Soiuri de lemn pt arcasul roman-partea II

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by anasazzy » 21 Feb 2010, 18:09

marul si prunul sint bune de arc .dar fiind mai slabe in elongatie trebuie baking sa fie sigur in utilizare
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

asklepios
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by asklepios » 22 Feb 2010, 00:45

roscovul este acatzul sau acacia.nu cred ca e irudit cu salcamul are acelasi tip de frunze dar mai mici si spini mult mai mari si ramificati.nu stiu daca e bun de arc dar lemnul e printre cele mai rezistente din lume daca nu cel mai rezistent.
Din dorintza de a-mi face si eu un arc am citit tot ce s-a scris aici cu sperantza ca aflu care e cel mai potrivit lemn.se pare ca nimeni nu a respectat ce scrie in primul post si nu-mi ramane decat sa ma duc sa tai urmatoarele: corn,alun,prun,carpen,frasin ,salcam,dud ,ulm ,ca asa ceva am la-ndemana le pun la uscat si poate aflu pana la vara de care sa ma apuc.

asklepios
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by asklepios » 22 Feb 2010, 09:43

honey locust este salcamul (Robinia pseudoacacia)iar roscovul este acatzul (acacia care are vreo 450 de specii ) si care se mai numeste si roscov deorece face pastaile alea mari si rosietece.

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by WhyNot » 24 Feb 2010, 10:20

Nu vreau sa contrazic pe nimeni, ca nu asta e ideea in sine, ci a incerca sa stabilim care, ce, cum si unde. Uitati ce am gasit pe net. Nu stiu cat se pricep oamenii care au postat asta, dar merita verificat, ca sa nu iasa confuzii mai ales din partea celor ca mine care sunt cam poeti la articolul lemn si prelucrare a lemnului.

Gleditsia triacanthos (gladita, roscov)
Imagine articol Gleditsia triacanthos (gladita, roscov)

* arbore de pana la 45m inaltime
* coroana rara
* ramurile prezinta spini lungi de pana la 15cm simpli sau trifurcati
* frunze alterne
* fructul este o pastaie foarte mare (roscova)

Am luat asta de aici http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... s%3Disch:1
Imi cer scuze daca dau batai de cap... nu asta mi-am propus.
Cat despre acest fruct (l=am gasit la o cautare petru Osage), sunt absolut convins(in proportie de 100 %) ca l-am vazut intr-un loc in Mangalia jud Constanta, acum cativa ani, in curtea Casei Armatei. http://www.osagedogs.com/files/QuickSit ... ange-2.jpg

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by WhyNot » 09 Mar 2010, 16:15

Ca tot veni vorba de lemn de arc, are cineva disponibil, si totodata poate sa ma improprietareasca si pe mine cu una bucata lemn, sa incerc sa ma apuc si eu de un arc ? Va rog frumos !
Promit sa incerc sa fac un arc, nu lemn de gratar.

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by WhyNot » 10 Mar 2010, 10:44

Ti-am dat PM :)
Pana ajung in Tg. Mures o satai o creanga mai groasa dintr-un copac si o sa fac un flat sau un longbow, sa-mi fac putin mana, ca nu vreau sa stric ce-mi dai tu :). Nu am doua maini stangi, dar nici meserias nu sunt, asa ca imi trebuie putin exercitiu.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

eu vreau o bucata de lemn

Post by sspoll » 14 Mar 2010, 02:25

salut si eu sunt in cautare de lemn..am ceva fag dar nu este foatre lung ..si as vrea sa stiu daca merge laminat.
fast_arrow . daca tot ai lemn de dat..poate-ti faci un amar de bine si dai unui actual orasan plcat dela tara unde aveam la tatal meu acasa atelier de tamplarie si lemne berechet..acum nu mai am spatiu nici lemn si nu credeam ca o sa fie atat de greu la oras de procurat...daca crezi ca ma poti servii eu iti multumesc..

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

o sa incerc.. dar in caz ca nu gasesc

Post by sspoll » 14 Mar 2010, 23:52

daca nu gasesc frasin sau altceva.. poate ma ajuti.
am o intrebare.: fagul este bun petru un laminat recuve?
din asta am.

sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by sk8eradu » 18 Mar 2010, 20:42

As dori sa stiu cateva specii de copaci din Transilvania care au lemnul mai bun in compresie. Eventual si cu denumiri populare. Ma puteti ajuta?

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pt arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 19 Mar 2010, 00:59

Salut

in primul rand cornul....cornus mas si cornus sanguinea(sanger)....lemn foarte dens si rezistent, cornul cred ca e printre cele mai rezistente lemne in compresie de pe la noi....sangerul se gaseste mai drept dar nu creste gros....cornul parca e un pic mai tare...numai ca e relativ greu de gasit....cel mai simplu iei doua bucati mai scurte si le imbini....eu am fcaut si din 4 bucati....asa ca se poate.... :)

cred ca ar mai fi carpenul, dar nu stiu sigur....oricum si asta creste rasucit...
mai buni ar fi pomii fructiferi...prunul cred ca e cel mai potrivit exemplu...s-au facut arcuri foarte puternice din prun, si chiar cu sectiune D...asa ca.....

astea imi vin acum in minte, or mai fi si altele....
pentru ce iti trebuie, ce arc vrei sa faci?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Locked