Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply

Ce lemn pt arcuri va place/folositi? ( 2 optiuni)

alun
28
12%
artar
3
1%
carpen
8
3%
corn
18
7%
dud
4
2%
fag
3
1%
frasin
34
14%
ienupar
3
1%
jugastru
2
1%
liliac
2
1%
mar
0
No votes
nuc
5
2%
par
1
0%
prun
2
1%
salcam
71
29%
sanger
19
8%
soc
1
0%
stejar
10
4%
tisa
18
7%
ulm
9
4%
 
Total votes: 241

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by florinarnaut » 27 Jan 2013, 14:15

nwForest wrote:Salcamul ales pare numai bun pentru arcuri. Ceva nu era in ordine daca era folosit la furnizarea caldurii...
Posibil ca din toata stiva de lemne, cateva trunchiuri sa prezinte interes legat de constructia de arcuri; Poate ma insel dar din poza pot observa ca lemnul provine ,fie dintr-o portiune a arborelui lipsita de interes sau lemnul a crescut pe un teren extrem de favorabil vegetatiei(fibra e rara si deschisa la culoare).
Salcamul e un lemn pretios in industria mobilei si nu numai :) daca e de calitate, daca nu, una din utilizarile alternative este producerea caldurii prin ardera acestuia.
Sa nu uitam ca , acest arbore, nu este pretentios la sol sau clima, motiv pentru care se fac plantari cu scopul de a fixa solul in zonele supuse la alunecari sau eroziuni, etc. Si aici se fac taieri...acest lemn face parte din categoria lemn de foc.
Un salcam bun pentru arcuri,are inele de crestere foarte dese si inchise la culoare.
Cu alte cuvinte salcamul bun pentru constructia de arcuri(selfbow) ,are un diametru de cca. 10-20 cm si...intre 50-80 de ani :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by Dediu00ro » 27 Jan 2013, 16:24

Salutare discutand mai multe cu mai multi mesteri lemnari, am ajuns la concluzia urmatoare.
Poti sa ai lemn cu mii de inele care sa aiva o densitate mai mica decat un lemn cu putine inele, am mai scris asta mai mult timp in urma cind faceam experimente cu ciocanu prin padure.
Aceste 8 bucati care sunt in poza au peste 250 de kg lemnul a fost ales din primii 2 metri ai trunchiului principal, si va asigur e foarte dens. Lemnu asta l-am ales dupa un test mecanic l-am lovit cu un obiect metalic si ascultat lemnu. Si dupa cat de dreapta era fibra si cat de centrat era miezul, si pot sa spun ca am facut alegerea buna tura asta, lemnu este drept nu are nici un nod, si teoretic ar trebuii sa iasa 24 de arcuri din acest lot dupa ce se usuca.

Si un criteriu demult uitat este varsta copacului, se spune ca cele mai bune arcuri de osage provin din copaci de doar 16 ani, deoarece lemnu are structura mult mai flexibila decat un copac in ultimu stadiu a vietii. Salcamu din ce am citit traieste in jur de 200 de ani maxim, eu personal am vazut un trunchi de salcam la care am numarat 180+ inele. Salcamu asta are cam 45 de ani, deci nici prea batran nici foarte tanar.
Show without showing what u know without knowing

nwForest
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by nwForest » 27 Jan 2013, 22:09

Autorii Bibliei Arcasului Traditional (The Traditional Bowyers Bible) in sectiunea destinata alegerii lemnului, au in vedere si criteriul raportului dintre inelele de crestere. Mai exact, in cazul arborilor de esenta tare cum ar fi maclura, dudul,salcamul...cel mai potrivit ar fi cel care are o proportie cat mai mare de inele cu lemn dens in opozitie cu inelele poroase. Cu mentiunea, ca grosimea/numarul inelelor nu prea are importanta pentru arborii din aceasta grupa.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by ArrowsMaker » 27 Jan 2013, 22:25

nwForest wrote:...cel mai potrivit ar fi cel care are o proportie cat mai mare de inele cu lemn dens in opozitie cu inelele poroase. Cu mentiunea, ca grosimea/numarul inelelor nu prea are importanta pentru arborii din aceasta grupa.
Salutare!
Ma bag si eu in vorba, chiar daca nu ma pricep foarte bine la tipuri de lemn (inca ::) )
Proportie cat mai mare de inele cu lemn dens nu inseamna si numar mai mare de inele?
Sau te referi, pur si simplu, la cantitate?
Dediu00ro wrote: Salcamu asta are cam 45 de ani, deci nici prea batran nici foarte tanar.
Cam cati ani trebuie sa il lasi sa se usuce si in ce conditii? Ca banuiesc ca abia a fost taiat, nu?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by Dediu00ro » 27 Jan 2013, 22:46

Am sa il las 3 luni la uscat la umbra iar pe urma 2-3 luni la soare asta in vara. Dar eu am o metoda mai putin conventionala, cind spanul provenit de la spatele arcului se rupe si pocneste cu o urma de praf atunci e gata pentru arc. Atunci formez un arc fara al tilleri sau indoi, si il mai las 5-7 zile intr-o zona cat mai calda. La soare daca e vara, sau langa calorifer cum este acuma.
Asta bineinteles la un stave......la un trunchi de copac poate ar trebuii ani.
Show without showing what u know without knowing

nwForest
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by nwForest » 28 Jan 2013, 00:36

Salut ArrowsMaker, la aceasta categorie de arbori numarul inelelor nu are relevanta.Ideea ar fi ca inelul poros si cel dens (in TBB sunt denumite earlywood/lemn timpuriu, de primavara si latewood,insa eu am folosit criteriul vizual deoarece o traducere exacta ar suna cam ciudat) reprezinta un intreg, adica cat se dezvolta copacul intr-un an. Astfel ca, primavara creste lemnul poros care transporta seva, ulterior apare celaltalt tip....care e dezirabil in arcasie.
In consecinta, cantitatea e cea care face diferenta. Cu riscul de a ma repeta, e ideal un arbore cu un raport in care domina partea densa/dura iar cea poroasa e cat mai subtire, intr-o cantitate inferioara celei mentionate anterior.

Wonderberry
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by Wonderberry » 05 Sep 2013, 16:03

Salutare,

Am fost indrumat catre acest site de un amic pasionat de arcuri . Vin la voi cu o intrebare si in acelasi timp cu o rugaminte..

Arborele Paulownia este bun ca si materie prima pentru confectionarea unui arc / sageti ?
Si acum rugamintea :) -> Sunt incepator in tehnica tirului cu arcul , asa ca va rog daca nu e prea mare deranjul bineinteles , sa-mi spuneti de unde pot achizitiona coarda pentru arc , un link , o adresa .. :)

Va multumesc anticipat !

Cu stima,

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by domide » 05 Sep 2013, 18:12

Salut, si bine ai venit. Ma bucur sa mai vad un "consatean" pe acest forum :d

Daca ai Paulownia, sunt si eu foarte curios... poate facem un troc (daca iti convine) o coarda pentru o bucata de lemn.

Da-mi nr. de tel. pe PM si te sun, poate ne intalnim.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by sspoll » 11 Nov 2013, 19:18

acum douo minute am cumparat 3 puieti de aici: http://www.ebay.co.uk/itm/Osage-Orange- ... 3cd2e33178

se pot cumpara si seminte si puieti totodata.. numai sa se vrea.
am scris asta gandindu-ma ca poate sunt doritori si posesori a o bucatica de pamant unde sa planteze acest minunat pom.
pe mine m-a costat pana in 5 £ 3 bucati.
:-h

User avatar
popaoandrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:21
Joined:21 Feb 2013, 22:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Cluj
judet:Cluj
Varsta:24
Location:Medias/Cluj-Napoca

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman -partea III

Post by popaoandrei » 12 Nov 2013, 00:26

Am gasit un exemplar destul de maricel de Osage in zona, fructele sunt in proportie de 90% cazute pe pamant.Sunt in proces de documentare asupra metodei corecte de recoltare si pastrare a semintelor.
It's the job that's never started as takes longest to finish.

Post Reply