Imbunatatire mini chat

Anunturi legate de sanatatea forumului
Post Reply

Parerea dvs legat de aceasta noua functiune

Ar trebui pastrata
10
71%
Ar trebui scoasa
0
No votes
Este necesara posibilitatea blocarii buzz-ului daca se doreste acest lucru
4
29%
 
Total votes: 14

User avatar
IT_support
Site Admin
Site Admin
Posts:63
Joined:01 Nov 2012, 19:01
Contact:
Imbunatatire mini chat

Post by IT_support » 09 Feb 2013, 20:50

Salutare,

Din motive tehnice chat-ul de pe web nu se poate comporta ca un chat installat pe calculator (gen YM)... sunt ceva diferente de implementare... ce-i interesati de detalii le pot primi pe privat.

Am incercat sa imbunatatesc codul chat-ului. Va descriu mai jos in ce consta, si in cursul acestei seri sau maine o sa fac update si la forum.
In pagina chat-ului este afisata lista userilor care un intrat pe pagina, insa aceasta lista se bazeaza pe o perioada de timp parte din limitarile invocate mai sus.
Din aceasta cauza exista posibilitatea ca userul A sa intre pe pagina chat-ului si apoi sa navigheze pe forum sau chiar sa plece, ramanad in lista. Cand userul B intra si-l vede in lista.... incearca sa-i scrie ceva, insa fara a mai primi raspuns.

Pentru cazul cand userul navigheaza pe forum am creat acea fereastra mica care se "plimba" in partea dreapta si care afiseaza ultimul mesaj.

Dar daca pe userul B il "mananca" si nu mai are minute sa-i dea un beep, m-am gandit sa ofer o posibilitate de "buzz".
Detalii :

In pagina chat-ului mai apare o zona cu un buton de "Buzz".
buzz1.jpg
Daca userul B vrea sa-l atentioneze pe userul A va trebui sa aleaga numele lui din lista si sa apese butonul "Buzz".
buzz2.jpg
buzz3.jpg
O sa-i apara un dialog box care-i cere sa confirme sau-i permite sa renunte.
buzz6.jpg
In momentul in care confirma trimterea buzz-ului se va trimite un mesaj cu un format special pe baza caruia userul A va fi atentionat ca userul B il chema pe chat.
buzz5.jpg
Complicat? Mie mi se pare simplu. Mai ramane de vazut daca vi se pare ok sau nu.

In caz ca se doreste voi adauga o functiune care permite userul A (celui care primeste mesajul) sa anuleze pe viitor primirea de buzz-urile pentru userul lui.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
IT_support
Site Admin
Site Admin
Posts:63
Joined:01 Nov 2012, 19:01
Contact:

Re: Imbunatatire mini chat

Post by IT_support » 10 Feb 2013, 10:50

morometeb - 09 Feb 2013 20:57
iar dupa refresh doar intre mine, horica si domide
morometeb - 09 Feb 2013 20:57
eu nu pot alege decat intre mine, horica si florinarnaut
@offtopic
Moromete iti multumesc pentru comentarii :P imi mai da posibilitatea sa mai rotesc celulele cenusii. Eu mi-am ales meseria asta fiindca tot timpul este ceva nou... desi asta-i cu doua taisuri. Mie imi trebuie tot timpul experiente noi, altfel ma usuc (daca m-ai pune sa numar cuie sau sa fac tot timpul acelsi tip de cui, ma omori).
Iar domeniul asta (IT), imi ofera din belsug, chiar prea multe.

@ontopic
Urmarind povestiile de pe chat revin cu detalii tehnice generale:
- dupa cum ati vazut pe web cam ce vede unul, vede toti. Modifcarea asta pentru Buzz a fost o provocare (gasirea posibilitatii ca doar unui user "sa-i sara in fata" mesajul).
- sistemul nu isi poate da seama cine este onine decat cand userul este logat si da clickuri pe paginile forumului (sau cand da cate un refresh la pagina F5 - din browser). In baza de date se stocheaza ora, minutul cand userul a avut activitate si pe baza aia se face lista userilor activi in ultmile x minute.
- cand userul inchide browserul fara sa dea "logout" sistemul nu are de unde sa stie ca a plecat, si considera ca citeste in continuare... fraier si systemul asta.

No acuma la subiect:
Moromete, cand ai intrat in ultmile cinci minute au fost activi horica si florinarnaut. Apoi a avut activitate domide iar florinarnaut, nu. De aia in lista a disparut unul si a aparut altul.

Pot face ca verificarea sa se faca pe o perioada mai mare de timp, insa poate avea ca rezultat listarea unor useri care au inchis browserul fara sa dea logout.
Daca credeti ca este nu-i o problema pot sa afisez userii activi in ultmile 120 de minute asa cum este pe prima pagina, sub rezerva ca unii nu mai pot fi "bazaiti" decat la telefon :)

Good... mai am ceva de lucru. Sa vedem cum putem imbunatati lista :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Imbunatatire mini chat

Post by domide » 05 Nov 2013, 00:15

Salutare, si ajutor!!!

pe mini chat, este o optiune: Buzz - hai pe chat. Din pacate eu nu pot sa o folosesc. Stiu de exemplu acum ca este online Sharpshooter, si vreu sa-l invit pe chat. intru, dau sa caut numele dar ma gasesc pe mine (adica sa ma sun???) si alti utilizatori offline... rog departamentul IT sa verifice si daca este posibil sa functioneze aceasta optiune, foarte utila dealtfel.

Daca citesti acest mesaj, Sharpshooter: Hai pe chat :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
IT_support
Site Admin
Site Admin
Posts:63
Joined:01 Nov 2012, 19:01
Contact:

Re: Imbunatatire mini chat

Post by IT_support » 05 Nov 2013, 09:52

Multumesc pentru atentionare.
O sa verific codul si revin cu detalii.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Edit later:
Am testat serviciul impreuna cu George si Alex. A functionat :)

Problema semnalata de tine are mai multe cauze:
1. lista userilor activi este facuta pe baza userilor care au intrat pe forum in ultimile 120 minute.
2. daca userul "bazait" nu a dat logout ci a inchis browserul, el timp de 30 de minute (perioda standard pentru timeout) apare ca fiind activ.
obs. timeout-ul este perioda in care forumul "nu te da afara" in timp ce citesti ceva pe o pagina si nu dai click pe nimica.
3. lista userilor din dropdown-ul de langa buttonul buzz este actualizata pe baza informatiilor din baza de date. In ea apar userii care au avut activitate in ultimile 5 minute. Exista si optiunea "List refresh" care face actualiarea folosind ora si minutul momentului cand dai click pe ea.
Daca erai doar tu in lista inseamna ca timp de 5 minute doar tu ai mai dat un click pe o pagina din forum.

Forumul, nu poate "vedea" ce faci tu in fata computerului si nu stie ca esti activ, decat daca mai dai un click sau schimbi pagina care o vizualizezi.

Astea sunt limitarile tehnice...
Ce se poate face?
1. Am modificat limita de timp in care userii sunt considerati online: 10 minute. Asta are si un drawback: daca eu am stat pe o pagina fara sa am activiate mai mult de 10 minute nu o sa mai fiu in lista userilor activi... desi eu sunt pe forum :P
2. incerc sa modific codul in asa fel incat si lista userilor pe chat sa fie facuta pe baza userilor activi in ultimile 10 minute. Insa la fel asta poate fi inselatoare... eu stau si citesc chat-ul nu dau nici un click timp de 10 minute... iar forumul considera ca nu mai sunt pe chat.

Astea sunt... cu astea dansam.
Ca si concluzie Buzz-ul merge, in limitele tehnice.

In concluzie:
- el functioneaza doar daca userul "bazait" are deschisa o pagina in care este afisat ultimul mesaj de pe forum (prima pagina, sau topicuri din anumite forumuri)
- nu functioneaza pentru paginile din "user control panel", membrii, in momentul cand scrieti un post, etc.
- si in plus faptul ca am modificat codul forumului... se va intoarce impotriva mea in momentul cand va trebui sa fac un update :(

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Imbunatatire mini chat

Post by domide » 05 Nov 2013, 10:59

@ IT, am reusit in final sa dau buzz. am inteles faza cu "refres", dar eu aveam impresia ca nu functioneaza...
mai testam si mergem inainte :))

Multumesc
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply