Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Loc de review pentru arcul tau
Forum rules
In aceasta sectiune se posteaza doar recenziile arcurilor de pe piata; nu se posteaza recenzii pentru arcurile construite de membrii forumului.
E de la sine inteles ca autorul unei recenzii detine/a detinut arcul in cauza sau macar l-a folosit indeajuns incat recenzia sa reflecte in buna masura realitatea.
Sunt de dorit opiniile in ceea ce priveste aspectul arcului, caracteristici si performantele, materialele din care este construit, raport calitate pret, evaluare generala, etc. adica… o recenzie de calitate.
Multumim!
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Sharpshooter » 26 Jun 2014, 03:02

Dupa multi ani in care am visat la acest arc si l-am putut vedea doar in poze , intr-un final am avut posibilitatea sa-l comand. Desi pretul este "usturator " chiar si pentru cei cu dare de mana , si timpul de asteptare este mare circa 8 saptamani sunt convins ca merita . Asa ca acum astept sa apara probabil in 2-3 saptamani . Baietii de la Blackwidow nu fac arcurile pe banda ,atentia se pune pe calitate , se lucreaza doar pe baza de comanda ferma cu banii inainte , toti banii inainte , si cu toate ca un astfel de arc costa cam cat un compound bun nu fac fata cu comenzile si timpul de asteptare este mare . Vreau sa mentionez ca am fost tratat cu atentie si seriozitate , am primit informatii la telefon si pe mail , si m-am bucurat de tot ajutorul din partea celor ce lucreaza in aceasta companie . Acest arc va fi custom , mi-am ales materialul din care se va face , puterea lungimea de intindere , tillerul arcului , forma manerului , lungimea arcului , precum si inscriptioanre custom cu numele arcului si numele meu pe arc. Mi-am putut alege chiar si compania prin care se va face livrarea . Trasportul in afara granitelor SUA m-a costat 150 de dolari . Deocamdata atat, cand apare coletul am sa actualieze acest post cu poze si informatii . Momentan m-am inarmat cu rabdare mi-am pus acumulatorii de la camera foto la incarcat si astept sa apara dar dupa calculele mele mai am ceva timp de asteptat . Voi reveni .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Mugurbb » 26 Jun 2014, 07:39

Barvo Sharpie! Ai bagat un teaser...
Dar e ok 8 saptamani, ca eu am asteptat dupa al meu 6 luni.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by deceneus » 26 Jun 2014, 08:52

Un arc care merita sacrificiul! Sa te bucuri de el si fa in asa fel sa fie dragoste eterna! :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Sharpshooter » 09 Jul 2014, 23:06

Dar ce avem noi aici????


Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by calientesistems » 10 Jul 2014, 18:06

like a boss , deschide cutia B-)
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
Parascythe
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:60
Joined:01 Aug 2011, 13:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Orastie
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:Orastie, jud Hunedoara
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Parascythe » 11 Jul 2014, 09:34

Asa-i ca te tot invarti pe langa ea si nu te induri sa o deschizi, tot infruptandu-te din voluptatea amanarii...?!?
Tot va trebui s-o faci pana la urma!!!
"Between love and fantasy lies instinctive archery!"

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Sharpshooter » 11 Jul 2014, 13:50

NU am timp nici sa mor sambata dupa amiaza o sa fac poze , am deschis si pot sa zic ca este mult peste asteptarile mele ....sambata poze ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Sharpshooter » 13 Jul 2014, 06:50

Salutare colegi de forum ,
Asa cum am promis o sa fac o prezentare a arcului pe care mi l-am cumparat , in speranta ca informatiile vor fi utile pentru eventualii amatori. Inca de cand am inceput sa trag cu arcul am visat la un astfel de arc , si mi-am promis ca daca vreodata o sa mi-l pot permite am sa-l cumpar . Cum oportumitatea s-a ivit nu am stat pe ganduri si l-am comandat . Comanda a fost lansata pe 23 mai si s-a confirmat pe 26 mai , arcul a ajuns la mine pe data de 9 iulie . In clipa in care am lansat comanda a trebuit sa platesc integral comanda plus transportul . Arcul a fost custom ca toate arcurile de la Black Widow , mi-am ales materialul , lungimea arcului , taria , lungimea de intindere , tillerul , forma manerului , daca arcul va avea sau nu stabilizator si sistem de ochire , mi-am ales numele arcului si arcul a fost inscriptionat cu numele meu . Odata cu confirmarea comenzii mi s-a confirmat si serial number-ul arcului . Baietii de la Black Widow m-au ajutat la telefon cu informatii raspunzand la toate intrebarile mele , s-a mentinut contactul permanent pe e-mail , mi-am ales serviciul de curierat , si am fost anuntat cu cateva zile inainte ca arcul sa plece de la fabrica. am primit tracking number ...totul a decurs perfect . Arcul a ajuns cu o zi inainte de data stabilita in tracking number . Comanda a continut , arcul , 12 sageti de carbon potrivite ca spina , lungime si greautate a varfurilor cu acest arc ,o cutie de transport pentru arc (bow case) o manusa , si niste arrow wraps Black Widow pe care baietii le-au montat pe sageti .
Mi-am ales un arc cu maner scurt si brate lungi , care sa fie "dulce " la intindere si précis , desi nu am platit diferenta de pret pentru o putere exacta , si am lasat o toleranta de + sau - 2 livre arcul a fost livrat exact la puterea ceruta adica 50 de livre la o intindere de 29 de inches . Asa a fost si inscriptionat , bravo pentru Blackwidow .
Arcul a venit cu Manualul detinatorului , factura , DVD de prezentare , catalog Blackwidow , Bow stringer , coarda din Dina Flight 97 , amortizori de sunet "spider " 6 bucati nockpoint Saunders , si cheie imbus pentru montarea demontarea arcului . Totul a fost bine ambalat , in pungi de plastic cu cartoane si apoi asezat in cutia de transport .
Image
Image
Image
M-a surprins placut cutia desi la cat a costat trebuia sa ma astept ca calitate , cutia are 2 compartimente unul pentru arc asa cum se vede in pozele de mai sus si unul pentru sageti , poate tine 12 sageti de pana la 32 de inches fara probleme. Compartimentele se pot inchide cu lacat care leaga cele 2 fermoare , poarta sigla Black Widow este facuta dintr-un material tare capotonat cu burete si acoperit cu un fel de polyester camuflaj . Este facuta in SUA .
Image
Image
Sagetile sunt Gold Tip Tradition spina 5575 taiate la 29 de inches , varfurile sunt PDP converta de 125 de grains , penele sunt de 5 inches dispuse helical conducatoarea rosie si secundarele albe . Sagetile au fost alese sa faca pereche cu arcul .
Manusa este Stich Tight super Glove , are o intaritura din polyester la partea ce prinde coarda , este foarte bine lucrata , poarta sigla Blackwidow . Initial mi s-a parut foarte stramta si tare extrem de incomoda , am scapat prima sageata pentru ca nu simteam nimic dar odata ce se va "lasa" o sa fie perfecta , prima impresie pe care mi-a lasat-o este ca pielea din care e facuta este prea tare dar este foarte posibil ca in timp sa se aseze bine si sa fie ok .
Image
Image
Image
Revenind la arc , a fost facut din Kingwood , o sesenta tare de origine braziliana , am optat ca arcul sa aiba " Bamboo laser overlays " la partea de sus un cerb si la partea de jos paianjenul Blackwidow . Numele arcului este Heartbreaker si este inscriptionat cu laserul pe cele 2 bucati de bambus .
Image
Image
Pe bratul de jos sunt scrise caracteristicile arcului , numele proprietarului serial numberul , luna si anul in care arcul a fost executat:
Image
Image
Pe bratul inferior , pe partea interioara unde bratul se uneste cu manerul vine un sticker cu un avertisment , ca sa poti monta bratul pe maner trebuie sa inlaturi acest sticker .
Image
Mai departe ceteva poze :
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Sharpshooter » 13 Jul 2014, 06:54

PARTEA A DOUA :
Cei 4 pini de fixare a bratelor pe maner (cate 2 pantru fiecare brat ) au o garnitura de caucuic la contactul bratului cu manerul , garnitura asta ar trebui sa atenueze o parte din vibratie dar mai ales sa etanseze manerul importiva umezelii .
Image
Image
Image


Ce mi-a placut in mod special este ca cele 2 brate au fost lucrate din aceeasi bucata de lemn dupa cum se poate vedea in poze :


Image
Image
Image
Image
Image
Acest arc are profilul lamelor trapezoidal adica burta arcului (partea dinspre arcas este mai lata cu aproximativ un centimetru decat spatele arcului (partea dinspre tinta )
Nivelul de finisare este maxim nu am gasit nici cea mai mica milimetrica "buba " totul este perfect finisat atat manerul care e lucrat pe CNC cat si bratele care sunt tiller-ite manual , in cazul arcului acesta tillerul a fost pentru " three fingers under " adica eu trag cu 3 degete sub sageata si am precizat asta cand am comandat arcul . Intreg arcul , (atat manerul cat si bratele) , este acoperit cu o rasina epoxidica " frosty" ca un fel de bruma pentru a oferi o maxima protective impotriva umezelii .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
La cerera publicului adica a colegilor de forum cateva poze cu nucile de cocos "furgasite" de la vecinu' (nu cred ca s-a prins ca avea o gramada pe jos asa ca am imprumtat si eu 3 bucati sa fac poze )
Image
Image
Image
Coarda cu care a venit arcul este din Fast Flight DinaFlight97 cu 14 stranduri lucrata Flemish din doua culori 7 stranduri rosu 7 stranduri negru . Arcul a venit cu 2 string silencers de tip spider . In punga cu coarda era si un pachetel cu 6 bucati ineluse metalice nock point Saunders . Despre amortizorii astia de sunet "spider" vreau sa va zic ceva : initial pana sa vina acest arc credeam ca sunt o mare prostie un kitch nu mi-as fi pus asa ceva pe coarda nici batut . Dar neavand alta varianta , (poate doar ceva blana de iguana ca vulpi si iepuri si alte lighioane mai rar pe aici ) I-am pus ... si vreau sa va spun ...ca sunt fantastici . Nu se aude absolut nimic decat cum scapa sageata din nock si cum plezneste cand intra in tinta ... nici cea mai mica vibratie nici un sunet cat de mic nici un fel de soc ... nu imi vine sa cred nici acum , dar asa este ... este mut cu desavarsire .
Image
Stringerul este foarte ciudat capatul care vine peste bratul de sus unde ar trebui sa pui coarda pe arcul incordat este minuscul adica are 1,5 cm adancime intra in el numai nock-ul arcului si ala cu eforturi ... tre sa fi extrem de atent sa nu scape de acolo sa te lovesti si sa strici arcul .... functioneaza dar imi da un sentiment de nesiguranta ... asta nu mi-a placut .
Image
Ce m-a frapat la acest arc este greutatea , arcul este aproape de 2 ori mai greu decat Lightning-ul cu care am tras pana acum , iti da senzatia de robustete si de lucru bine facut , sta foarte bine in palma este perfect ergonomic nu a trebuit sa ma obisnuiesc cu el este ca o continuare a palmei , nu il simti ca pe un corp strain . Cand am incordat arcul prima oara s-a auzit un trosnet sinistru , desi nu al intins decat pana la jumatate , apoi am mai intins odata tot arcul si s-a auzit din nou dar mai slab , dupa asta liniste . Cei de la Blackwidow te avertizeaza ca interturile de arama din maner nu se "aseaza" decat dupa ce montezi bratele si incordezi arcul de cateva ori , este perfect normal , (o fi dar mie mi-a cam crescut tensiunea nitelus pot spune ) . Am tras cu arcul 2 ore jumatate si nu s-a mai auzit nimic , nici nu o sa se mai auda . Arcul asta mi se pare tare ,comparat cu celelalte arcuri cu care am tras un Lightning de 45 de livre si un Red Falk de 50 de livre adica mai tare binisor , se intinde placut si uniform taria creste constant pana la sfarist , cred ca se poate intinde mai mult de 29 de inches dar eu atat intind . O alta treaba care m-a surprins , arcul pare extrem de solid desi este takedown nu simti asta ca la alte arcuri odata ce pui coarda pe el parca e sudat .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Say hello to daddy's new toy BLACKWIDOW PSA-X-EXOTIC

Post by Sharpshooter » 13 Jul 2014, 06:56

PARTEA A TREIA (SI ULTIMA )
Mai departe o sa pun niste poze ca vorba lunga saracia omului .... daca am omis ceva si vreti sa stiti intrebati si va raspund cu placere. :
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply