Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 19 Mar 2008, 18:34

salut la toti arcasi
Cornul e sigur bun .E un lemn tare dar si elastic.Daca un bat legat cu siret a tras 105m inseamna ca unul facut ca la carte e tare de tot.Un arc de corn facut de mine a batut si 120m,era totusi mai prelucrat ca ala de 105m.A vrea sa fac unul mai elaborat dar nu pot pentru ca:
1.am scoala (cls8)+meditati la mate si romana si sunt foarte ocupat
2.nu prea am unde decat vara la bunici
3.buget redus

Dar la liceu vin cu forte proaspete!oricum pana la vara ma documentez pe net

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Maryus » 20 Mar 2008, 19:48

Mai..nu situ cyum sa iti spun dar noi doi semanam:P(last raply)

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 01 Apr 2008, 12:12

da semanam ca varsta,preocuparile artistice...........si constructia de arcuri.........in viitorul apropiat :lol:
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by gabriel » 08 Apr 2008, 05:21

razvan wrote:salut baieti, as veni si eu cu o propunere sau cu un soi de lemn,poate e lemn sau mai degraba tufa; eu am acasa o masa veche facuta din lemn de trandafir si picioarele sunt destul de groase,intradevar eu nu am vazut trandafir asa de gros cat sa faci un arc dar cred ca in unele zone se cultiva un soi anume de trandafir cu tulpina groasa pt asa ceva(mobilier),dc gresesc sa ami ziceti dc nu sa fie bine venit, salutare
Ceea ce este numit lemn de trandafir(rosewood) este lemnul unor copaci din specia DALBERIGIA (DALBERGIA NIGRA, DALBERGIA LATIFOLIA),folosit pentru mobila, instrumente muzicale, etc.

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Maryus » 08 Apr 2008, 20:22

paltinul nu este bun nu?

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Maryus » 09 Apr 2008, 20:58

incercati sa faceti si o lista la lemnele "nebune" :lol: pentru arcuri

PS: dintr-un timp vreau sa scriu multe reply-uri dar nu pot nu ma alsa:(( faceti ceva please :cry: :cry:

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 09 Apr 2008, 21:24

pai ar fi in general, asa, esentele moi ca:-brad,molid,pin(rasinoasele inafara de tisa)
-plop,tei,(foioase moi)si mai sunt si altele care nu-mi vin in minte acum...
aceste lemne care nu sunt bune de arc sunt bune pt. sageti fiind usoare si usor de prelucrat...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 09 Apr 2008, 22:15

Uitati aici link-ul asta pentru cine intelege cat de cat engleza....e aici o lista in mare asa....cu 3 feluri de esente...alea care nu is bune deloc...e o categorie care e de mijloc asa...adica se poate face arc din ele dar eventual cu un backing de in, matase, piele uscata, tendon,si ultima grupa care is bune pentru arcuri....vedeti ca la aia de mijloc apare acolo frasin..dar e o specie...frasin negru..si ala nu e bun...si o sa vedeti la utlima grupa Wite Ash...frasin alb...asta cre creste pe la noi si ala e bun....
http://onemississipp.googlepages.com/bowwoods
Sper sa va fie de folos....oricum s-au mai scri odata aici la topicul asta dar ..ma rog...sper ca asta o sa va fie mai de folos....ca is toate la un loc si e mai usor sa le urmaresti.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 09 Apr 2008, 23:02

akila,mersi mult pentru link :P , e o clasificare foarte buna,clara...........
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by gabriel » 12 Apr 2008, 07:14

Eu sunt mai aproape de parerea lui Akila decat de Razvan.
Sa incerc sa spun mai pe scurt.
1.Exista lemn f.bun pt arc (de gasit pe o multime de site -uri.
2.Exista lemn total nerecomandat pt arc (ex brad, plop) , dar bun pt altele(sageti de ex).
3.Si in sfarsit lemn sa le spunem de medie, care sepot utiliza, dar cu imbunatatiri(gen tendon).
La Razvan lista e cam "la gramada" , si sa nu uiitam ca multe lemne de acolo au calitagti indoielnice pt arc, dar totusi pot fi folosite in anumite situatii speciale( ori un incepator care vrea sa-si faca mina, sau daca spre exemplu vrei sa faci un arc pentru o femeie sau copil).
In general, este bine, ca sa ne puetm ajuta eficient, sa spunem ce vrem sa facem, si sa cerem sfaturi - pe lemnul respectiv de care dispunem- de la cei care eventual le-au incercar, si care ne pot spune inclusiv problemele aparute.
Asmai spune ceva : este bine sa se folosesca mai mult denumirea latina a pomuli.Se pare ca chestia asta a aparut ca o necesiate in conclucrarea intre arcasii american isi europeni, deoarece soiurile americane aveau alte proprietati deciat cele europene, iar simpla rtraducere a num elui ducea la confuzii.
As cita aici si cazuil unui lemn romanesc, CORN, la care trebuie sa precizam ca pentru arc se oate utiliza numai planta mascul CORNUS MAS, si nu cea femela, CORNUS SANGUINEA, care e buna doar de sageti.
Sau,cum zicea si Akila, daca spunem generic RASINOASE e prea putin , doarece aici intra si TISa care este altceva dpdv al arcului.

Locked