar place sa nu vad comentarii acide cu privire la ceea ce am spus , am toata stima si respectul pentru eforturile depuse de toti cei ce construiesc arcuri pe acest forum si le urez cat mai multe arcuri si cat mai performante , am sa urmaresc in continuare forumul sa vad noi arcuri construite , si nu in ultimul rand ...NU UITATI SA VA BUCURATI DE TRASUL CU ARCUL!
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by eduardbilanin » 26 Apr 2009, 09:20

Manus manum lavat!!

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by eduardbilanin » 27 Apr 2009, 10:46

Dictum sapienti sat est !!!

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by dady » 27 Apr 2009, 11:00

de ce nu ai cumparat tintele? ;) de ce le-ai facut tu? :P

maddog
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by maddog » 04 May 2009, 13:46

dady...cel mai tare m-a enervat raspunsul tau. Voiam sa zic eu chestia aia si cand sa ajung jos...pac ca ai fost inaintea mea :))

in tirul cu arcul, dupa parerea mea, exista trei componente: sport, hobby, arta. Si exista situatia in care iti plac toate trei. Eu sincer nu ma bucur de un arc de "plastic" cumparat de la nush ce firma. Prefer o chestie lucrata cu pasiune si dragoste de catre un om.

Nu are sens sa dai in oameni care nu-ti impartasesc pasiunile deoarece nu esti tu in masura sa stabilesti standarde in lumea asta. Suntem multi "de multe culori" si fiecare stie ce-i place lui.

Bafta cu tinta. Cred ca va fi singurul tau prieten deoarece o atitudine de genul asta nu leaga oamenii.

User avatar
Ioana
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:104
Joined:27 Feb 2009, 11:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:30
Location:Cluj-Napoca

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by Ioana » 04 May 2009, 14:12

te felicit :)
Silence is golden unless you have children then silence is suspicious.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by akila » 04 Aug 2009, 15:38

salut....eu acuma am citit topicul asta , si am ramas surprins sa fiu sincer.....imi pare rau ca te-ai hotarat sa nu mai postezi....nu stiu ce te-a determinat sa faci chestia asta, dar e pacat.....cu ce ai spus iti dau dreptate in mare parte....e foarte greu sa faci arcuri acasa, si sa iasa exact ca cele facute in fabrica, unde au tot felul de scule performante, si treaba iese ca lumea....numai ca pe multi dintre noi nu asta ne intereseaza, sa traga arcul cu 60m. pe secunda sau mai stiu eu, ci pur si simplu placerea de mesteri ceva.... si eu vreau sa-mi achizitionez un arc bun, facut de o firma specializata in domeniu, dar asta nu ma va impiedica sa mesteresc in continuare la arcuri din lemn....sper sa ne revedem curand,,,poate pe campu de batalie....vii la Solca>>?? :d ...bafta multa

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by akila » 28 Sep 2009, 19:08

mmmm....eu acuma am citit ce s-a mai vorbit pe aici.....Florin, despre Solca a deschis Vreascu la un moment dat un topic....e pe undeva pe aici pe forum....

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by Arthelad » 29 Sep 2009, 21:50

nu esti singurul care doar tragi, mai sunt probabil si altii. Eu tot asa is, ca n-am inca indemanarea si rabdarea sa fac un arc (voi incerca insa).
Dar care-i baiul daca altora le place sa faca? O fac in timpul lor liber si pe cheltuiala lor, nu pe a mea sau a ta.
Si cu arcurile de fabrica, e cu dus si intors, la Greaca mai toti boii lungi (longbow) pe care i-am incercat erau mai buni decat ala de fabrica de mi l-am luat din comertul capitalist.
In domeniul in care lucrez (muzica) nu am vazut inca vreo vioara de fabrica sa rivalizeze nici pe departe cu una de maestru (facuta de mana si artizanal adica).
Sa vezi ce impecabil sunt facute instrumentele din China, din fabrica, si suna ca porcu.
Sau un arcus din fibra de carbon, turnat, costa mai nimic, si e prost cu toata tehnologia, dar unul facut manual din lemn si fildes costa si mii de euro, daca constructorul e un maestru, si nu trebe mari scule, arta e in indemanarea lui.
Si in fabrica cu toata tehnologia, undeva e un om in spate, cu cat aportul omului e mai mare, la orice nivel, cu atat produsul e mai de calitate, d'aia un Rolls e mai fain decat un Logan.
Sunt convins ca in orice arc de calitate conteaza in primul rand aportul uman, de orice tip ar fi.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Poligon sau cum ar trebui facut tir-ul cu arcul

Post by Pisic » 02 Oct 2009, 14:45

sa cioplesti un bat care se rupe.... :)) ;de ce mai tragi la tinta daca mai si ratezi? :|
cioplitul de bete e o arta;un arc de fabrica nu e nici mai bun si nici mai fain decat un asiatic (vorbesc de alea originale,cu fibre;fibra e o imitatie de ceea ce facea tendonu si cornu ca e mai avantajos,le faci pe banda si nici nu iti trebuie multa pricepere si munca e mult mai putina);
un arc de fibra e 0 pe langa unu asiatic sau englez...poate fi din fibra,dar asiatic nu va fi niciodata

sper sa nu se supere florin ca am zis de arcurile de fibra...nu am nimic cu ele,doar ca nu au spiritul unui asiatic adevarat

acuma intoarceti-va la cioplit bete :@)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply