unde gasim scandura de foioase?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30
unde gasim scandura de foioase?

Post by Nittaku » 23 Jun 2013, 21:15

Pentru ca vreau sa incerc sa fac un board-bow(un arc dintr-o scandura)am tot cautat pe net scandura din foioase dar unde am gasit nu vindeau 2-3 scanduri ci doar la metru cub. As putea gasi undeva in Bucuresti, poate la magazine gen DIY?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: unde gasim scandura de foioase?

Post by florinarnaut » 24 Jun 2013, 09:37

Salut,
cei de la Holver comercializeaza si la bucata("dulapi" cca. 50x200x3000),iti spun pretul/mc, ti-o incubeaza platesti si gata.Daca nu ma insel vand doar "pe firma".
Problema este alta, scandurile nu au fibra continua pe toata lungimea.Din aceasta cauza e de preferat busteanul, il despici sau sectionezi pe lungime cu o drujba, il lasi la uscat etc.
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: unde gasim scandura de foioase?

Post by ArrowsMaker » 26 Jun 2013, 23:03

Nittaku wrote:Pentru ca vreau sa incerc sa fac un board-bow(un arc dintr-o scandura)am tot cautat pe net scandura din foioase dar unde am gasit nu vindeau 2-3 scanduri ci doar la metru cub.
Cred ca ai mai multe sanse daca specifici esenta pe care o doresti. De exemplu, eu am cautat mult timp frasin si am gasit frasin. Acum caut artar... :)

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: unde gasim scandura de foioase?

Post by Nittaku » 27 Jun 2013, 15:40

Nu am mentionat esenta pentru ca as fi fost multumit cu orice lemn tare, intre timp am gasit stejar la rigla, la oborul local. Nu aveau pe stoc decat rasinoase dar am comandat 4 rigle de 2 m taiate la dimensiunile cerute de mine si pe lungimea fibrei. Toata distractia 30 de lei. Unde ati gasit frasin?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

Post Reply