tehnica arcului romanesc?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30
tehnica arcului romanesc?

Post by Nittaku » 21 Oct 2012, 20:53

Tot citind informatii despre arcul romanesc, am dat peste ceva interesant. Ipoteza este urmatoarea: inima arcului, lemnul( frasin, corn,ulm, zada) este acoperit si pe burta si pe spate de os sau corn, apoi matisat(fara nici un fel de lipici) strans cu tendon, canepa sau in umede, care dupa uscare prind extrem de bine inima de lemn. Arcul rezultat se unge cu ulei vegetal pentru impermeabilitate. Mie unul mi se pare extrem de fezabila procedura, voi ce parere aveti?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by cipm66 » 22 Oct 2012, 10:00

Poti sa ne dai si sursa (un link), in caz ca este publicata undeva pe internet?
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Neacsu Ionut » 22 Oct 2012, 11:35

Salut!
1. nu vad de ce ar fi util sa pui corn/os pe spatele arcului, cornul este bun in compresie...pe spate s-ar pune tendonul, dar pe lungime
2. un matisaj pe toata lungimea bratului ar adauga foarte multa greutate
3. in arcuri in general, iar in cele compozite cu mult reflex in special, apar tensiuni foarte mari...o solutie de durata cred ca este doar lipirea/laminarea
4. metoda cu matisajul umed, care apoi se contracta trebuie sa functioneze, dar nu stiu daca pentru arcuri...in orice caz, cred ca poate fi doar o solutie temporara
5. treaba cu impermeabilizarea este o chestie foarte relativa chiar si cu lacurile/rasinile moderne...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Nittaku » 22 Oct 2012, 11:53

Intrand pe google tastati "Carte pentru arcasi si arcari", este mai mult un articol decat o carte scris de catre Catalin Dan Carnaru. Mi s-a parut foarte interesant articolul, are cam 28 de pagini. Este format pdf, click pe "acceseaza" si se downloadeaza in format pdf. Eu asa am facut. Acolo el explica ca a vazut intr-un muzeu, copil fiind, un arc de acest tip gasit intr-un mormant parca, avea coarda pe el, era al unui capitan al lui Stefan cel Mare. Era foarte greu de intins, se pare ca ar fi fost singurul arc romanesc pastrat, ulterior se pare ca a disparut si acesta! Despre acest arc si tehnica se vorbeste mai spre sfarsitul articolului dar este interesant in intregime.Spor la citit...
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by domide » 22 Oct 2012, 12:23

Neacsu Ionut wrote:Salut!
1. nu vad de ce ar fi util sa pui corn/os pe spatele arcului, cornul este bun in compresie...pe spate s-ar pune tendonul, dar pe lungime
2. un matisaj pe toata lungimea bratului ar adauga foarte multa greutate
3. in arcuri in general, iar in cele compozite cu mult reflex in special, apar tensiuni foarte mari...o solutie de durata cred ca este doar lipirea/laminarea
4. metoda cu matisajul umed, care apoi se contracta trebuie sa functioneze, dar nu stiu daca pentru arcuri...in orice caz, cred ca poate fi doar o solutie temporara
5. treaba cu impermeabilizarea este o chestie foarte relativa chiar si cu lacurile/rasinile moderne...

Cred ca ar trebui sa privim lucrurile - constructia arcurilor - din prisma acelor vremuri. Tehnica si tehnologia nu erau deloc (sau mai putin) dezvoltate in zona noastra, apoi, nimeni nu statea sa se gandeasca la greutate, viteza, spin la sageti.... era o arma si atat... o foloseau cei care puteau...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by AlinAndreica » 22 Oct 2012, 12:40

De multe ori ne gandim ca inaintasii nostri nu stiau ce stim noi si nu aveau tehnologiile noastre.Dar realitatea ne arata ca erau extraordinar de eficienti si ingeniosi in solutiile pe care le foloseau.In toate domeniile...S-a dovedit de multe ori ca am interpretat noi gresit intentiile lor pe baza unor dovezi sarace.Poate e si cazul de fata.Cert e ca Otzi avea sageti cu varfuri interschimbabile acum 5000 ani. :d

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Neacsu Ionut » 22 Oct 2012, 16:54

am citit articolul....ipoteza pare plauzibila....ar merita incercat....

desigur, doar o mica parte dintre soldati aveau arcuri compozite...oastea cea mare, taranii, aveau arcuri din lemn...arcul despre care se vorbeste in articol era al unui capitan....

nu stiu daca se gandeau pe vremea aia la spin (desi sunt sigur ca o faceau instinctiv) dar la greutatea capetelor/performanta se gandeau.....sunt atatea exemple de arcuri vechi performante....sa luam doar mollagabet-ul din neolitic si arcul turcesc de flight din evul mediu....nici unul dintre el nu a fost facut ''la intamplare''...cred ca stiau mesterii aia ce fac pe-acolo...chiar daca lucrau din topor si pe genununchi (dar nu lucrau asa)...

eu nu imi dau seama deocamdata ce avantaj ar fi sa alunece fasiile dintr-un compozit, ca si in cazul metodei cu ''matisaj''
stiu ca celalate arcuri compozite ale epocii erau lipite cu clei de peste/oase....si turcii trageau la 900m si ceva, poate peste 1km...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Shirak » 23 Oct 2012, 09:37

Doar o observatie fac la matisajul umed.
Eu am un arc biocompozit la care matisajul la maner si capete este cu tendon sau fasii de tendon, arc facut de mesterul Grozer.
Functionaza perfect, dupa cine stie cate trageri nu a cedat deloc. Am vazut astfel de matisaj la foarte multe arcuri facute de el.

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 23 Oct 2012, 09:56

Atunci cand sunt imbinate doua tipuri de material care este supus fiecare in parte la forte diferite, in cazul arcului burta la compresie iar spatele la intindere, la contactul dintre cele doua materiale apar tensiuni extrem de mari . tocmai de aceea nu pot fi folosite in constructia arcurilor decat anumite tipuri de adewzivi, care sa preia pe o parte intinderile iar pe cealalta compresiile.
In cazul acestor alunecari de care vorbesc eu nu va ganditi la alunecari de ordinul milimetrilor ci doar de ordinul sutimilor poate zecimilor de milimetri, dar care sunt suficiente pentru a prelua aceste contra forte, care nu fac altceva decat sa scada din randamentul unui arc. Cei care au studiat si au mai si retinut cate ceva din disciplina studiul materialelor care se facea in unele licee industriale inainte de 89 inteleg perfect la ce ma refer. Ceilalti... nu prea stiu cum sa explic mai clar asta.
In ce pirveste acel arc pe care l-am vazut in copilarie, regret cu adevarat ca nu am mai avut ocazia sa-l revad. Chiar in urma cu doua luni am discutat cu unchiul meu, profesorul de istorie cu care am fost atunci in expeditie ( acum e un om in vartsta dar inca in deplinatatea facultatilor mintale) . Isi aminteste nu doar de acel arc, dar mi-a confirmat faptul ca pe atunci se gaseau in muzeele romanesti peste zece arcuri romanesti in diferite stadii de conservare, arcuri care pareau construite dupa acelasi tipic.
In ce priveste greutatea suprimentara introdusa de matisaj aceasta e o problema pentru noi, nu pentru ostenii de atunci care erau in medie toti, un fel de Nicu Vlad, adica erau cu mult mai puternici decat suntem noi azi.
Va amintiti secventa din filmul '"Sabia de foc" a lui Sergiu Nicolaescu in care batranul ostean il incvvata pe tinarul sau discipol sa taie un brad dintr-o lovitura de sabie ? Filmul e o poveste, dar povestile tiotdeauna au la origine un adevar...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Neacsu Ionut » 23 Oct 2012, 17:56

ma referam la faptul ca matisajul este o greutate in plus pentru arc, nu pentru arcas :)
dar sa zicem ca nu este asta o mare problema, oricum arcurile erau foarte puternice...

ramane de vazut daca sistemul asta de arc compozit fara clei chiar functioneaza....la nivel teoretic pare ok, inclusiv treaba cu preluarea tensiunilor interne...apropo de hystresis (sau cum ii zice pe englezeste)...se pare ca datorita acestui fenomen performanta arcului la un selfbow scade cu 10-20%....nu stiu la compozit daca e la fel...

la arcurile compozite clasice in zona unde ar apare acest fenomen sunt acele santuri in zig-zag...poate inafara de marirea suprafetei de lipire si alinierea corecta a componentelor respectivul zig-zag ajuta ca materialele sa se ''amestece'' mai bine...

totusi, dovezile pe care le avem ne zic ca arcul turcesc(lipit) tragea mai mult decat dublu decat Stefan cel Mare la Putna (care cred ca avea un arc bun, indiferent daca era lipit/nelipit)....se nu ma intelegeti gresit, tin cu romanii :) ...dar deocamdata astea sunt cifrele....

chiar m-as bucura daca s-ar gasi si la noi pietre ca la turci, pe care sa scrie ca s-a tras de acolo pana aici si tot asa....intr-adevar legende exista...poate romanii nu au avut timp de pus pietre....

legat de arcurile romanesti din muzee...chiar daca nu mai sunt pe la noi trebuie sa existe pe undeva...nu cred ca le-a pus nimeni pe foc...incet-incet o sa apara la lumina si daca sunt in colectii private/strainatate...

revenind la matisare, scitii, care erau vecini cu noi in antichitate foloseau si ei aceasta tehnica...si forma arcului seamana destul de mult...
http://www.atarn.org/chinese/scythian_bows.htm
http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... Iamc2cpCBo
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply