cusatura pentru tolba

Tolbe, tinte, protectii...
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: cusatura pentru tolba

Post by domide » 09 May 2011, 14:10

Multumesc Cipm, dar tolba e gata. (vezi tolba cu fereastra)
Oricum "misto" dispozitivul, e trecul la rubrica "ce sa mai mesteresc" :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: cusatura pentru tolba

Post by obe22 » 01 Mar 2013, 15:51

Revazand acest topic ma gandeam sa pun si io un model umpic mai complicat. E vorba de asta http://www.kingsmerecrafts.com/page100.html si nu ma mai apuc sa-l explic mai bine decat o fac pozele de acolo. Executat cu un snur mai gros si cu o distantare a gaurilor egala cu latimea snurului ofera si o margine dolofana si consistenta, cum mi-a iesit aici, desi nu e vorba de o tolba inca.
teaca.JPG
Pentru o tolba am inceput acest model cu un snur mai subtire(la fel de lat), din piele intoarsa. Nu mi-a placut cum a iesit, si m-am gandit sa-l complic sa-l fac mai lat asa ca i-am mai adaugat o trecere (ca sa iasa mai lat am mai dat alt set de gauri mai jos decat gaurile initiale, poate se vede in poze). A iesit asa:
fata.JPG
Si o vedere mai de detaliu fata-verso :
detaliu.jpg
Ca sa explic putin ce inseamna ca am adaugat o trecere, in loc de inceperea cu gaurile 1-4 ca in modelul initial, eu am inceput cu gaurile 1-6. asta mi-a dat cate 2 fire in plus pe fiecare fata prin care sa impletesc, astfel ca modelul pe fata in loc de "peste, sub" devine " peste, sub, peste, sub" , la fel si pe spate. Poate ca o poza cu capatul in lucru lamureste mai bine.
end .jpg
Pasii care par cel mai complicat cu "inchiderea" cercului inca nu i-am facut pentru ca trebuie inainte decorez tolba dupa care s-o inchid pe lateral. Cum inca nu stiu exact cum o s-o decorez, mai dureaza. Oricum, inchiderea se face foarte simplu daca se urmareste logica " peste, sub, peste, sub" .
Acum a venit vremea buna, dar pentru serile iernii viitoare, pe situ' respectiv sunt o sumedenie de alte modele la diferite pagini. Chiar daca e in engleza, imaginile sunt cat se poate de clare. Spor!.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: cusatura pentru tolba

Post by NIMROD » 01 Mar 2013, 17:00

supertare radu !nu stiam ce tovaras indemanatic am linga mine --inca o data suuuuuper =D> =D> =D>

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: cusatura pentru tolba

Post by cipm66 » 01 Mar 2013, 19:51

Foarte faina impletitura! Esti mester, nu gluma. =D> =D> =D>
Si multumim frumos si pentru link. Este bun de pus in bookmarks si de studiat.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply