sanie pentru caini..

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
sanie pentru caini..

Post by akila » 07 Jan 2009, 01:43

Salut....pentru ca tot e sezonul de iarna, m-am gandit sa postez aici ultima mea realizare....o sanie pentru caini....in afara de pasiunea pentur arcuri , mai am o alta pasiune care e mai veche...si anume cainii....pentru cei care nu stiu sunt fericitul "posesor " a 4 caini HUsky siberieni... :d ....pe care de altfel ii iubesc ca si cum ar fii copii mei.....si cum ma batea gandul de mult sa fac o sanie speciala pentru a-i pune putin la lucru pe catei....m-am uitat putin pe net, m-am documentat, am gasit ceva schite si poze si m-am apucat de lucru...a fost ceva de lucru la aceasta sanie....a trebuit sa si laminez 4 piese....arcul din fata saniei sau cum i se mai spune"brush bow"....acela este bara de protectie a saniei, pe urma manerul la fel l-am laminat, si schiurile saniei...doar la capete....i-am facut niste taieturi la circularsi in taieturi am bagat fasii subtiri si am indoit totul pe o forma...de asemeni am avut nevoie de 3 forme diferite....pentru arcul din fata, pentru maner si pentru schiuri....destul de mult mi-a luat pana mi-am pregatit toate piesele ...stalpii, schiurile, fasiile pentru maqner si arc, a trebuit sa fac cam 10 fasii de lemn, groase de 3mm. ...sania asa cum o sa o vedeti in poze, e terminata in proportie de 90%...mai am de facut sistemul de franare, talpicii pe care o sa stau eu cu picioarele....pentru ca aceasta sanie trebuie condusa de cineva....acea persoana sta in picioare pe talpicii care ies in spate, in prelungirea saniei...acolo trebuie montat si sistemul de franare, si pe talpici mai trebuie prins ceva antiderapant... si o sa mai trebuiasca sforile de care vor fi prinsi cainii...ahhh si mai am de legat cu sfoara sau cu piele uscata, in cateva locuri la imbinari...trebuie sa dau cateva gauri cu diametru de 18mm, si sa leg acele imbinari...in special in partea de sus a stalpilor, si la maner....o sa mai trebuiasca sa dau cu lac sania si cam atat...ahhh era sa uit...si sa pun ceva metalic pe talpicii schiurilor....fain ar fi fost ceva plstic din ala gros...intr-un timp sa gasea pe la mase plastice...da acuma vad ca nu se mai fabrica...asa ca o sa merg pe ceva banda metalica....destul cu povestile....pun poze...
Image
Image
Image
Image
Image
Cam atat deocamdata...cand o sa fie gata, o sa revin cu poze...cel mai greu a fost sa montez stalpii, si piesele care vin intre stalpi si pe care este batuta podeaua saniei...am facut totul manual...am dat gauri intai de 18mm, si pe urma a trebuit sa rotunjesc capetele stalpilor ca sa intre cat mai fix in schiuri....si pe urma pentru ridigiza totul am folosit cepuri din lemn facute si alea tot de mine....la stalpi si la traversele dintre stalpi nu am folosit nici un surub...am incercat ca piesele sa intre cat mai fix, si am folosit cepuri..atat...sper sa va placa...am postat sania aici...sper ca nu am gresit...nu stiam in alta parte unde sa o postez...numai bine la toti...si sa aveti un an super..

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: sanie pentru caini..

Post by dady » 07 Jan 2009, 09:27

faina saniuta, se vede ca s-a lucrat cateva zile bune la ea, dar fa si tu o poza cu un catel langa sau cu tine langa sa avem un reper pt dimensiuni ca desi se vad unele chestii prin spate pare o saniuta pt copil desi cred ca latimea permite 2 caini la tras. Hamurile tot tu le faci sau le iei din comert? si acuma intreb si io sa ma aflu in treaba, nu ti-ar trebui schiurile mai late sa nu se afunde in zapada usor?

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: sanie pentru caini..

Post by edwaits » 07 Jan 2009, 11:19

faina de tot
sa ai parte de zapada!
kazuki tomokawa

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sanie pentru caini..

Post by akila » 07 Jan 2009, 11:43

salut....am sa mai fac poze cand e gata....schiurile saniei au lungimea de 2 metri....sania in intregime cu tot cu arcul ala din fata are vreo 2,5m. e destul de mare.....distanta de la sol pana la maner e de 1m.... latimea saniei e de 55cm...referitor la faptul ca incap vreo 2 caini sa traga la ea...sincer nu am inteles....la sania asta poti sa pui si 10 caini daca ai.....cainii vin asezati cam la vreo 70-80cm in fata saniei.....dupa cum am zis...arcul ala din fata saniei are rol de protectie...in caz ca te indrepti spre ceva...un copac, etc....acel arc va amortiza socul....eventual se va rupe....e mai usor sa faci un arc de ala nou decat sa repari toata sania.....oricum voi mai pune poze...asta e o sanie de marime medie....am cantarit-o aseara...are 14kg...greseala mea a fost ca in momentul in care am facut piesele saniei, nu am facut si scandurelele care ar fi trebuit sa alcatuiasca podeaua saniei....m-am gandit ca o sa am timp sa le fac, sau ga o sa gasesc ceva in comert....asa ca acuma am folosit scandura asta mai grosuta un pic, care cantareste 3,5kg.....in mod normal podeaua trebuia facuta tot din lemn de esenta....si ar fi iesit mult mai usoara.....imi trebuiau niste sipci late de 5 cm si groase de 6mm....as mai fi castigat vreo 2 kg in minus....cat depsre latimea schiurilor.....cu cat is mai late cu atat frecarea e mai mare si nu prea e ok....toate modelele de sanie care le-am gasit pe net aveau schiurile la dimensiunile astea...ale mele au aproape 4 cm latime...si oricum cu sania nu te bagi chiar unde e zapada de juma de metru...Florin merci inca odata pentru oferta.....la urmatoarea sanie o sa apelez la tine... :d ....oricum a fost o fericire sa laminez manerul si arcul ala...din fata saniei....nu va povestesc cam cum m-am chinuit....ca nu am avut suficiente cleme....si am legat cu sfoara...sotia tinea de forma, eu legam...eiiii..belea mare...ahhh sa nu uit...Dady...am folosit adeziv de ala de la Bison parca....e foarte misto..lipeste super, si cand se usuca se face transparent....era iar sa uit...hamuri am facut eu la un moment dat....tre sa vad pe unde le am...dar cred ca pana la urma o sa cumpar din comert....numai ca nu de la pet-shop-uri...ca nu se gasesc....trebuie hamuri speciale pentru tras la sanie....si aici o sa ma ajute cineva din Harghita....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sanie pentru caini..

Post by akila » 07 Jan 2009, 17:20

Florin...nu am incerct sa reprosez nimanui nimic...doamne fereste....departe de mine gandul asta.....nu intelesesem ce a vrut sa zica Dady cu chestia aia cum ca incap 2 caini sa traga la sanie...oricum am vorbit cu el si m-am lamurit...pai in harghita este asociatia asta care se chiama ceva de genu "sania albastra"...ei organizeaza si competitii cu sanii la noi in tara.....si tot la ei stiu ca pot gasi hamuri speciale pentru tractiune...am si vorbit de altfel acolo....trebuie doar sa trimit niste dimensiuni....si imi trimit ei ce-mi trebuie...sania o sa o dau cu ceva...inca nu m-am hotarat....sa vad....oricum lac ceva..in mod sigur....si am gasit si o solutie pentru frana...mai am un pic de lucru si o sa fie gata... :d ...mai ramane sa-mi cumpar bare de alea sa le montez pe masina...ca sa pot transporta sania asta cumva...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: sanie pentru caini..

Post by anasazzy » 07 Jan 2009, 17:41

sanie super ai , acum sa vad cum te intelegi cu " originalul akila " :d din ce miai spus de 1 mai este cam capos , sper sa te asculte cu stinga dreapta :d .si cind incepi antrenamentul sa ne fericesti cu poze cit mai multe poze . in rest ^:)^ ^:)^ ^:)^...........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Kraizyejou
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:04 Nov 2014, 01:02
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Ilfov
Varsta:29

Re: sanie pentru caini..

Post by Kraizyejou » 05 Nov 2014, 00:08

Salut, imi place sania dumneavoastra, mai fabricati? Un mail sau un nr de telefon pentru a va contacta, imi puteti da? Multumesc

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: sanie pentru caini..

Post by calientesistems » 06 Nov 2014, 21:35

Asa ca de la un posesor de Husky la altul :

M-ai virusat instant !

Imi statea de ceva timp in cap sa-mi pun Husky-ul la treaba

Cum ai mai multi poti sa ii pui la o sanie , Felicitari de sanie ! e super faina !

Eu o sa merg pe practico-rapid , daca am timp o sa imi pun Catelusa la un snow board sa traga .

Hamul il fac eu ca pielaresc oleaca , eventual astept poze cu hamul tau sa vad cum arata .

Numai bine !

Ya ! Ya! YA !!!!!
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: sanie pentru caini..

Post by Sharpshooter » 07 Nov 2014, 06:08

Fratilor ... nu va suparati pe mine ... voi ati vazut ca e un post din 2009? adica de acu 5 ani ? Toata stima pentru munca lui sania e superba dar cu siguranta nu va raspunde nimanui , nici nu cred ca mai viziteaza forumul...cred ca omul si-a vazut de treaba si de drum ..pacat .. incet incet forumul asta devine ca un fel de muzeu ... lumea vine vede si pleaca .... nu scrie nimic .... nu intreaba .. doar absoarbe bruma de informatie ... asta e acu e era facebook-ului daca aduni posturile arcasilor de pe facebook aduni informatie cat pentru un nou forum... In fine nu ma luati in seama .... ceea ce vreau sa zic este ca probabil acest artizan a divortat de forumul asta de multa vreme ...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Kraizyejou
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:04 Nov 2014, 01:02
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Ilfov
Varsta:29

Re: sanie pentru caini..

Post by Kraizyejou » 07 Nov 2014, 10:25

Da, am vazut, care e problema? Omu nu a mai trait 5 ani? Poate raspunde.

Post Reply