ciucuri din coada de vulpe

Tolbe, tinte, protectii...
Post Reply
obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara
ciucuri din coada de vulpe

Post by obe22 » 10 May 2013, 01:21

N-am gasit niciunde o metoda de a monta amortizoarele din coada de vulpe, asa ca am tot incercat si dupa ce am ajuns la un rezultat satisfacator m-am gandit sa impartasesc. Acum pun o pereche si am ocazia sa fac si ceva poze. Ca performante de amortizare sunt la fel ca lana sau alte blanuri puse spiral, dar mie imi plac cel mai mult cum arata si comparativ sunt destul de usoare (o pereche are 4 grame)
Varfurile care le am eu is ceva resturi si probabil nimeni nu-si bate capu’ sa tabaceasca bine si pielea din coada. Astfel ca pielea e uscata, rigida si casanta. Un pas foarte important e hidratarea pe care eu o fac ungand interiorul cu orice creme si pantene am la indemana. Si dupa o saptamana de tratament zilnic pielea tot nu e foarte moale dar oricum trebuie hidratata la inceput ca sa nu crape. Altfel am patit ca la trageri mai sare cate un mic smoc.Nu cred ca e necesar daca pielea e bine tabacita initial.
Bucata folosita aici are vreo 5 cm piele, din care tai varful si folosesc 4 cm pentru o pereche de amortizoare.
108_1022.JPG
Prima data o tai in doua dar nu le montez asa pentru ca directia de crestere a parului o sa-i dea o forma de ciuperca.
108_1028.JPG
Fiecare bucata o tai in alte doua care le pun spate-n spate pentru ca forma finala sa fie mai sferica. Taierea o fac foarte fin doar pe partea cu pielea ca sa nu tai si firele de par.
108_1031.JPG
Dupa care despart la fiecare blana in doua ca o mustata
108_1034.JPG
si mijocul il bag in coada cu cele 2 fete orientate opus (n-are importanta, dar asa le pun eu).
108_1035.JPG
Pielea revine usor la forma ei cilindrica si inconjoara corda. Recomand legarea sub si peste dupa pozitionarea finala, dar am o pereche nelegate pe un arc cu care am tras ceva si rasucirea corzii le tine in loc fara probleme chiar cu arcul nestrunit.
Le mai tund umpic si trag cateva sageti sa se stufo….seze, stufo….seasca ( verbul de la stufos :-?? ) si sa cada firele libere si in final arata asa.
108_1041.JPG
Sper ca beneficiarul sa fie multumit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: ciucuri din coada de vulpe

Post by Dediu00ro » 10 May 2013, 03:16

Cei frumos e si pufos!! Fainnnn taree :d .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: ciucuri din coada de vulpe

Post by domide » 11 May 2013, 23:48

la cata blana tabacita ai in "presul" de sub arc, iti faci mustati din codite???


Multumim de idee!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: ciucuri din coada de vulpe

Post by Mugurbb » 12 May 2013, 10:05

Esti foarte tare Sorin. Cata pasiune si munca poti pune in tot ceea ce faci. Chiar si in lucrurile aparent marunte si nu foarte importante. Mai stiu cativa ca tine :d

Mi-am amintit de o replica draguta despre ceva pufos: http://www.youtube.com/watch?v=5Y7W6BaNs_I
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply