Hwarang Bow Review + Crono

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Post Reply
mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 06 Jul 2011, 20:07

fast_arrow wrote:Salut!
Ahh atunci ai cantarit bine,
arcul trebuie sa stea fix cand il cantaresti ca sa obtii greutatea reala.
Pana la urma care e buna? Fixezi arcul de ceva si tragi tinand cu mana cantarul pana ajunge la intinderea dorita? Sau fixezi arcul si de cantar legi o sfoara si intinzi pana ai distanta dorita apoi asiguri sfoara de ceva si arcul ramane intins pana se stabilizeaza valoarea pe cantar?

Ideea e ca valorile difera de la prima metoda la a doua cum ai spus si tu. Si se cam schimba treaba cu viteza si grain/lbs. De asemenea e bine sa masori si distanta maner- coarda cu metrul in acelasi timp cu intinderea la distanta respectiva cand cantarul nu se mai misca. Bafta!
am incercat cu metoda a 2-a spusa de tine intr-adevar iese o valoare un pic diferita, si anume in loc de 65 cantarul arata 63;

@dediu cu mind nu e aceeasi mancare de peste, dar cu siguranta un KTB nu te-ar dezamagi. o sa fii surprins de ce poate la "doar" 55#@29", asta inseamna probabil un 70-75" @33", si, doar de curiozitate, acorda mai multa atentie si vezi tu cat trage si ce trage arcul ala nou de 75" al tau, fa o comparatie in sensul asta, dar fa-o cu un pic mai multa grija,

nu stiu de unde e citatul de care zici dar dupa masuratorile mele a iesit altceva, iar rezultatul asta nu este doar satisfacator; nu am vazut vreun review pe undeva la vreun recurve sau ceva sa iasa mai bine eu stiu... archerytalk, primitive archery, paleoplanet, interchange... etc. decat aici pe forum, desigur. Poate nu am cautat eu suficient de atent.

iar daca tu imi zici ca longbow-ul nu are hand-shock, atunci... chiar nu mai am nimic de spus.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 06 Jul 2011, 20:34

Ai tras vreo data cu un Mind 50? Eu ma refer la asta: http://samicksports.com/h_mind50.html
Nu ma refer la http://samicksports.com/h_skb.html SKB'u care practic e cel mai ieften arc lansat de samick nici nu poti sa ii ceri prea multe la pretul asta, dar cineva mi-a spus ca Mind 50 e mai rapid e mai smooth si e total alt arc, si mai si vine la 60# care dupa standardele Samick ar putea fi chiar un 65-67# la 28" si la 32-33 peste 90# lucru care mi imi place :d .
nu stiu de unde e citatul de care zici dar dupa masuratorile mele a iesit altceva, iar rezultatul asta nu este doar satisfacator; nu am vazut vreun review pe undeva la vreun recurve sau ceva sa iasa mai bine eu stiu... archerytalk, primitive archery, paleoplanet, interchange... etc. decat aici pe forum, desigur. Poate nu am cautat eu suficient de atent.
Alea au fost discutiile cu Scorillo si cu Storm ei asa au spus.....
Cat despre perfomanta sunt alte arcuri care il bat lejer ca viteza dar sunt si ceva mai scumpe:(Si mai am arcuri de adaugat la lista dar nu mai am timp de ea)
Top Production Bows Speed List:
1-- 62# @28 Belcher Bows Patriot handle SSR recurve limbs 56" [205fps] = http://www.youtube.com/watch?v=2zON5nhWih8 Video
2-- 72# @29" Black Douglas Swift with H core Hex 5 Limbs -----[196fps]
3-- 47# @31" Border Harrier Royale----------------------------[195fps]
-- 50# @28" Predator "Classic" 9.8gpp!------------------------[193fps]
-- 55# @33" AH ACS CX 11gpp!------------------------------[188fps]
-- 48# @28" Firefly/G3 Hoyt bow-----------------------------[187fps]
-- 48# @28" 52" Montana recurve----------------------------[187fps]
Doar 2 din arcurile de mai sus au fost intinse peste 30" si sa tras cu manusa/tabu cu inel ar mai creste viteza, am sa testez si arcusurile mele de la samick si ai sa vezi ca la intinderi mari sunt foarte apropiate de hwarang. Si sunt arcuri pe piata care la 28 de inch intindere cu 10 gpp bat 210 fps trase cu inel, daca le intinzi vreo 32-33" vreo 220-225 fps.
-- 51# @28" Pse Kingfisher Recurve Bow 9gpp!-----------------[188fps]
Arc de 100 de dolari la @28" trage cu 188 fps la 9gpp cu manusa si fara coarda fast flight. Cu coarda fast flight 6-7 fps in plus.
Da daca tragi cu un longbow cu sageti usoare are handshock dar daca pui sageti de sa spunem 8 grains per pound in sus sa vezi tu ce frumos merg, am sa iti dau o data sa tragi cu arcurile mele sa vezi singur.
Cat despre teste ai sa vezi o gramada masuram sagetile de la crapatura nocklui si de la nock in varf, facem totu ca la carte acuma o sa avem si mai multe cronografe sa nu existe dubii.
Daca crezi ca am intentionat eu sa scad viteza la hwarang in testul meu, ia o sageata de 10 gpp intinzi 28.5 si trage cu manusa, si vezi si tu ce rezultat iesa.
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 18:41, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 06 Jul 2011, 23:10

pai poti sa il iei in considerare ca printre primele 10 arcuri din lume si pe stryker, de ce nu,
175 ft/s la 9,5 gr/# care este problema?!? mai ales ca el costa 50 euro si nu 1000 de coco

nu ma razboiesc cu nimeni, testele pe care le-am facut sunt pertinente, cu rezultatele cat se poate de reale. Nu am cautat nici conditii ideale, n-am nici o sageata power super mega flight, si miserupia de astia zece graunțe pe pound pentru ca
m-a interesat cu cat trage in mod normal arcul meu. producatorul respectiv de asiatice face si alte modele de arcuri, la alti bani. oricum cine nu vrea sa traga cu inel nu isi ia asa ceva; gandeste-te ca e mai ieftin decat un samick sau la acelasi pret cu modelele mai ieftine. Nici KTM-ul nu este cea mai buna motoreta din lume, nici cea mai rapida, nici cea mai fiabila nici cea mai confortabila, nici cea mai etc..... Dar combinatia dintre toate aceste performante si feeling (sentiment - un fel de smooth aici, modul in care simti agregatul) o face cea mai buna algere.. se numeste ca e excelenta, unica. Si asa si este.

Dar fiecare are alte preferinte.
Image
ROCK

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 06 Jul 2011, 23:45

Dediu00ro wrote: Top Production Bows Speed List:
1-- 62# @28 Belcher Bows Patriot handle SSR recurve limbs 56" [205fps] = http://www.youtube.com/watch?v=2zON5nhWih8 Video
2-- 72# @29" Black Douglas Swift with H core Hex 5 Limbs -----[196fps]
3-- 47# @31" Border Harrier Royale----------------------------[195fps]
-- 50# @28" Predator "Classic" 9.8gpp!------------------------[193fps]
-- 55# @33" AH ACS CX 11gpp!------------------------------[188fps]
-- 48# @28" Firefly/G3 Hoyt bow-----------------------------[187fps]
-- 48# @28" 52" Montana recurve----------------------------[187fps]

nu serios, astea sunt cele mai bune rezultate din lume referitor la astea 10 graunțe per pound??

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 06 Jul 2011, 23:52

Cand o sa mai am timpu am sa mai adaug la lista acea de viteze. Iti dai seama ca sunt sute de modele de arcuri pe lume si eu am reusit sa pun doar 40+, poate sunt arcuri care depasesc arcurile de pe locu intai dar nimeni nu a testat, sau poate nu le-am gasit eu inca.
Nu exista cel mai bun arc, fiecare arc este unic in felul lui exact ca si omul care il foloseste, si daca tragi cu cel mai rapid arc din lume dar iti rupe incheietura handshocku atunci nu se merita viteza. Cat despre cine nu trage cu inel nu le cumpara nu cred ca este asa, poti trage cu tabu, manusa, degetele goale, toata ziua daca asa poftesti, si eu chiar asa am sa fac cu un arc ca ala.

Un arc are nevoie de multe calitati ca sa fie considerat bun, nu doar de viteza dar la sfarsitul zilei exact cum ai zis fiecare cu preferintele lui ele nu se discuta, sau macar nu ar trebuii discutate.

PS Eu pana acuma atata am gasit daca tu mai ai ceva exemple poti sa le postezi la discutii diverse pe topicu
!Cel Mai Rapid Arc Traditional 10Grains/LB!
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 07 Jul 2011, 16:09

ma gandesc ca daca arcul ar cantari un 70 livre pe la vreun 34, atunci o sageata de 700 grains adica vreo 45 grame inseamna cam 15 % din greutatea arcului; cred ca si acest aspect este unul interesant, nu ? este posibil ca acest raport sa nu fie unul favorabil pentru arc;

Post Reply