Taiere corn de bivol

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Taiere corn de bivol

Post by domide » 11 Mar 2014, 22:02

Salutare!

Azi am taiat la mini banzic doua coarne de bivol. Nu stiu daca le-am taiat corect. Care ar fi pasii urmatori? Nu stiu ce sa le mai fac, deoarece sunt curbate, si nu stiu daca se vor indrepta - chiar si la abur.....

Vreau sa spun, ca am folosit o panza noua, (6mm/0,65mm/6TPI) si dupa ce am taiat coarnele, nu am mai putut taia in lemn gros de 50mm. Dar la corn a mers super frumos.

Image

Image

Cine ma poate ajuta?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Taiere corn de bivol

Post by Dediu00ro » 11 Mar 2014, 22:23

Sry Domide dar nu ai cum sa le indrepti, ele find strambe din lateral nu ai ce sa faci eu am incercat cu abur si cu fierbere, sa rupt.
Image
Daca erau asa puteai sa le indrepti la drept ca sa lucrezi mai lejer cu ele, dar daca sunt strambe sunt bune doar ca material brut, capete la maner etc.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Taiere corn de bivol

Post by domide » 11 Mar 2014, 22:55

Asa le-am taiat si eu. Am o piesa buna (ca in poza ta) dar nu mai pot sa o tai in doua fasii, si cate doua din lateral. Cu acelea nu stiu ce sa fac.... Sunt linistit, am crezut ca era alta varianta la taiere...

Urmatoarea etapa este la polizor, nu?

Ma mai gandesc la o varianta. Tu Sorine, spui ca nu ai reusit. Ai incercat sa le indrepti asa late? Daca le tai, sa fie mai inguste, nu se vor indrepta m-au usor? Am sa incerc sa subtiez o bucata, sa fie cu o grosime constanta, apoi o mai tai in jumatate, date la abur, si apoi incerc sa le indrept.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Taiere corn de bivol

Post by Dediu00ro » 11 Mar 2014, 23:14

Deci aia prima din a doua poza, pare dreapta aia da poti sa o indrepti chiar si acuma groasa. Eu am indreptat si de 3 cm grosime, dar mai bine le slefuiesti si dupa aia le indrepti. Dar restu din poza nu ai cum sa le indrepti.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Taiere corn de bivol

Post by Traianj » 12 Mar 2014, 07:34

Fasiile de corn, cele mai bune , se obtin din exteriorul cornului. Mai intai cureti denivelarile , il trasezi la cota minima de 7 mm si apoi il tai. ( astfel poti sa gresesti cu 2 -3 mm.) Daca ai cornul gros in continut , atunci poti sa scoti doua taieri din acelasi plan. Fasia din prima taiere este mai lunga iar a doua, obtinuta dinspre varf , mai scurta.
Abia dupa ce ai taiat fasiile de pe exterior, valorifici lateralul cornului ; de acolo se obtin coarne fara reflex natural , inferioare calitativ. Ele nu se mai pot indreapta stanga sau dreapta , ci numai in reflex. Deci, pui un sablon si tai in lungimea maxima care ti o dicteaza curba cornului. La unele coarne, ( bivolita) lateralele sunt mai lungi decat cee din exterior , insa coarnele de bivolita au dezavantajul fata de primele , ca nu au reflex natural si sunt mai moi.
O sa incerc sa i gasesc o percehe fasiei din poza a doua ; Imi pare ca ai taiat o corect. deocamdata nu am.
Din cauza ca n am curatat corect valurile pe un corn , incercand sa obtin doua taieri de pe lateral ,recent am stricat un arc. Nu s a rupt si nici nu s a delaminat, dar mi se indoaie sub un unghi ascutit de la o denivelare... Voi incerca sa reuc din tiler puterea arcului , pana cand o sa se indoaie egal.

Alexandru Burca
Vizitator
Vizitator
Posts:3
Joined:20 Apr 2015, 10:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Roman
judet:Neamt
Varsta:24

Re: Taiere corn de bivol

Post by Alexandru Burca » 20 Apr 2015, 11:45

Buna ziua, stimai colegi!
De unde pot procura cornele de bivol si bambusul necesar? Sunt incepator in acest domeniu.
Va rog frumos sa ma ajutati cu orice sugestie :)
Multumesc frumos!

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Taiere corn de bivol

Post by florinarnaut » 19 May 2015, 22:15

Traianj wrote:Fasiile de corn, cele mai bune , se obtin din exteriorul cornului. Mai intai cureti denivelarile , il trasezi la cota minima de 7 mm
Poate ai si ce va poze insotite de explicatii...cred experienta ta, ar fi valorificata mai mult!
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Taiere corn de bivol

Post by domide » 06 Mar 2016, 19:25

Dupa incercarea nereusita cu coarnele de vita [e care, din pacate, le-am stricat, vreau sa mai incerc si cu coarne de berbec. Dar acestea imi par si mai greu de taiat, fiind sa de curbate... Habar nu am cu ce sa le tai, in afara de rabdare... in banzic nu indraznesc, asa ca imi ramane varianta cu o panza ingusta de fierastrau.

Astept indicatii sau exemple din incercari asemanatoare.

Dupa taiere urmeaza indreptatul, dar asta va fi alta mare incrcare.

http://s882.photobucket.com/user/domide ... rbec/story
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Taiere corn de bivol

Post by domide » 06 Mar 2016, 19:26

Dupa incercarea nereusita cu coarnele de vita [e care, din pacate, le-am stricat, vreau sa mai incerc si cu coarne de berbec. Dar acestea imi par si mai greu de taiat, fiind sa de curbate... Habar nu am cu ce sa le tai, in afara de rabdare... in banzic nu indraznesc, asa ca imi ramane varianta cu o panza ingusta de fierastrau.

Astept indicatii sau exemple din incercari asemanatoare.

Dupa taiere urmeaza indreptatul, dar asta va fi alta mare incercare.

<iframe width="480" height="360" src="http://s882.photobucket.com/user/domide ... "></iframe>
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Taiere corn de bivol

Post by domide » 06 Mar 2016, 19:27

Dupa incercarea nereusita cu coarnele de vita [e care, din pacate, le-am stricat, vreau sa mai incerc si cu coarne de berbec. Dar acestea imi par si mai greu de taiat, fiind sa de curbate... Habar nu am cu ce sa le tai, in afara de rabdare... in banzic nu indraznesc, asa ca imi ramane varianta cu o panza ingusta de fierastrau.

Astept indicatii sau exemple din incercari asemanatoare.

Dupa taiere urmeaza indreptatul, dar asta va fi alta mare incercare.

Image

Image

Image
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply