Review la arc Samick Equus

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 12 Dec 2010, 23:18

Samick Equus 56" 60# sper sa va placa :)
http://www.youtube.com/watch?v=8fTuWNIFd0M
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 18:34, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 09 Feb 2011, 19:45

Am catalogat arcul la diferite lugimi de trage si creste cam 5 lb pe inch pana la 30"
28"-61-62#
29"-66#
30"-71#
31"-77#
32"/2-85#
34"-93-95#
Samick equus
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Review la arc Samick Equus

Post by florinarnaut » 09 Feb 2011, 20:37

Salut!
Inteleg catalogarea, dar producatorul permite o intindere la 34" a acestui model ? fara nici un fel de risc?
In general , odata cu cresterea lungimii de intindere creste si lungimea arcului(ma refer la modele similare),cel putin
asa am observat...poate ma insel si in cazul acestui model lucrurile stau altfel..
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 26 Feb 2011, 21:57

Producatoru nu specifica limita de intindere in siguranta a unui arc. Am intrebati si pe cei de la falco, si eii nu mi-au raspuns la intrebare. Oricum e bine de stiut ca aceste arcuri nu se rup, desi sunt intinse peste 30" , si nici nu au dezvoltat nici un defect.
Image
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2011, 00:13

florinarnaut wrote:Salut!
Inteleg catalogarea, dar producatorul permite o intindere la 34" a acestui model ? fara nici un fel de risc?
In general , odata cu cresterea lungimii de intindere creste si lungimea arcului(ma refer la modele similare),cel putin
asa am observat...poate ma insel si in cazul acestui model lucrurile stau altfel..
Producatorul nu permite , riscurile sunt majore si nu o sa-l impiedice pe Dediu sa intinda arcul mult peste limitele lui . Ca nu a crapat pana acum ,( arcul ma refer ) denota ca este un arc bun . Sunt foarte curios cum ai cantarit arcul la intinderile astea ce cantar ai folosit si daca la 34" arcul nu cumva a parait (ma refer la laminare ) Equus este un arc bun si un arc scurt , cu atat mai mult imi vine greu sa cred ca are 90# la 34 de inches, si ca l-ai intins 34 de inchi fara sa se rupa .
Florin ai dreptate , odata cu lungimea de intindere creste lungimea arcului , este valabil la laminate cu fibra de sticla comprimata si carbon . Cu totul altfel stau lucrurile la coreene care desi sunt scurte se intind foarte mult .
Eu nu inteleg review-urile astea ale tale , nu am absolut nimic cu tine dimpotriva imi esti chiar simpatic , dar explica-mi si mie care e logica sa intinzi un arc 34 de inches ? sa dovedesti ce ? ca se poate ? ca nu se rupe ? poate nu s-a rupt de data asta , dar cu siguranta nu a fost conceput sa lucreze intins la 34 de inches. Pe de alta parte pe cine intereseaza ce forta are arcul la intinderea asta ? si la ce mi-ar folosi mie ca potential cumparator de equus ?
Un review ar trebui sa aduca informatii benefice posibilului cumparator cum ar fi : Daca arcul are zgomot (vibratie zbarnait metalic), daca accepta un alt tip de coarda (dacron fast flight), daca are hand shock , daca se intinde "smooth" usor liniar , se poate testa cu un cronograf , se cantareste gol (nu in livre ci in grame , masa propriu zisa a arcului ) se testeaza cu diferite sageti , mai grele mai usoare , se discuta constructia arcului, geometria , materialele , modul in care este finisat , amplasarea ferestrei de tragere , sunt atatea lucruri pe care ar trebui sa le cuprinda un review...
Initiativa ta este laudabila , este un inceput este un pas in fata dar parerea mea este ca trebuie sa depasesti anumite etape si sa nu lasi teribilismul si exuberanta sa puna stapanire pe tine .
Vreau sa iei postul meu ca pe o critica constructiva si nu ca pe o rautate.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2011, 12:07

De fapt ieri am reusit sa il intind 93 de centimetri, fara sa se auda nimic, fara sa aive nici o problema etc. 36 de inch jumate.
Singuru avantaj de a intinde un arc 36 de inch jumate, este la rowing unde conteaza powerstroke'u. Eu acuma sunt sigur ca daca faca rostu de o sageata de 37 de inch, voi putea sa o trag si probabil o sa zboare peste 400 de metri. Eu fac testele acestea din curiozitate , si din faptu ca prea multi au zis "Asta nu e hwarang" am demonstrat ca arcurile moderne, de tip recurve se intind fenomenal de mult , cu mult peste nevoia oricariu utilizator(alte arcuri se rup cand faci asta) . Cum am masurat greutate? cu un cantar electric si cu o sageata de 34 de inch, pe care nu o mai am. Dar dupa sentimentu meu de forta consumata pentru intindere, la 36 jumate are cam 105#-110#(cantaru imi arata 109 LB la 36 jumate) . Eu pot sa intind maxim 140# daca ma duc din nou la sala pot sa intind si mai mult. Daca nu ma crezi, am sa mai fac o poza cu prima ocazie, cu un metru intins sa masori cat exact este intins arcul.

Rog moderatoru sa mute acest topic, el fiind la tehnici de tragere... nu stiu cum am reusit sa il postez aicia :( Sorry
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2011, 14:15

Eu cand ma plictisesc sa trag in stilul meu de tras, imi place sa trag fulldraw 33-34 de inch daca am sagetile asa de lungi. Acuma din pacate nu mai am sageti asa de lungi, pt ca le-am rupt pe toate. Dar cand aveam ma relaxam tragand de nebun de arc in stilul longbow traditional. Si trageam la 250-300 de metri.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2011, 17:41

http://www.youtube.com/watch?v=vi_gwkXtbpo

Un mic video sa se vada clar ca sa intins arcu la 36 1/2 inch, si arcu nu a avut nici o problema.
Singuru avantaj este la flight shooting, eu as putea sa trag peste multe arcuri, doar din simplu fapt ca pot sa intind o sageata mai lunga. Cred ca lejer as trage peste 400 de metri o sageata cu acest arc cu o sageata de carbon de 36 1/2 inch.
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 18:35, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2011, 18:58

Arcul acesta are sute de intinderi de genu asta, eu ma antrenez pentru arcul mai tare, Falco de 75# la 28" la 32-33 de inch o sa aive in jur de 110-120# Warbow. Daca acest arc ar fi avut vreo slabiciune, sar fi rupt pana acuma, eu garantez ca nu se aude nimic , nu se vede nici un twist la brate, si bat la pariu ca o sa dau arcu asta altcuiva si o sa mai traga cu el ani de zile.
Daca ar fi fost 100% noroc se rupea in prima 100 de incercari.... si eu bat la pariu ca o sageata de 34 de inch carbon va zbura mai mult decat o sageata de 32 de inch carbon, si una de 36 de inch va zbura mai mult decat una de 34, este adevarat ca se trage cu sistem de ghidare a sagetii, dar acel sistem daca nu este facut bine , si folosit cu o tehnica proasta, este si foarte periculos, este mult mai sigura sa tragi o sageata de 35 de inch , decat o sageata scurta de 10 inch prin ghid. Eu personal, nu am gasit nicaeri sa se spuna limita de intindere a acestui arc. Daca puteti sa imi dati si mie un link ar fi super :). Eu nu ma supar deloc, si nu iau in nume de rau. Dar vreau sa demonstrez ca arcurile astea au niste limite fenomenale la preturi acceptabile si performante bune(nu cele mai bune), si doar daca nu ai grija de ele se vor delamina sau rupe, Exemplu : Sa le lasi la soare sau in masina, sa le depozitati in locuri rele, si dupa asta le folositi.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Review la arc Samick Equus

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2011, 19:29

Ms mult si eu iti doresc la fel, inclusiv la toata lumea care practica acest sport/hobby. %%- Si multa bafta la galbene %%- >:d<
Show without showing what u know without knowing

Post Reply