Muzeul Armatei din Paris

Arcuri si sageti de prin muzeele din Romania si din lume
Post Reply
metzger
Membru al forumului
Membru al forumului
Muzeul Armatei din Paris

Post by metzger » 25 Mar 2009, 14:02

printre multe poze care le-am facut acolo am gasit si 2 care pot fi puse aici pe site (mai sunt si altele dar mai mult cu arme de foc si armuri medievale, daca e cineva interesat o sa mai atasez). Arbaletele si arcurile sunt datate in jurul anilor 1600. Image

Image

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Muzeul Armatei din Paris

Post by cristian_iepure » 25 Mar 2009, 18:09

placuta aceea gri din poza de jos este certificatul de detinator emis in secolul xVII pentru portul arbaletelor expuse mai sus, banuiesc :), glumeam, colectia e superba, cred ca as sta ore in sir sa ma uit si sa fac schite :)

In dreapta imaginii e un arc, mai tii minte din ce e facut? pare prea subtire pentru a fi doar lemn

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Muzeul Armatei din Paris

Post by kboom » 25 Mar 2009, 21:51

Daca deschizi imaginea separat o sa vezi mai bine acel arc si o sa vezi ca sunt defapt 3 :) ! Cat despre material el pare facut din metal ! Oricum il asteptam pe metzger sa ne spuna el exact din ce era facut si poate sa mai posteze si alte poze !

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Muzeul Armatei din Paris

Post by cristian_iepure » 26 Mar 2009, 04:31

corect, sunt din metal si cred ca se folosesc orizontal, minerele alea nu-s facute sa fie tinute in mina, eventual sa arunce ceva harpoane sau ceva sageti foarte mari

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Muzeul Armatei din Paris

Post by metzger » 26 Mar 2009, 12:41

Da asa e toate sunt facute din metal numai patul de la arbalete din lemn impodobit cu sidef coarda am impresia ca e facuta din cinepa dar nu sunt sigur am vazut si la alte muzee tot la fel si oricum era grosolana nu era matisata de loc imi aduc aminte de una ca era tare uzata si ciufulita , arbaletele cred ca sunt foarte puternice au niste sisteme de armare cu manivela si pinioane(se vede in partea de jos a vitrinei) imi pare rau ca nu am facut mai multe poze la arbalete(in momentul ala armele de foc si armurile m-au impresionat mai tare)

Tzuica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Muzeul Armatei din Paris

Post by Tzuica » 23 Apr 2009, 07:20

am fost si eu acolo in 2008 dar din pacate fara aparat de fotografiat ...
am fost foarte impesionat de cate arme am vazut acolo.
din punctul meu de vedere muzeul armatei este locul 1 ca si obiectiv turistic in Paris si pe locul 2 vine la distanta Luvrul, turnul si toate celelalte.
sa nu cumva sa ajungeti in paris si sa nu mergeti la acest muzeu !

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Muzeul Armatei din Paris

Post by metzger » 03 May 2009, 23:55

Inca citeva poze din acelasi muzeu, nu prea au legatura cu arcurile dar sper sa va placa.
Citeva armuri si evolutia lor din evul mediu pina acum


Image
3 armuri aurite
Image
Coif pentru cal (pentru parada)
Image
Armura pentru parada face parte dintr-un set (nu da abilitati speciale ca in Diablo)
Image
Coif de parada impodobit cu aur
Image
Armura de ienicer
Image
Armura japoneza facuta din peile hirtie si pai de orez
Image
Cal si calaret in armura
Image
Casti si costum blindat din primul razboi mondial
Image
King Tiger tanc german al2lea razboi mondial(Muzeul Blindatelor din Saumur Franta)
Image
Leclerc tanc modern francez(Muzeul Blindatelor din Saumur Franta)

Post Reply