Cum creati un cresting?

Constructia unei sageti....
User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39
Re: Cum creati un cresting?

Post by AlinAndreica » 21 Sep 2013, 13:05

obe22 wrote:Excelent, multumesc mult. Pentru mine alegerea modelului de cresting era cea mai complicata etapa
La fel si la mine.Dureaza ore si multe probe pe shaft-uri rebut pana sa gasesc solutia buna la culori. Multumim !!!

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 21 Sep 2013, 16:29

Lui Alin sa-i multumiti :) de la el a plecat idea, eu doar cu "sapa". Bucuria mea cea mai mare este ca va este folositor

Sa o luam pe rand:

0. programul fiind destinat folosirii in browser pune de la inceput probleme deosebite de compatibilitate cu diversele versiuni/tipuri de browser; aceasta este problema mai delicata, compatibilitatea.

1. Este doar o solutie "beta" mai vine si alpha si finala.... pana la Craciun Deci este loc de imbunatatiri. Nockul l-am adaugat.

2. Legat de culori:
a. ce apare pe ecran nu va apare si pe un print (doar daca ecranul este calibrat cromatic) si poate mai greu pe shaft. dar de acord.... este fain sa te joci cu color pickerul si mie imi place
b. la obiectele regulate este usor de folosit pickerul. La cele neregulate pene nock varfuri cam greu. nockul este o poza pe care am modificat-o in idea de a avea mai multe culori. Penele sunt imagini crate una cate una de "manuta" http://www.cmuntean.ro/div/archery/imag ... 0000FF.png dupa coduri de culoare cat mai de baza. Stiti bine ca eu nu am lucrat asa ceva si m-am gandit ca exista pene doar cu culorile de baza. Este o chestie foarte tricky sa le colorez dinamic. Dar pot crea imagini si a le adauga in paleta. Imi trebuie doar codul de culoare in hexa (cel care apare cand alegeti culoarea pentru inele.

3. Legat de pene:
a. da, in viitor va fi posibil si alegerea dimensiunii si a pozitiei pe shaft
b. folosirea unei texturi care sa dea aspect de pana adevarata este faina dar greut de implementat. Imaginile trebuiesc create una cate una si am nevoie de imagini cu pene de culoarea respectiva la rezolutie mare pentru a crea un model. Cam greut de implementat si nu este strict necesar(parerea mea). cand nu mai este nimica de facut... ma gandesc si la asta.
c. "barred feathers" este iarasi putin tricky fiindca este greu de realizat imaginile care sa fie cat de cat realiste. In schimb se poate incerca crearea unei colectii pe baza unor imagini mari de calitate a penelor montate(pentru a fi drepte)
d. nu i-au in calcul decat shield si parabolic poate si alt contur plan nu FLU-FLU :))

4. Desenle sunt proportionale insa cu scara este mai greu. Trebuie sa incercati. IN principiu un ecran are intre 72 94 digit per inch. Eu folosesc o proportie de 3.8346 pixeli per mm. Si normal se rotunkeste ca nu am cum sa colorez 0.6 pixeli... as sparge ecranul
@Domide se poate face un screenshot si tipari dintr-un program de editare imagini in care sa-i specifici dpi 72 sau mai mult pan gasesti o regula.
intr-o versiune viitoare o sa fac un menu de calibrare: desenez un parata de un inch/inch pe ecran si va ofer posibilitatea sa-l mariti/micsorati pana masurati pe ecran 25.4 mm :P.
Valoarea rezultata o sa o folosesc in calcularea dimensiunilor inelelor shaftului penelor.
Asta cu scara doar prin teste.

5. Export exista acuma. Va puteti salva local munca si importa din nou pentru continuare sau modificare.
Si eu am vrut un save as ca jpeg dar applicatia fiind in browser sunt limitari de securitate prinvind "joaca" pe calculatorul vizitatorului. Virusii se pricep mai bine la asta. Nu renunt dar o las mai la urma.


Concluzie:
mai este de munca, dar impreuna putem sa-l imbunatatim.
Daca vreti pene de forma actuala insa de alte culori trimteti pe privat codul de culoare si eu le adaug in colectie.

O sa anut pe topicul acesta cand mai adaug ceva. Si.... mai vedem
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum creati un cresting?

Post by domide » 21 Sep 2013, 20:17

Cipri, nu cred ca este musai sa te chinui pentru pene realiste, doar dimensiunea este importanta. Tu acum la "preview" cu siguranta ai o dimensiune. Acesta dimensiune se poate imparti, in asa fel incat zona din spate a sagetii -cea care ne intereseaza, sa se incadreze in limitele A4 - lanscape. Apoi un "save as" sau export .pdf cred ca ar rezolva problema scalarii.

Dar oricum, cand introduci dimensiunile "inelelor" colorate, poti sa le scrii pe hartie, apoi iti faci tiparul cu o rigla (eu asa am facut la inceput, cand eram plin de vopsele pana in cap, si nu vroiam sa manjesc si calculatorul :d )

Succes si spor mai departe =D>
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: Cum creati un cresting?

Post by horica » 22 Sep 2013, 10:59

Felicitari pt programel Cipri e fff tare!

Si o sa incerc sa iti dau idei/ pun intrebari viabile:
- nu se poate imparti pana in 3 segmente care sa poata fi colorate independent? pt cei carora nu le plac penele intr-o culoare sau cele tigrate.
- e foarte complicat ca sageata sa se poata roti? pt a se vedea offset-ul (e legat de intrebarea anterioare )

Bravo pt programel si spor in continuare :)
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum creati un cresting?

Post by domide » 22 Sep 2013, 11:35

@Horica, acest programel este pentru cresting, si culoarea penelor este importanta, dar legat de offset.... nu stiu ce sa zic...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 22 Sep 2013, 13:48

@Horica
Mircea are dreptate: programul a fost conceput in principal pentru cresting si a usura alegerea culorilor si dimensiunilor inelelor.

legat de rotire... este greu pct 0 explica de ce? Rotire introduce o gramada de variabile care sunt greu de controlat intr-o pagina web, cel putin eu nu ma pot inhama la asa ceva. Implica 3d cerite speciale pentru browser sau calculator... sorry :(
Nu stiu daca exista pe net, sau nu am cautat eu suficient (daca este te rog da-mi linkul poate ma ajuta sa imbunatatesc ce fac eu), un program asemanator cu ce am inceput eu.

legat de culoarea penelor toata lumea poate contribui: cum am spsu intr-un post anterior trimitand coduri de culoare sau in cazul tau un sample de pana construita pe structura uneia existente http://www.cmuntean.ro/div/archery/imag ... 0000FF.png . Aveste propuneri de la voi se pot baga in "colectia de pene" si uite asa se imbogateste programul.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Cum creati un cresting?

Post by obe22 » 22 Sep 2013, 19:39

Idei de imbunatatire ai vrut, asta ai primit. Fara de numar. Ca oricine caruia i se ofera niste extraoptiuni gratuite, poate ne-am lasat umpic dusi de val si ne-am apucat sa-ti cautam programu’ la dinti. Gandindu-ma mai bine, imbunatatirile vor fii exact niste extraoptiuni (si daca-s moka, nu ma doare mana sa le sugerez), necesitatatea e foarte acoperita de varianta asta beta, in ceea ce ma priveste. Imaginea scoasa de tine poate fi usor editata in alte programe (chiar paint ar fi suficient), unde imi aleg si culoarea penelor si mai fac si alte schimbari. Io imi mazgalesc singur penele cum ma taie capu’, dar asta pot s-o simulez in paint (colorare partiala, dungare, etc). Si de fapt nu ma intereseaza neaparat o imagine exacta, reala si tridimensionala a viitoarei sageti, eu vreau doar sa-mi fac o idee cum va arata crestingul pe sageata, ca treceau saptamani inainte sa ma hotarasc la un model. Daca printul variaza cativa mm fata de imagine nu ma deranjeaza, oricum imi aliniez sablonul cu pana pe shaft. Daca nuanta din imagine nu iasa identica pe sablon, iar ma deranjeaza deloc pentru ca sunt limitat de culoarea acrilicelor mele, si nu ma apuc sa le amestec sa respect 100% cromatica imaginii sau invers.
Maxima recunostinta pentru executie si pentru idee, varianta actuala e tot de ce am eu nevoie. Imbunatatiri mi-ar place, dar nevoie de ele mi-am dat seama ca n-am.
Apropos de o aplicatie de vizualizare mai " exacta, reala si tridimensionala", mi-am adus aminte ca vazusem undeva asta :> : http://www.arrowrap.com/traditional-4.html. Si sigur pe ceva site de fletchareli am vazut o aplicatie aseamanatoare unde iti configurai componentele sagetii (parca fara crest) si iti oferea o previzualizare, dar ala nu-l mai gasesc.
Inca o data multumesc si apreciez, eu voi folosi acesta aplicatie pentru ca ma ajuta nefiind un artist, insa la final raman la ideea ca crestingul manual e un soi de arta, iar digitalizarea si sablonizarea nu-i cresc valoarea.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 22 Sep 2013, 20:15

Numa' baiul asta sa fie. Din ce idei sa perzinta, se aleg cele care se incadreaza in posibilitati.

@Obe multumesc pentru apecieri si link.
Dupa cum banuiam aplicatia este in Flash si complexa. Nu am cunostiinte de flash. Ori o aplicatie de asta este scumpa si si-o permit cei care scot bani pe urma ei. "Scumpa" = complexa si time consuming. Daca as gasi ajutoare programatori dornici de voluntariat, mai ca as incerca. Insa cum ai spus si tu Crersting Creator isi atinge scopul pentru care a fost realizat: ajutor in desing.

Mai este una la Falco http://www.falco.ee/arrow/ dar nu asa "disctractiva" ca a noastra.

O sa mai adaug dimensionarea penelor si pozitia fata de nock. Iar apoi posibilitatea de afisare dimensiunea nemicsorata a sagetii finale.
Asta impreuna cu un plugin pentru chrom https://chrome.google.com/webstore/deta ... mhdncknpmg va permite salvarea in format png a ecranului. O sa fac in final si un filmulet pentru a fi mai usor de explicat.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum creati un cresting?

Post by domide » 24 Sep 2013, 01:01

O mica idee, daca se poate afisa o rigla (in inch sau cm) in dreptul crestingului ar fi usor de scalat desenul. Pentru voluntariat, ai PM
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Cum creati un cresting?

Post by cipm66 » 29 Sep 2013, 14:24

Update:
1. se poate modifica dimensiunea penei
2. ful-preview, daca se foloseste pluginul recomandat in mesajul anterior se poate salva ecranul in format png
3. calibrarea dimensiunii functie de ecran (in cazul in care imaginea nu este la scara 1:1)
versiunea alpha
http://www.cmuntean.ro/div/archery/alph ... alpha.html
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply