Soiuri de lemn pt arcasul roman-partea II

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by sk8eradu » 03 Feb 2010, 22:09

Salcamul poate avea spini? Sau exista pe la noi o specie asemanatoare cu salcamul, dar are spini? (poate e osage?)

Am mai vazut undeva discutata treaba asta pe forum, dar nu erau detalii. :d

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by andreih » 04 Feb 2010, 10:15

exista o ruda a salcamului "gladita" pe romaneste sau "honey locust" in engleza.. la o cautare pe google cu "honey locust" poti sa vezi exact daca e cel pe care l-ai vazut tu.. are tepi, pastai mai late si mai lungi decat salcamul obisnuit... si pe paleoplanet zic ca e bun de arc, desi parca un pic ar fi mai bun salcamul obisnuit.

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by WhyNot » 09 Feb 2010, 23:25

Honei Locust - e posibil sa te referi la Roscov ? Specia aia de salcam cu tepi mari si care face pastai ? Cand se usuca, pastaile devin de culoare purpuriu spre negru...

mishu_canishu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by mishu_canishu » 10 Feb 2010, 20:45

As avea si eu o nedumerire, ce o sa vedeti in link-ul de o sa-l pun e sau nu vre-un soi de salcam?
http://s856.photobucket.com/albums/ab12 ... %20salcam/

Image[/img]

Image

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Greenarrow » 11 Feb 2010, 00:56

Daca nu ma inseala privirea e chiar salcam ;) ....apropo de gladita/roscov,eu am facut un arc din esenta asta de lemn si pot spune ca specia asta nu are inima accea neagra ca la salcam,e un lemn alb cu un parfum ce duce spre dulce si se lucreaza destul de usor si personal mi se pare ca lemnul este aproape la fel de moale ca si artarul.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 11 Feb 2010, 01:43

Salut

dupa scoarta si aspectul general si eu zic ca e salcam....acum 2 chestii mi se par un pic ciudate...

in primul rand culoarea, care ar fi fost mai normal sa fie spre orange-maroniu, sau in orice caz ceva mai calda la un lemn uscat...acum poate nici in poze nu se vede asa bine....de cat timp ai lemnul? e uscat?

iar al doilea lucru e raportul dintre sapwood si hardwood....din cate am mai observat la salcam ar trebui sa fie cam 1 maxim 2 cm de lemn alb, si restul galben-orange-maro(cu cat e mai uscat culoarea se inchide si se face din ce in ce mai calda)....iar la tine raportul e cam de jumate jumate...cam aiurea pt ca lemnul alb trebuie dat jos...oricum, e posibil sa fi fost un salcam foarte tanar, si atunci s-ar justifica si atata lemn alb si culoarea....

pe viitor incearca sa gaseti busteni cu diametru mai mare...ca sa iti ramana mai mult material dupa ce dai jos lemnul alb.....il despici in 4-8 sau chiar 16 bucati......asa o sa ai si mai multe bucati din care sa alegi, si inele mai bune, si densitate mai mare a lemnului... ;)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by andreih » 11 Feb 2010, 09:34

servus

pai dupa cum spunea si ionut ceva nu e in regula cu culoarea acea, prea maronie pentru salcam... si nici coaja nu-mi arat chiar 100% salcam... ar putea fi ULM ?!? si coaja seamana a ulm si maroniul ;)

cat despre
roscov : Ceratonia siliqua
"honey locust" - gladita : Gleditsia triacanthos

sunt 2 specii diferite, despre roscov nu stiu nimic, nu am auzit pana acum de el, gladita e ok pentru arcuri, se zice ca e un pic sub salcam...

andrei

mishu_canishu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by mishu_canishu » 11 Feb 2010, 20:41

fast_arrow wrote:Salut!

In proportie de 99% e ULM! Exclus salcam. Lemnul e maro coaja seamana ca si cea de ulm cu striatii specifice si ce am mai observat eu intr-o poza e o mica crenguta crescuta direct din trunchi, ceea ce nu vezi la salcam. Si dupa cum luceste lemnul alb zic ca e tot ulm!

PS. Pt MishuCanisu - te rog citeste la ajutor tehnic cum se pun pozele pe forum corect si nu doar linkul unde sunt pozele!
Da am reusit sa pun pozele: http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.ph ... 282#p14282

blackares
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by blackares » 18 Feb 2010, 10:11

Dar despre lemnul de prun sau mar ce parere aveti?

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by liviu » 19 Feb 2010, 02:02

Salut, despre lemnul din poza eu as zice ca-i roscov.

Honeylocust nu este roscov.

Locked