Inceput

Membrii forumului...
Post Reply
User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:
Inceput

Post by Mugurbb » 07 Jan 2009, 16:15

Va salut cu bucurie ca v-am gasit.
N-am mai tras cu arcul de pe a 4-a cand imi faceam arcuri de alun :). As avea nevoie de indrumare. Este cineva din Cluj Napoca dispus sa-mi arate cu ce se mananca tirul cu arcul? Sa vad daca prind gustul si apoi pe ce echipament sa dau banii.
Va multumesc si numai bine.

Bogatean Mugur-Bogdan
mugur_bb@yahoo.com (si pe Messenger)
0745.890.368
Silence is golden and Duct Tape is silver.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Inceput

Post by andreih » 07 Jan 2009, 17:35

Servus!!!!
Si bine ai venit pe forum!!!
Ar fi frumos sa ne intalnim cei din Cluj cat de curand (sa fie macar o zi de week-end macar cu putin soare chiar cu dinti) ca parca nu mai am rabdare pana la primavara :)
Cristi tiple m-a sunat intre Craciun si Anul nou sa iesim (si chiar as fi vrut!!!) dar eram plecat din Cluj...
Tre' sa gasim o zi (peste vreo 2-3 saptamani am inteles ca se mai incalzeste vremea un picutz) Amu' io unu' as fi multumit si cu o temperatura intre 4-10 grade macar si un pic de soare asa intre orele 11-16 intr-un week-end :)

"Sa vad daca prind gustul si apoi pe ce echipament sa dau banii"
Recomandarea mea de fanatic primitivist ar fi sa iti faci singur un "bent stick"... Mai vorbim spre seara, sper sa reusesc sa imi fac un pic de timp ca un pic sunt prins cu multe perioada asta.... Dar mai vedem, cine nu e dispus sa isi faca singur echipamentul poate sa isi cumpere, desigur... Parerea mea (a unuia care nu se pricepe nu stiu cat de mult ) dar care am tras cu mai multe tipuri de arcuri si cu compound-uri, e ca cea mai mare satisfactie e sa tragi cu un arc facut de tine si facut asa cum iti place tie sa fie, chiar daca asta se intampla dupa ce rupi cel putin 5 pana reusesti sa faci unul cat de cat acceptabil (asa cum e cazul meu :D )


andrei - Cluj

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Inceput

Post by Mugurbb » 07 Jan 2009, 23:57

Va salut!
Multumesc pentru raspunsuri si invitatie.
Deobicei sunt prin zona in WE, asa ca astept un semn si vin cu placere.
Despre a-mi construi singur arcul am o parere buna desi nu am acces la un atelier de tamplarie si prin magazine nu am vazut decit scanduri de molid (desi banuiesc ca sunt alte surse de lemn decat baumax si praktiker). Dar no, daca este vointa se gasesc solutii. Oricum mai intai ma documentez si apoi ajungem la asa ceva.
Sa ne vedem cu bine si cat mai curand.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Inceput

Post by Pisic » 08 Jan 2009, 15:58

sal,vezi ca idul meu e dani_rosu5,m-ai primit in lista deja,daca vrei copacel iti arat eu de unde,numa sa ai cu ce sa il transporti,si sa il tai :))trebuie sa te misti repede
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Inceput

Post by Mugurbb » 08 Jan 2009, 22:08

Salut Pisic si multumesc de informatii.
Da parca mi-e cam mila sa tai un copacel. O creanga nu e bine? Serios acum, o sa ma simt vinovat si va trebui sa plantez macar 2 copaci in loc.
Acum ma gindesc ca sunt ipocrit si sunt linistit sa cumpar un copac taiat de altcineva dar eu nu sunt in stare sa-l ucid.
Asa ca daca ma hotarasc ca-mi place cu arcul, si ca vreau sa-mi construiesc unul iti spun.
Partea proasta e ca am masina alba si sunt vizibil de la distanta :d
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Inceput

Post by Mugurbb » 12 Jan 2009, 23:43

Salutari!
Sambata am fost la Andrei (foto 1), caruia ii multumesc pentru ca a fost o gazda primitoare, mi-a dat multe explicatii si mi-a aratat care-i schema, iar duminica am achizitionat un arc de la Cristi (multumiri si lui) si in 2 ore eram la Salicea sa testez arcul impreuna cu el (foto 2 si 3).
Imi place!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Inceput

Post by anasazzy » 13 Jan 2009, 02:01

enjoy :d :d :d :d :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

GIB GABRIEL
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Inceput

Post by GIB GABRIEL » 19 Jan 2009, 22:25

SALUT.SI EU SINT NOU SI MA BUCUR CA NE-AM GASIT UNII PE ALTII.CU TOATE CA TRAG CU ARCUL DE VRE-O 40 DE ANI,NU MA CONSIDER UN FOARTE BUN ARCAS,DAR IMI PLACE LA NEBUNIE.DACA NU AI INCA UN ARC,CUMPARA-TI PENTRU INCEPUT UNUL IEFTIN,SA VEZI DESPRE CE E VORBA,SAU CONSTRUIESTE-TI TU UNULDACA NU STI CUM,SAU NU AI DIN CE,IA LAGATURA CU MINE SI POATE TE AJUT.AM MATERIAL BUN PENTRU CITEVA ARCURI,IL DAU GRATIS,SA VEDEM DOAR CUM POT SA TI-L TRIMIT.EU STAU LA CALCULATOR DOAR NOAPTEA,DAR POTI SA MA SUNI PE 0788/351478-GIB GABRIEL

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Inceput

Post by Mugurbb » 30 Jan 2009, 09:32

Bine ai venit pe forum GIB GABRIEL!!!
Ma bucur ca ne adunam mai multi.
Multumesc pentru intentia ta de a-mi oferi sprijin si material de arc.
Mi-am cumparat un arc facut de "fast_arrow", arc care imi place si ies destul de des cu el pe dealuri sa trag.
O sa incerc ca cioplesc un arc si deja am ochit un palc de salcami mai tineri din care sa aleg unul. Totul cu ajutorul lui "cristiflorin" care mi-e vecin.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

vasiabikeru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Inceput

Post by vasiabikeru » 30 Jan 2009, 10:46

Salutare tuturor. Si eu sunt nou pe-aici, tot stationar in tinutul Napocai, si nerabdator sa cuceresc tot ce-i nou :)) Din cate am inteles eu este in curand intalnirea de la Cluj a forumului, si deja m-am inscris pe lista. Abia astept sa va cunosc pe toti si sa punem de o sagetuta. numai bine


Valentin

Post Reply