metaloplastie

Marochinarie, sculptura, turnatorie, calarie, x-ie
Post Reply
impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului
metaloplastie

Post by impaiatu » 13 Apr 2009, 19:55

salutare tuturor!
asta cred ca e primul sau cel mult al doilea meu post aici !nu "m-am bagat prea mult in seama pana nu mi-am luat arc!ceea ce s-a intamplat azi, dar asta e alt subiect :d
postez aici cate ceva din ceea ce fac eu ,sunt chestii din cupru , modelate cu diverse scule ,procedeul intrand in categoria metaloplastie!
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
sper sa va placa , iar daca va inspira cu ceva si aveti intrebari ....just shoot!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: metaloplastie

Post by Pisic » 13 Apr 2009, 21:31

ha,misho,vad ca ti-a placut multe aliens vs predator :)) ,is faine,poti explica cum se fac?:D
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by impaiatu » 13 Apr 2009, 21:41

:)) ,da ,mi-a placut predator , toate filmele , si inca i-mi mai plac, de fapt sunt fan predator daca pot spune asa!activez pe un forum dedicat ,unde si vand produsele mele!
treaba e destul de simpla dar necesita diverse unelte din metal sau lemn ,dupa executarea desenului dorit se lucreaza si pe fata si pe spate pt obtinerea basoreliefului!din cand in cand cuprul se mai arde pt a se decali! sculele mi le fac in functie de ce vreau sa obtin ,in principiu trbe sa fie foarte netede pt a nu zgaria foaia de cupru, care se poate chiar si gauri!
si daca tot ai observat tema predatoriceasca ;
Image
Image
Image
bio-helmeturile sunt facute din fibra de sticla ,au lasere(target device) iar unele sunt masti de sudura functionale ,cu dispozitiv de coborare-ridicare a lentilelor!:Dadica .....e nebunie curata! =:)

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by andreih » 13 Apr 2009, 22:06

salut!!

curat nebunie!!!!!

razboiul stelelor nu ti-a placut?
un darth vader acolo... :D

bine ca nu a vazut nasturii aia fiica mea ca m-ar fi innebunit deja :)
cilindrii aia ce sunt? inele?

altceva nu pot sa zic... m-ai lasat fara glas....

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by Greenarrow » 14 Apr 2009, 00:24

Frate esti tare....esti primul pe care l-am vazut facand asa ceva...foarte fain!!!

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by cristian_iepure » 14 Apr 2009, 03:39

extraordinar de frumos! descrii si tu mai pe larg procesele?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: metaloplastie

Post by dady » 14 Apr 2009, 09:27

foarte frumos! pe mine m-ar interesa cu ce innegresti cupru, presupun ca partea ce ramane de culoarea cuprului se sterge. si apropo, pe cand un costum intreg? ;)

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by impaiatu » 14 Apr 2009, 09:56

:D vad ca va plac tare !cristian, am sa postez un tutorial aici intr-o zi sau doua ,cu cateva imagini si niste unelte folosite!
andreih , da ,alea sunt niste inele pe care "predator " le purta pe ceea ce se vrea par pe capu lui ,dreads !cele mai mari sunt cat o baterie r20 iar cele mai mici intra pe o baterie AAA!
ceilalti sunt niste nasturi care urmeaza a fi pusi pe o banduliera, reprezinta trofee!toate alea sunt in california, au ajuns chiar azi!:D
a, daddy, e un procedeu simplu; afum bine de tot cu o lumanare toata suprafata , picur ceara pe ea ,o las sa se usuce si apoi frec de nebun pana obtin patina dorita!procedeul poate fi repetat daca nu esti multumit de rezultat!
a, costumul! da, ma chinui sa-mi fac si eu propriul meu costum de "predator" dar ....lipsa de timp si ...bani!costa foarte mult materialele!cred ca am sa ajung la un conpromis si am sa fac decat armurile ,atasate pe o plasa!

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by impaiatu » 14 Apr 2009, 11:47

merci fast arrow!:D
hai sa postez niste poze cu etapele creerii unui inel!procedeul e acelasi pt orice produs!
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
si cate ceva din ceea ce am mai facut;
Image
Image
Image
ce vedeti pe ursulet sunt de fapt degetele unei manusi in lucru!
cam asta e ,tabla e de 0.2 mm ,cupru binenteles!in rest ....puneti mana si incercati ,la inceput cu modele mi-a simple pt a va da seama ce si cum merge treaba!
sculele v-am zis ; lucrez cu orice i-mi vine la indemana sau le fac yo dupa necesitati!

impaiatu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: metaloplastie

Post by impaiatu » 15 Apr 2009, 08:17

razvan wrote:Imi place ce am vazut bv, vad ca se gasesc persoane cu aptitudini noi, ma bucur, cred ca dc ne-am asocia si am face o firma fiecare cu talentul lui am fi NR 1 in materie de cadouri personalizate :) ,frumos n-am cuvinte ,spor la lucru mai departe si poti posta char dc nu ai arc. salutare
hei!!!:) am arc!!!am un recurve de 18 kg fortza! o frumusete de crosa de lemn si brate negre!e belgian ,mi l-am luat acum o saptamana! :d
si vis-a-vis de ce spuneai tu ;da ,ar iesi o cooperativa :)) minunata!ma bucur ca incep si pe la noi sa miste lucrurile astea "inutile" nu numai mancare si bautura!oamenii pasionati sunt oameni frumosi!

Post Reply