Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
testokick
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by testokick » 05 Oct 2008, 16:21

Nu am vazut pe acest thread niciunde vorbindu-se despre tei. Stie cineva daca e bun de ceva? Iar acum intrebarea de baraj. De unde Dumnezeu faceti rost de lemn? Magazine de cherestea, padure, copacul vecinului?
In alta ordine de idei, personal nu am facut nici un arc; insa materiale(carti, filme)despre confectionarea arcului traditional sau laminat(asiatic) am destule. Acum caut lemn sa-mi fac primul meu arc adevarat. Specializarea mea este de supravietuire, insa detaliile, la threadul adecvat.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 05 Oct 2008, 19:25

Salut.....icearca sa vorbesti cu padurarii, sau daca ai posibilitatea cu cei care taie lemn pentru foc....si poate iti pot taia tie ceva mai de calitate....eu unu cam asa ma descurc.....intreaba pe la prieteni de padurari, trebuie sa-ti faci o relatie... sau poti sa mergi pe cont propriu si sa tai din padure, lucru pe care eu unu nu il recomand....dosar penal si alte cehstii....zic ca nu merita....

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by testokick » 06 Oct 2008, 01:49

Saru'mana boieri mari. Se pare ca "cere si ti se va da" functioneaza. Multumesc de informatii. >:d<

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Vreascu » 06 Oct 2008, 09:10

Salutare...Apropo de soiuri de lemn pentru arcaşu' român...aşa din experienţa voastră de până acum sau din cele cetite prin diferite părţi...cam ce diferenţe aţi constatat între un lemn mai tânăr şi un lemn mai bătrân? Spre exemplu între o bucată de lemn luată dintr-un salcâm tânăr gros în tulpină la vreo 6-7-8 cm...şi o alta bucată de aceeaşi esenţă dar luată dintr-un trunchi de peste 25cm diametru. Voi cam care credeţi că e mai eficient pentru a face un arc?

Eu unu mi-am pus întrebarea asta încă de la început, de când mă prinse pasiunea asta...dar nu am găsit nişte informaţii clare...Doar aşa că unii recomandă parcă să se taie din buştean de 6-8 inch (15-20) diametru...ca să scoţi măcar 4 arcuri. Cumva mă gândesc că era o recomandare şi cu o nuanţă ecologistă....adicătălea pasiunea-pasiune dar să nu irosim materialu' şi copacii...lucru cu care sunt deacord.

Însă mă găndesc că sunt diferenţe mărişoare între un lemn tânăr şi unu bătrăn...care, logic, ar face să lureze diferit un arc la aceleaşi dimensiuni.

Voi ce ziceţi?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by dady » 06 Oct 2008, 10:33

he he Florine... asta ar fi un fel de laminat de la mama lui... ce poate fi mai bun ca asta? ;)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 06 Oct 2008, 22:42

La treaba asta cu grosimea inelelor parerea e cam impartita......cica nu la toate esentele is bune inelele subtiri...de ex la salcam ar fi de preferat inele mai groase...ca si la osage de altfel.....e bine copacul sa fie mai gros....in felul asta spatele arcului e mai drept.....asta nu inseamna ca nu se poat face arcuri si din copaci mai tineri....numai ca arcul trebuie sa aiba o anumita forma, ca sa se potriveasca cu forma care a avut-o copacul initial....e mai mult de discutat aici....un ex. mic....la un arc cu un spate mai curbat, e bine ca si burta sa fie putin ovala....si mai sunt si altele...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 10 Jan 2009, 13:33

in afara de dizain si sectiune la saplingbow[creanga sau copacel de 8-12 cm] am observat ca ia mult mai usor set [stringfolow] .dar ca eficienta mi se par la fel de puternice.bine inteles ca din bustean fibra este mai matura deci mai tare si daca nu este fortat la tilering ,setul va aparea mai greu.eu am facut mai mult din crengi-copacei pina acum si sint multumit de rezultat .asta si din lipsa de bustean :d o creanga se procura mult mai repede in oras decit un bustean de 2 metri .cel putin in cazul meu .
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

razvy
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by razvy » 10 Jan 2009, 14:03

anasazzy wrote:tot si
    ntem in cautare perpetuă de lemn, stie careva, un arbore rasinos care in mod ciudat îi cad frunzele toamna :? . stiu ca face conuri mici 1 cm ,cu 3-4 seminte are coroana piramidala si crengi subtiri in comparatie cu trunchiul care este drept si conic pîna la 15- 20 m.eu as banuii ca am dat de ceva din genul:: juniperus:: :D pozele sint cam naspa dar este tot ce poate mobilul : :mrgreen:

    Image

    Image

    careva mai bun la botanica sa ma lamureasca si pe mine :lol: ............Marian :mrgreen:
    Hopa si eu dupa spppppeee pagini si dupa zeci de ani de cind am terminat scoala Silvica eu zic ca ar fi CHIPAROS DE BALTA / Taxodium distichum , este rasinos creste si la noi : http://www.eukarya.ro/taxon/737

    User avatar
    florinarnaut
    Constructor de arcuri
    Constructor de arcuri
    Posts:750
    Joined:28 Sep 2008, 17:31
    Am un arc:da
    Construit de mine:da
    locuiesc in::Brasov
    Location:Brasov
    Contact:

    Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

    Post by florinarnaut » 17 Jan 2009, 10:43

    Ce parere aveti de folosirea lemnului de soc la constructia de arcuri? (cel cu diametrul de 6-10 cm)
    Sasi din zona Brasovului al considera un lemn nobil: florile pt.suc, ceai , fructele(niste bobite mov anchis) pt. dulceturi ,cidruri iar din lemn
    faceau cozi la diverse unelte cu pretentia de a fi rezistente in timp dar si in fata unor medii acide(grajduri etc)
    In copilarie ami amintesc cind ancercam sa cioplesc in lemn de soc ca se cam "poticnea" cutitul an el.
    L-a ancercat cineva la constructia dearcuri?
    "Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
    - Dalai Lama -

    User avatar
    soimu`
    Membru al forumului
    Membru al forumului
    Posts:54
    Joined:24 Sep 2007, 10:39
    Am un arc:da
    Construit de mine:nu
    locuiesc in::arad dar e prea scurt
    Location:Arad

    Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

    Post by soimu` » 17 Jan 2009, 10:55

    florinarnaut wrote:Ce parere aveti de folosirea lemnului de soc la constructia de arcuri? (cel cu diametrul de 6-10 cm)
    Sasi din zona Brasovului al considera un lemn nobil: florile pt.suc, ceai , fructele(niste bobite mov anchis) pt. dulceturi ,cidruri iar din lemn
    faceau cozi la diverse unelte cu pretentia de a fi rezistente in timp dar si in fata unor medii acide(grajduri etc)
    In copilarie ami amintesc cind ancercam sa cioplesc in lemn de soc ca se cam "poticnea" cutitul an el.
    L-a ancercat cineva la constructia dearcuri?
    nici nu stiu daca poti vorbi serios ...dar dacca o faci, iata raspunsul
    lemnul de soc este una din cele mai slabe esente care se pot gasi la noi in tara
    de fapt este un lemn atat de slab incat nici nu cred ca se poate numi lemn in adevaratul sens al cuvantului
    de asemenaea, faptul ca el creste in sectiuni (segmente) il face absolut impropriu pentru orice solicitari elastice, intrucat cresterea lemnului se realizeaza nu lent in grosime ci anual in inaltime (in fiecare an o sectiune) si din aceata cauza in lungul arbustului sunt diferente foarte mari de rezistenta si compozitie, ca sa nu mai discutam de zonele de legatura intre segmente...adica de noduri circulare si regulate
    faptul ca se foloseau la cozi de unelte ne spune 1. lipsa oricaror alte materiale
    2. faptul ca persoana nu se preocupa prea mult sa aibe o unealta buna....
    cutitul se poticneste in lemn de soc??? nu prea cred

    Locked