lemn de osaga

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
rockerul
Membru al forumului
Membru al forumului
lemn de osaga

Post by rockerul » 18 Jan 2010, 18:33

Va salut, sunt mai nou in bransa, as avea nevoie de o informatie, un sfat, o idee. Am o bucata de lemn de osaga pe care astazi am crapat-o in doua, cele doua bucati rezultate au iesit torsionate. Ce parere aveti: exista posibilitate de indreptare, ma refer la torsiune. Am niste poze cu bucatile rezultate. Multam fain. Mentionez: lemnul e verde.
IMG_0637.jpg
IMG_0638.jpg
IMG_0639.jpg
IMG_0640.jpg
IMG_0641.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de osaga

Post by sk8eradu » 18 Jan 2010, 18:50

Salut

Imi pare rau ca nu te pot ajuta, si eu sunt destul de nou in bransa. Singurul sfat pe care l-as putea da ar fi sa legi fiecare jumatate foarte bine de o scandura, sa se usuce asa. Sper sa poate da altii detalii si mai mult ajutor.
Data viitoare ai putea sa nu il despici doar cand ii uscat. Depinde de tine... daca ai rabdare sa se usuce intreg sau nu.

Sunt foarte curios si nu ma pot abtine sa nu intreb. Daca nu e cu suparare, de unde ai lemnul? :d

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: lemn de osaga

Post by Neacsu Ionut » 18 Jan 2010, 19:26

salut!

wow $-) ...ce noroc pe tine :)

pai ai mai multe variante...

eu as zice sa mai despici cel putin in doua o jumatate din aia...

apoi sa reduci din dimensiuni, fara frica, nu o sa crape, mai degraba crapa daca il lasi asa...gandeste-te ca acum apa se evapora din lemn doar prin despicatura aia....adica pe o singura parte...

daca ii poti da coaja jos, eventual catva inele, ii faci profilul si mai lasi cam 1 cm in plus, in grosime la fel....apa o sa aiba pe unde sa iasa, si nu o sa mai faca ea crapaturi...da, stiu, exprimarea e aiurea, dar cred ca ai prins ideea...

in felul asta masa de lemn e muuult mai mica, si il poti indoi/aburi/lega/indrepta muuult mai usor ca acum...

spor la lucru!

si chiar asa, daca nu-i secret de unde ai osage? @-)

hai ca m-am uitat mai atent, io le-as despica in doua, iar dupaia in patru, adica dintr-o jumatate de aia cum ai tu acuma ai putea face vreo patru arcuri.... ;)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de osaga

Post by sk8eradu » 18 Jan 2010, 19:37

4 e cam prea mult... lacomia strica, mai ales la un incepator ca mine si ca "rockerul"

rockerul
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de osaga

Post by rockerul » 18 Jan 2010, 22:01

Va multumesc pentru sfaturi, idei si incurajari.
M-ati intrebat de unde am lemnul: din curtea unei foste inteprinderi, parasita... nu e nici un secret... oricum, am inteles ca ar creste prin tara si in alte zone decat Timisoara. In Cluj, dar prin parcuri.... insa in unele zone, la sat, oamenii il pun pe foc... :(( ...mare pacat...
Va mai tin la curent cu "evolutia" si voi posta si poze cu alte incercari de arc... dintre care unele s-au rupt.

rockerul
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de osaga

Post by rockerul » 18 Jan 2010, 22:22

poate nu e poza pe masura calitatii lemnului,dar da ,e osage. pot spune ca fructele seamana cu niste mingi de tenis de camp dar de marimea unei portocale.

sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de osaga

Post by sk8eradu » 18 Jan 2010, 22:51

fast_arrow wrote:Osaga inseamna OSAGE sau mie mi se pare ca seamana si cu salcamul dupa coaja si culoare lemn? :-O
Pai nu e departe... sunt rude salcamul cu osage :D

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: lemn de osaga

Post by Pisic » 18 Jan 2010, 23:39

dupa ce il crapi ai grija la "taietura",sa nu fie aschii mari sau crapaturi mici,ca alea se pot transforma in crapaturi mari;faci arcu si numa observi crapatura pe burta arcului....cateodata poti scapa de crapaturi daca is mici,da daca is mari.....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: lemn de osaga

Post by Andrey » 19 Jan 2010, 00:28

Salut rockerul, iti urez mult succes la despicat si construit acest arc. Ai in gand un model anume?
Apropo sa te uiti pe PM.

caras14031992
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn de osaga

Post by caras14031992 » 07 Feb 2010, 19:27

Daca mai e din arborele ala ceva sunt in stare sa platesc p o bucata de lemn...nu te inscrii?;)

Post Reply