Teste de Viteza

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Teste de Viteza

Post by Dediu00ro » 16 Apr 2013, 15:35

[youtube]2DchgJgO0k8&[/youtube]
Falco Force 45# @28" = 188 fps la 9.8 grains per pound coarda fast flight cu armortizoare.
CTA Red Stag 54# @28" = 181 fps la 8.1 grains per pound coarda ? cu amortizoare, rog pe Carcalete sa clarifice daca e coarda fast flight sau dacron. Din ce am inteles acest arc e o copie al arcului Quick Stick de la Bearpaw, posibil ca alte modele sa dea perfomante mai mari.
Ragim Red Falk 50# @28" = 200 fps la 8.8 grains per pound, coarda fast flight cu amortizoare.

Tarvei 50# @28" 181 fps la 8.4 grains per pound, coarda dacron cu amortizoare.
Fred Bear 55# @28" 202 fps la 8 grains per pound, coard fast flight cu amortizoare.
Kaya KTB marcat 50# la @28".... 45# la @28" = 171 fps la 9.8 grains per pound, coarda fast flight fara amortizoare.
Kassai Crow chiar nu mai conteaza supraconstruit...... 150 fps la 10 grains per pound.
Samick Deer Master marcat 45# la @28" in jur de 48-49# la 28" 197 la 9 grains per pound, coarda fast flight cu amortizoare mici.
Samick Lyons 45# la @28" 48-49# la 28" 179 fps la 9 grains per pound, coarda ? fara amortizoare.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Teste de Viteza

Post by Sharpshooter » 26 Sep 2013, 19:20

Doar de curiozitate daca Cronograful inregistreaza fps adica feets per second , o simpla conversie in km/h ar rezulta ca sagetile din testul asta au viteze cuprinse intre :187 km/h (Kaya ) si 221 km/h (Bear). Impresionant . Sorine, corzile de la arcurile testate de tine , in descriere apar toate ca fiind Fast Flight , daca nu cumva toti tragatorii si-au facut corzi custom , unele arcuri din test cred ca vin cu coarda din Dacron (din fabrica ) . Falco , Bear , vin cu fast flight , Ragimul meu avea coarda custom din Fast Flight , din fabrica a venit cu dacron , Samick-urile si CTA -ul cred ca au avut coarda de dacron daca nu cumva au schimbat proprietarii coarda . Oricum un post interesant , frumos ar fi fost ca toate arcurile sa fi avut aceeasi putere .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Teste de Viteza

Post by Dediu00ro » 19 Jan 2014, 12:13

Unde am stiut din ce este facuta coarda am notat, unde nu am stiut am pus semnu intrebarii, singura corectare kaya de fapt nu avea coarda fast flight ci dacron am fost dezinformat ea in mod normal vine cu coarda fast flight din fabrica.
Kaya KTB marcat 50# la @28".... 45# la @28" = 171 fps la 9.8 grains per pound, coarda fast flight fara amortizoare.
Deci daca adaugam un 5 fps de la o coarda fast flight, ar deveni 176 fps la aproape 10 grains per pound, un rezultat foarte asemanator cu cel alui Mrbigpd.
Samick-urile si CTA -ul cred ca au avut coarda de dacron daca nu cumva au schimbat proprietarii coarda . Oricum un post interesant , frumos ar fi fost ca toate arcurile sa fi avut aceeasi putere .
Nu au avut corzi dacron ci au avut corzi fast flight, ar fi fost chiar prea frumos, dar de unde norocu asta sa ai arcuri la fel de aceias putere. Important ca e sa format un standard de testate si de cunoastere. Cea ce nu se explica in video asta, este calitatea sentimentului de tragere, cu cat arcu era mai scump cu atat sentimentu de tragere era mai placut.
Show without showing what u know without knowing

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Teste de Viteza

Post by obe22 » 21 Jan 2014, 10:18

Eu cred ca viteza e un indicator destul de complex si cuprinzator de masurat calitatea unui arc. Daca celelalte caracteristici sunt egale, o variatie a uneia dintre ele se vede pana la urma tot in viteza. O curba fd mai faina ( forta creste mai mult la inceput si mai usor pe final) inseamna si un arc mai placut de intins si un arc care stocheaza mai multa energie. Deci un arc mai placut la tragere e mai rapid. Unele minusuri la un arc ( zgomot, handshock) sunt vibratii care fura din energie si il fac mai ineficient. Deci un arc silentios si fara handshock e mai rapid. Fiecare evaluam un arc dupa criterii specifice si subiective dar pana la urma astea cuantificate se vad tot in viteza sagetii. Personal nu alerg dupa viteza si ma intereseaza mai mult aspectele mentionate ( calitatea sentimentului de tragere, silentiozitate ), dar un arc care are calitatile pe care le caut ar trebui sa fie in final si un arc mai rapid. Exista tot felu’ de contraexemple ( un arc mai iertator e de obicei un arc mai lent) dar una peste alta parerea mea e ca viteza e indicatorul cel mai reprezentativ de comparatie a arcurilor, care de fapt reflecta indirect alte calitati.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Teste de Viteza

Post by Dediu00ro » 21 Jan 2014, 13:49

Foarte bine punctat Obe, spre exemplu un arc Falco force, trage mai rapid decat un arc construit de domnu hunca, dar arcul lui Hunca are un sentiment de tragere mai placut.
Bineinteles si arcurile au preturi diferite, si nu ar trebuii comparate rezultate intre doua arcuri cu o cota de 4:1 ca pret.


Asta poate fi din doua motive, arcul are o eficienta mai mare de transfer de energie, si o energie storata mai mica decat cel de la falco la tragere majoritatea energiei cinetice pleaca spre sageata si nu ramane multa in arc, automat asta creaza un sentiment placut de tragere.

Arcul de la Falco clar inmagazineaza mai multa energie cinetica, dar eficienta de transfer e mica in el mai ramane putin shoc.

Un alt exemplu similar e intre doua arcuri din aceias clasa.
Fred Bear takedown recurve Vs Martin Mamba recurve.

Doua arcuri cu viteze extraordinara de tragere, dar exista o diferenta intre ele.

Arcul de la Bear are un sentiment fantastic nu simti nimic cind tragi, totu pleaca in sageata, e ceva remarcabil.
Pe cand arcu de la Martin are probabil o viteza in plus, dar sentimentu e mai nervos o leaca de shoc o leaca de vibratie, asta ii da o personalitate.

Sentimentu de tragere automat creaza o personalitate unica fiecarui arc, tipul de tiller, energia inmagazinata, eficienta contribuie la aceasta personalitate.
Doua arcuri pot sa arate la fel, sa fie din aceleas materiale dar sa aiva o personalitate complet diferita. E ceva ce nu poate fi explicat trebuie incercat.

Shocul nu e neaparat rau, el poate accentua personalitatea unui arc in cantitati mici. Mie personal imi place un arc care canta dupa tragere, nu cred ca un arc poate fi complet lipsit de shoc, chiar ar fi monoton arcu ala.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply