Arcuri laminate

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Arcuri laminate

Post by florinarnaut » 14 Aug 2011, 10:26

Salut,
observ ca se construiesc tot mai multe arcuri laminate folosind rasina eopoxi (A+B) de diverse tipuri...
Intr-un post anterior spuneam ca timpul de coacere de 2 h la 70 -80 C ar fi suficient, nu e ogreseala dar...nu e maximul!
Am mai cautat, am mai citit, si am aflat ca:
- in cazul lipirii la temperatura camerei 25 C , timpul de uscare este 24h. Perioada dupa care lipirea poate "raspunde" la o solicitare maxima este 30 de zile! Pe de alta parte expunerea ulterioara a laminatului (in timpul unei solicitari) la temperaturi mai ridicate de cat cea de uscare sau coacere (in acest caz 25C)duce mai curand sau mai tarziu la delaminare.
- in cazul lipirii la temperatura de 65 -70C timpul de uscare este de 6h.Perioada de stabilizare este de 7 zile.In acest caz laminatul se comporta net superior,iar temperatura critica delaminarii e mai greu de atins sau mai usor de evitat.

Daca se doreste o laminare in etape succesive(Domide era interesat ..), atunci trebuie respectat timpul de uscare complet,si atentie , temperatura de coacere sa fie considerabil mai mica decit cea anterioara. E clar ca e de evitat, dar sint situatii cind nu ai alta solutie: manerul se lamineaza separat si atunci e bine de stiut ca la maner sa folosesti o temperatura mai mare, sa zicem 80C la 4h, si la ansablu complet maner + brate 65 C la 6h.

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Arcuri laminate

Post by baloghbela00_HD » 14 Aug 2011, 19:50

S-a luat la cunostinta .Mersi de info .o sa imi fac o cutie de coacere .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arcuri laminate

Post by domide » 21 Nov 2011, 23:07

florinarnaut wrote:Salut!

Un alt lucru interesant zic eu a-r fi desenul urmator :

Image

Ce parere aveti?

Am reluat topicurile leagate de laminate si despre recomandarea din imagine cred ca are legatura cu distanta de la coarda la punctul de sprijin, poate chiar cu braceheight....
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by florinarnaut » 30 Sep 2012, 11:22

salut
Am mutat discutia aici pt ca nu avea legatura cu subiectul.
[quote

Problema mea, insa, e cu latimea, nu cu grosimea [/quote]

Din cate stiu,cei mai multi constructorii de arcuri laminate lemn -fibra, folosesc fibra cu latimea de 40mm si 45mm/1,2mm(valoari aprox.pt ca cei care o fabrica lucreaza in inch).
Pentru arcuri de tipul recurve sau asiatic se foloseste cea de 45mm, motivul : controlezi mult mai usor efectul de torsiune la capete, preia mai usor solicitarile concentrate pe portiuni scurte ale bratelor.
Pentru arcuri de tip longbow R/D sau Hill, se foloseste fibra de 40mm, altfel ai avea surplus de material inutil.Un astfel de arc,la final are o latime a bratelor linga maner de 32mm -38mm.
Legat de grosime, cea mai utilizata este de 1,2mm dar, folosesti de care ai. Poti sa faci un arc reusit si cu fibra de 0,8mm.
Asa cum ai spus, se poate face arc puternic cu fibra de 1mm grosime, cat rezista depinde de model,intindere etc.
Daca iti propui sa faci un arc laminat pt un copil, fibra de 0,8 e mai mult de cat ok, ...
Culoarea fibrei nu afecteaza performantele unui arc, daca vrei sa arati fibra lemnului folosesti transparenta daca nu...negra,rosie,verde,alba....

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

radutkd
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:7
Joined:06 May 2013, 20:27
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:44

Re: Arcuri laminate

Post by radutkd » 07 May 2013, 16:35

Buna ziua,am gasit la un depozit de mobila second hand fasii laminate elastice care se folosesc la paturi .Sunt cam vechi, dar am dat 2 ron/bucata.Se poate construi un arc takedown din ele? Atasez poze. Multumesc anticipat!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arcuri laminate

Post by crirus » 09 May 2013, 08:29

radutkd wrote:Buna ziua,am gasit la un depozit de mobila second hand fasii laminate elastice care se folosesc la paturi .Sunt cam vechi, dar am dat 2 ron/bucata.Se poate construi un arc takedown din ele? Atasez poze. Multumesc anticipat!
nu

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by florinarnaut » 21 Jul 2013, 19:06

Salut!
FIBRA DE STICLA COMPRIMATA
Motivul pentru care exista mai multe dimensiuni - atat legat de latime cat si de grosime(lungimea este in general aceias) - este pentru a creea o flexibilitate in alegerea celor doua dimensiuni - latime, grosime - cat mai optime in functie de ... caracteristicile arcul dorit; mai slab sau mai tare, pentru copii sau adulti etc .
......
Fibra de sticla comprimata este mult mai densa decat alte materiale folosite pe spatele arcului sau pe burta acestuia.
In cazul unui arc de 15 lbs, fibra cu grosime de 0,8mm este ok. Folosirea unei fibre de 1,2mm ingreuneaza arcul inutil(ceva de tip rusesc).
......
Se pot face arcuri laminate de 70 - 80 lbs cu fibra de 0,8...insa depinde cat rezista .
Procentual vorbind daca unul din 10 se deterioreaza rapid(dupa 100 -200 de sageti)...nu merita!

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by florinarnaut » 18 Oct 2013, 20:24

salut,
prin vara lu 2009 am postat o poza pe forum, la care aveam nedumeriri,au fost ceva discutii,si au mai urmat, dar neconcludente :)
e vorba de urmatoarea poza:
Image
Acolo unde exista sprijin de sageata ...cu fereastra... "verticala" din foto trebuie(minimal) sa uneasca punctul de contact al sagetii cu manerul si in acelasi timp cu "ygrecul" mainii aflata pe maner.(relativ vb.)
Acest lucru este F.util,cand ajustati locul optim de ancorare al sagetii pe coarda, si in functie de... cu ce trageti.. :)

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by Sharpshooter » 18 Oct 2013, 21:51

Eu nu inteleg ce vrei sa zici , toate arcurile de fabrica pe care le-am vazut, au fereastra , ma refer la contactul cu sageata , usor bombata astfel incat contactul cu sageata e minim . nu pricep ce vrei sa zici cu y-grec-ul si nu inateleg desenul ala cu bucatica unghiulara pe care ar trebui sa stea sageata . Din ce imi dau eu seama , daca vrei sa tragi direct de pe ferastra alegi un arc cu fereastra usor bombata daca nu iti lipesti un arrowrest de plastic ieftin care iti ofera un contact minim cu sageata , si ai rezolvat poblema .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arcuri laminate

Post by Mugurbb » 21 Oct 2013, 08:38

Ideea e (cred) ca daca vrei sa tragi barebow (si fara suport de sageata)cu un recurve cu fereastra, va trebui sa micsorezi suprafata de contact a sagetii pe maner pentru a reduce frecarea si a evita devierea sagetii.
Cu cat distanta intre punctul de contact al mainii si punctul de contact al sagetii este mai mare cu atat se amplifica miscarile incontrolabile ale mainii care se transmit sagetii. De asemenea punctul de contact al sagetii trebuie pozitionat exact deasupra punctului de contact al mainii, din acelasi motiv.

Sper ca m-am facut inteles.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply