Hwarang Bow Review + Crono

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 04 May 2011, 12:35

Minutu 8:17-8:28 filmate 2 sageti la 10gpp 51.42 -51.80 m/s care sigur am depasit 28.5".
Nu stiu cu ce sageti ai tras acolo, nu ai zis nimic.
Uita-te la 8.07: aia numesti tu intins 28.5"? Abia ai 27" acolo. La celelalte nu se vede nimic, asa ca nu pot sa stiu la cat ai intins.


De ce n-ai facut tu review-ul asta corect, cu datele din film? Aveai 3 sageti trase, faceai media si gata. Offf, greu cu masuratorile astea.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 04 May 2011, 13:35

Eu te inteleg perfect pe tine, vrei sa crezi numai ce este pe video.
Si ce nu este pe video clar minciuna sau scos din burta. Nu?

Da aia de la minutu 8:07 este intinsa in jur de 28" si a iesit nu 27". De asta nici nu am considerato daca nu ai observat.
Daca standardele tale nu accepta decat teste din bow stand cu ultra masuratori si alte chestii, atunci te rog sa te uiti la acele teste si sa le crezi numai pe ele.

Eu fac teste cum pot si cum imi permit. Si spun cam ce iesa din testele astea, ca lumea sa isi faca o idee despre viteza arcului la intinderea asta.
Si culmea testele mele se pot compara cu un alt test facut de cehi. Deci aparent sunt doua teste cat de cat corecte in limita echipamentului testerului....sau posibil numai minciuni dupa cum zic altii.

Este foarte probabil ca intre 5 oameni, care trag cu aceias sageata cu acelas arc la acelas cronograf, sa obtina viteze diferite putin. Depinde de ce stil de tragere folosesti etc..... spre exemplu daca cineva tragea mediterianian ar fi putut sa obtina viteza mai mare, poate mai slaba nu stiu. Depinde de tragator. Cu asta am spus totu
Fiecare din noi si-a spus parerile, tu ai parere, eu am o parere.
Am spus o data si mai zic inca o data video-ul la-m facut demonstrativ, eu am folosit mediile de viteza inainte de video.
Si nu voi adauga vitezele din video la acele medii , din cauza ca in video am tras si cu erori si am intins si putin mai mult sa fiu sigur ca nu vor exista polemici, dar tot exista.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Sorin » 04 May 2011, 14:49

Si ce nu este pe video clar minciuna sau scos din burta. Nu?
N-am zis ca e minciuna. Dar tu ai scris doar rezultatele care nu sunt in video, si le-ai ignorat complet pe cele din video. Eu ce sa mai inteleg. Ca si cum face unul review la o masina, iti arata in film ca are 200 cai putere, si acceleraza de la 0 la 100km/h in 5 secunde. Apoi iti da un raport scris in care zice ca are 150cai putere si accelereaza 0-100 in 7 secunde. Mai e credibil? Care varianta o iei de buna? Asa si la tine, una spui si alta arti. oricum , am mai discutat asta si am decis amndoi sa luam calea de mijloc. Oricum e diferenta de 10-15fps intre variante, care inseamna o eroare de masurare cam de 5-10%, deci nu e mare lucru.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 02 Jul 2011, 15:01

Am observat ca si altcineva a facut teste de viteza cu hwarangu si cu un arc extrem de asemanator Kaya, si chiar si un arc de tir olimpic KAP cu brate Stryker.
Image
Mi se pare foarte interesante rezultatele, cum un Kaya scoate aproximativ aceias viteza ca un hwarang la aproximativ aceias putere.
Kaya 66# la @33" ----------8.1gpp 194 fps
Hwarang 65# la @33" --------8.3 gpp 195fps

Kaya 66# la @33" ----------7.4gpp 198 fps
Hwarang 65# la @33" --------7.5 gpp 207 fps



Kap/brate stryker 45# la @30" ---------12gpp 168 fps rezultat extrem de bun ca viteza.
Kap/brate stryker 52# la @33"---------9.4gpp 175 fps (aicia eu cred ca ceva nu bine).

Kaya 53# la @30" -------------------10.1 gpp 170fps.
Hwarang ?# la @30"------------------ 177fps cu o sageata de 540 de grains interesant.

mrbigpd@ Ai tras cu inel? sau cu manusa/tabu. Oricum ms mult pentru teste, eu unu am curiozitatea satisfacuta in privinta arcului Kaya si a Hwarangului sper sa ne revedem cu bine fac eu cinste cu o marinata tura asta, data trecuta am mancat de la tine sunca :) .
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 03 Jul 2011, 11:27

salutare,

in primul rand vreau sa subliniez ca, de exemplu, daca sageata are 33 inchi lungimea de intindere a arcului este un pic mai mica, spre 32", iar greutatea arcurilor a fost masurata nu folosind o ruleta, ci cu sageata in arc.

in al doilea rand mi se pare interesant cum se traduce diferenta de viteza dintre KTB si hwarang, pentru ca eu simteam KTB-ul ca avand o viteza mult mult inferioara, dar rezultatele sunt oarecum asemanatoare. Mi se mai pare dubios de ce cu o sageata mai usoara (32g) am diferente mari la viteza si cu una un pic mai grea rezultatul este aproape identic; este posibil ca arcasul sa fie de vina, habar nu am, pentru ca am repetat de cel putin 5-6 ori fiecare test.

pentru arcurile asiatice am folosit inel, pentru take-down manusa.

a propos de take-down-ul cu brațe striker, si eu am fost surprins de rezultate, in sens pozitiv. Dupa testele astea ii modific o crosa si va fi de lemn, si ii fac si sageti noi :P ...pentru ca merita;

evident, rezultatele pentru asiatice trase cu sageata de 30" si recurve tras cu sageata de 33" sunt pur de palmares, nici unul nici celalalt nu se preteaza pentru intinderile respective.

una peste alta, ar mai fi de spus ca, desi cu puteri(masurate static) foarte asemanatoare, lungimi asemanatoare, cele doua asiatice se simt foarte diferit in utilizare; sagetile de bambus utilizate au pene naturale de 5" - nu stiu cat de mult conteaza la viteza masurata la 1 m in spatele aparatului, cred ca destul de putin; ar mai fi interesant un test sa zicem la 10 m de la lansare si cat pierde din viteza.. ma rog intru in alte balarii aici.

ca o concluzie as spune ca cele 2 tipuri de arcuri se comporta total diferit, se simt total diferit si chiar daca, dupa parerea mea, marimea conteaza - un asiatic de genul asta intins la 32-33 inchi unde are ca greutate, in functie de arc, 60-70# se simte ca un recurve de 45-50#. Mecanica arcurilor si tehnica folosita este total diferita si asta face sa nu simti greutatea arcului. Ca sa nu mai vorbesc de longbow laminat, nu vreau sa le bag pe toate in aceeasi oala dar am facut o proba cu unu de 60#@28", canadian parca, si este teribil de greu de intins, te rupe dupa cateva serii si... la 60 m ai o elevatie de aproape ca zici ca dai dupa avioane.

iar daca topicul asta se numeste "Hwarang Bow Review" pot mentiona, ca utilizator foarte incepator al acestui tip de arc (8-9 luni) ca este incomparabil mai elastic, mai prietenos in utilizare, mai rapid si mai usor dacat tot ce am vazut pana acum. Tehnica este deosebit de greoaie, sau greu de insusit, abia dupa aceasta perioada incep sa ma acomodez cu ea.

Ganditi-va ca daca aici pe forum, dupa o poza-doua la full draw cu un arc mai flatbow mai longbow cunoscatorii de aici zic imediat la un arc reusit: "cred ca e naravas" sau "trebuie sa fie foarte rapid" doar uitandu-se la o poza, atunci cand full draw-ul arata intr-un asa fel, la un arc cu o greutate de 340-350 g tot, cum poti sa crezi ca este acel (tip de) arc, altfel decat: magnific, excelent, unic.

Necesita, e adevarat, o tehnica foarte greu de stapanit, dar efortul este rasplatit pe masura.
Si eu am vorbit practic despre un carbon cu inima de bambus, replica - sau varianta economica :)


testele si masuratorile sunt facute "pe genunchi", just for fun, nu am nimic de impartit cu nimeni, nu vreau sa demonstrez nimic nimanui si singurul motiv pentru care le-am facut este ca "scandalul" pe aceasta tema mi-a trezit interesul in aflarea "adevarului".

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 03 Jul 2011, 13:12

maestro wrote:In sfarsit vad si eu un detinator de hwarang care este cinstit in ce priveste forta reala a arcului la intinderea pentru care a fost construit 33-34inch spre deosebire de altii care ascund in mod voit forta arcurilor ,Zic eu ...spre ducerea in eroare a prostimii ,pardon,a multimii. Datele puse de tine mi se PAR destul de corecte ,dar asta nu inseamna ca arcul tau e magnific ,excelent ,unic si dupa mine inseamna ca INCA nu ai tras cu destule arcuri bune ca sa ti formezi o parere.

Nu stiu a cui este cronograful folosit la teste ,dar ori cum te felicit prentru initiativa si faptul ca folosesti un aparat de masura inseamna ca incepem sa vorbim aceiasi limba ;) o sa vezi si tu cum e ca cineva sa ti puna la indoiala acuratetea masuratorilor ,sau cel mai grav e sa nu fi crezut ,mai bine zis facut mincinos :(
citesc de ceva vreme forumurile, nu foarte mult, cred ca de vreun an si-un pic si chiar nu imi dau seama de ce spui ca cineva vrea sa induca in eroare "prostimea" (dupa cum spui); si am urmarit si cand apareau si dispareau posturi p-aci si cand nu. Dar, in fine, aici e vorba de un review-dar mai exact de unul care a starnit furtuni din cauza unor amarate de viteze masurate fiecare cu ma-sa cum a putut sau cum a vrut. Eu sunt incepator si nici nu am pretentia sa cred altfel, nici nu ma cred buricu' pamantului, dar nu am cum sa nu observ ca, indifierent cum ai pune problema, unii chiar stiu sa faca arcuri. Aaaa... si nici arcar nu sunt. Jos palaria Maestro pentru arcurile facute, arata senzational si nu iti dai seama cat de mult te apreciez pe tine si pe altii care au timpul, rabdarea si priceperea sa faca arcuri. Dar tampitii astia de coreeni ori au calcat intr-un rahat mare si au atata noroc ca le-a iesit mecanica asta la un arc, ori au o traditie in asa ceva incat se pierde in negura vremii. Daca un arcar din Ro. reuseste sa aiba asa rezultate spectaculoase cu niste laminari de lemn si cu scule oarecum rudimentare pentru secolul in care traim, atunci, inca o data, jos palaria pentru tot.

stau sa se opreasca un pic ploaia, cobor in spatele blocului sa fac testul ala minune de va bateti p-aci (sa vedem cu cat dreq fe.pe.se.-i) trage sucitura asta de arc coreean la 10 graunțe pe pound.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 03 Jul 2011, 13:20

@mrbigpd
Sunt complet de acord cu tine la sageti, spre exemplu eu masor sageata de la nock la varf, dar daca as masura din crapatura nockului si as taia putin din varf ar fi mai scurta cu un inch sa zicem (daca ai sageata pe degete nu poti sa intinzi si varful ca la cele cu fereastra) si daca as masura asa sigur as scoate viteze ceva mai bune din cauza intinderii in plus.

Fiecare tip de arc are niste calitati unice pana nu le incerci pe toate nu stii sigur care e cel mai potrivit pentru tine, fara discutii Hwarangul,Kaya,Wind, SKB, Mind 50 sunt arcuri de exceptie care au un smoothness de nedescris sunt niste arcuri excelente, din auzite cica un Saluki ar fi tata lor dar nu am tras ca sa stiu sigur..... Pana acuma am tras cu aprox toate tipurile de arc traditional, si mie personal imi plac arcurile de tip recurve, si longbowuri hibride, daca ar fi sa trag calare as lua un samick mind 50, sau un kaya KTB.

Ma simt mult mai confortabil sa intind un arc pana la 32-33" decat la 29" cat intind eu normal, din cauza ca umaru se duce intr-o pozitie in care se blocheaza si ramane acolo confortabil dand voie sa tragi si cu muschii spatelui nu doar cu umaru cum faci cand intinzi putin, spre exemplu arcul meu nou de 75# are cam 80+ la @29" si cam peste 100# la 32-33" dar mie mult mai confortabil sa il intind 32-33" decat @29" desi puterea este mult mai mare, aicia este o chestie de fizionomie.

Eu am mai observat ceva cand am tras cu hwarangu/kaya, cand trageam cu sageata pe degetu mare cum se face traditional, sageata era trasa mult mai mult in dreapta/stanga depinde de mana ta, decat cand trageam cu sageata pe monturi, cand trageam asa arcul nu arunca sageata asa de mult stanga/dreapta ci avea o directie mai buna, nu trebuia decat sa misc arcul vreo 10 cm sa compensez fereastra, pe cand cand trageam de pe degetu mare macar 50-60 cm fata de tinta. La un mom am tras seturi de 20 de puncte din 5 sageti pe tinta olimpica de la 18 metri.....

Mai este ceva ce lumea poate uita cand vorbim de viteza, arcurile REFLEX au punctul optim(ma refer la sageata care ar avea ce mai mare energie kinetica) undeva la 8-9 grains per pound, cum pui pe ele sageti grele scade imediat perfomanta. Pe cand arcurile lungi au punctul optim undeva la peste 10 grains per pound, mai nou am vazut arcuri de tip Recurve(belcher,border archery,etc) care trag cu 200 fps la 10gpp la doar @28" intindere la 32-33 de inch sigur ar creste perfomanta.

As fi curios cat creste viteza cu inelu fata de tab/manusa, teoretic poti sa scoti maxim 5 fps cel mai bun release mecanic de pe piata garanteaza 5-6 fps in plus fata de tras cu tabu/manusa.
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 03 Jul 2011, 23:55

@maestro problemele pe care le aveti cred ca sunt personale si clar nu ma intereseaza, nu cred ca are sens la fiecare 2 randuri de spus chestii care chiar pe mine unu nu ma privesc, si cred ca poate e mai interesant de spus una-alta despre arcuri.


am facut cateva probe, am luat ce sageti am avut la indemana, le-am masurat mai atent si am tras de cate 3 ori cu fiecare.
rezultatele mi s-au parut mai mici fata de data trecuta, cand am facut mai multe probe dar doar cu un singur tip de sageti din bambus, acum am cautat cele mai variate greutati, dar sunt din bambusi "autohtoni"

ar fi de adaugat pe margine
- sagetile potrivite (ca spin) pentru arc sunt aproximativ intre 31 si 38 grame, mai usoare sunt prea moi si mai grele prea tari

- pentru setul cu care am tras la testul trecut rezultatele au iesit mai mici, cu aceleasi sageti; poate pentru ca am folosit un inel cu panta mult mai putin abrupta (celalalt s-a rupt intre timp, ca si sageata minune de 29 g care depasea 210fps dar era si cu vreo 0,5 inch mai lunga) sau sa nu fie acelasi brace hight, ca asta nu l-am mai masurat in niciunul din teste.

- forma proasta de tragere, in sensul ca la testul trecut rezultatele unei trageri erau identice, duplicat, iar acum am avut o inconsistenta in tragere, e o diferenta mult prea mare intre trageri cu aceeasi sageata;

- oricum ceva nu este in regula pe grafic, sunt ceva variatii ce vine de la eroarea umana (adica eu :)) )

Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by Dediu00ro » 04 Jul 2011, 00:12

Foarte misto! Am sa adaug poza cu graficul tau la descrierea de la review'u de hwarang, chiar si cu micile diferente tot e foarte bun graficu. Merci mult pentru tabel si pentru munca >:d< .
O intrebare: cat de mult ai intins?
@Maestro si eu sunt de parere ca celelalte probleme de natura personala, chiar nu mai au rostu sa fie mentionate sau discutate.

Si din nou teoria ca arcurile traditionale transfera energia mai eficient unei sageti grele se adevereste!. Din ce am citit eu despre arcurile traditionale zice ceva de genu "arcurile traditionale functioneaza cel mai bine daca tragi cu sageti de 10-12 grains per pound!" Si la Hwarang acelas lucru exemplu:
460 grains la 208 fps= 44.2 ft-lbs
776 grains la 172 fps= 50.99 ft-lbs
Show without showing what u know without knowing

mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Post by mrbigpd » 04 Jul 2011, 00:43

Dediu00ro wrote:Foarte misto! Am sa adaug poza cu graficul tau la descrierea de la review'u de hwarang, chiar si cu micile diferente tot e foarte bun graficu. Merci mult pentru tabel si pentru munca >:d< .
O intrebare: cat de mult ai intins?
toate au fost intinse 32 de inchi intindere efectiva, cu sageti de 33, mi-am pus un izolier pe arrow rest, Pardon, deget =))

problema e ca ceva nu am facut eu bine azi, pentru ca tabelul cu energia cinetica arata cam asa, conform cu ce am masurat eu; deci ori spine-ul a fost foarte diferit (doar cele de 32-35g erau spinate) ori nu stiu

F(gr/#)=J

Image

Post Reply