Ghid de constructie

Constructia unei sageti....
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: sageti

Post by akila » 16 Feb 2008, 00:56

osmiu wrote:azi mi-am avariat o "indestructibila" ... era infipta in tzinta si am lovit-o in self-nock cu o alta sageata ... dezavantajele preciziei ... mde ...
Ce aiurea cand se intampla chestia asta...mai ales la o sageata care e facuta in intregime de tine(varf, nok,pene,bat) :lol: ..am patit-o si eu....muream de ciuda...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Ghid de constructie

Post by Neacsu Ionut » 19 Mar 2008, 18:01

eu imi fac sagetile din lemn de alun."Recolta" de sageti o fac vara cam prin august.Iata cum:
1.ma duc in padure si caut tufele de alun(de obicei alunul traieste in locuri umede, vai,lunca raurilor)
2.tai lastari crescuti in primavara de diametru cam de 10-12mm(acestia au grosime relativ egala si o culoare spre alb-verzui)
3.ii las la uscat o iarna legati in jurul unei tevi drepte(ca sa nu se strambe)
4.primavara le corectez eventualele strambaturi la aragaz si le dau grosime-8-10mm,lungime-80cm si greutate(incerc!)identice
5.bunicul imi livreaza varfurile facute la strung si le montez pe sageata
6.pregatesc penele(de la porumbei,ciori,gaste si curcan)si le lipesc cu prenandez la 120 de grade,apoi le matisez capetele
7.nu prea imi iese partea din spate a sageti,cea care se pune pe coarda.Din lemn nu iese prea rezistenta(alunul nu e foarte tare,dar e f.usor si flexibil)de unde gasiti voi piesa aceea din plastic ? (self-nock cred ca ii zice)
Nu va suparati pe mine ,sunt incepator!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ghid de constructie

Post by akila » 19 Mar 2008, 20:02

Self-nok e cel care se face in lemn....se poate pune la sagetile de alun o bucatica de lemn de esenta acolo in coada si se poate face nok-ul in lemnul acela mai tare...oricum self-nok-ul se matiseaza cu tendon, sau cu ata tare..matase, ceva tare oricum....ar fi bune si niste poze cu sagetile tale...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Ghid de constructie

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 14:25

si cu ce lipesc esenta mai tare(stejar) de alun?
ar merge cu aracet?sau trebuie ceva special?
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Ghid de constructie

Post by Pisic » 23 Mar 2008, 14:50

In legatura cu nockurile,poti sa faci selfnock (o taietura mai lunga,in care se lipeste o fasie,bucata de lemn tare,iar dupa lipirea bucatii taietura sa mai aiba cam 8 mm,deci la inceput trebuie sa aiba cam 2 cm),aiaci trebuie sa fii atent la lipirea bucaticii aleia pt ca daca nu o lipesti bine,coarda poate sa forteze lipitura si sa intre coarda intre bucatica si lemnul sagetii si poate sa rupa o ureche dinaia.Poti sa mai faci un fel de nock ,in fundul sagetii favi o taietura in V in care lipesti un nock din lemn tare (nockul are si el la unul din capete o taietura in V,iar la lipire sa intre asa >> unul in altul).La asta nu exista riscul sa intre coarda intre lemn si ureche,pt ca nu are bucatica aceea de lemn.
Poti sa le lipesti cu aracet,clei de oase,numai sa fie o lipitura rezistenta.
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Ghid de constructie

Post by Neacsu Ionut » 23 Mar 2008, 15:41

am inteles treaba cu nok-ul,multumesc pentru explicatii...........

pacat ca nu pot pune poze,n-am aparat, da strang bani sa-mi iau...........
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ghid de constructie

Post by akila » 23 Mar 2008, 23:35

Poti si cu aracet cred....sau rasina epoxidica, sau daca vrei sa fii traditionalist...clei de oase...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ghid de constructie

Post by Greenarrow » 02 Apr 2008, 15:16

Salut arcasilor....sa va dau si yo un sfat poate o sa va fie de ajutor....parerea mea e ca in loc sa mesteriti la tot felu de dispozitive de ascutit varfurile sagetilor pentru nokuri si varfuri,mai bine va duceti la librarie si va cumparati nishte ascutitori de craioane...dintr-acelea de metal care au mai multe marimi...poate e mai usor asa. Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ghid de constructie

Post by akila » 02 Apr 2008, 20:10

Stai linistit ca ne-am si gandit de mult la chestia asta...numai ca o ascutitoare de asta de creion nu prea vad cum ar rezista la mai multe sageti...sunt niste ascutitori speciale pentru sageti, cu care poti sa-ti faci bete, dar e cam 30 de dolari o scula de aia :lol: ..asa ca...bine-inteles un mester bun ar putea foarte usor sa faca o scula de aia , dar depinde si cat ar vrea pe una, si mai trebuie sa-l si gasesti, si sa iasa si ca lumea

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ghid de constructie

Post by Greenarrow » 02 Apr 2008, 23:32

OK acum am inteles la ce v-ati referit prima data...greseala mea...oricum eu unul nu ma chinui cu bete patrate si apoi facute rotund...m-am chinuit mai demult cand nu gaseam bete de brad si de fag.Bafta in continuare la inventat.

Post Reply